Fakivágások: A fővárosiak tiszta levegője harmincmilliót ér

Harmincmillió forinttal kárpótolja a Nemzeti Közszolgálati Egyetem a fővárosi VIII. kerületi önkormányzatot az egyetem bővítése – tudta meg a PM képviselője a kerület vezetésétől kikért határozatból. A napokban a a fővárosi fakivágásokat ellenző civilek és szakemberek mellett.

2016. április 26., 19:10

Az Orczy-kert fáinak kivágásával kapcsolatban eddig csak az önkormányzat hirdetménye volt nyilvános, ám most a részletek is kiderültek az erről szól határozatból –

írja a blogjánErőss Gábor, a PM önkormányzati képviselője, aki korábban arra szólította fel az önkormányzatot, hozza nyilvánosságra a terveket és ezekről egyeztessen a kerület lakosaival és a civilekkel, valamint hogy az egyeztetés idejére függessze fel a fakivágásokat. Erőss az ügyet sikertelenül próbálta a múlt heti testületi ülés napirendi pontjai közé felvetetni, kérését a fideszes többség leszavazta. Korábbi cikkünkben megírtuk, hogy a zöldombudsman a Föld napján kiadott közleményében az Orczy-kert és a Városliget fái mellett is kiállt:

„A nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások speciális jogi szabályozása (...) lényegében kiiktatta a társadalmi részvétel jótékony hatását, a döntéseket természetvédelmi szempontból kevésbé megalapozottá és átláthatatlanná tette, s ami a legsúlyosabb, e potenciálisan kevésbé megalapozott döntéseket fellebbezésre való tekintet nélkül, a bírói út lehetőségét kiüresítve, statáriális jelleggel végrehajthatóvá tette. Amennyiben tehát első fokon, a természetvédelmi szakmai szervezetek kizárása mellett hibás döntés születne, az azonnali végrehajtás és a természeti károk speciális természete miatt a korrekció lehetősége megszűnik.”

Az Erőss által kikért engedélyből kiderül: a kivágásra ítélt fák között nagyon sok fajta található: zöld juhar, fekete bodza, bálványfa, dió, tuja, japánakác, kislevelű hárs, vadgesztenye, lepényfa, nyugati ostorfa, magas kőris, virágos kőris, jegenyenyár, hegyi juhar, feketefenyő stb.

Közülük nyolcvannégyet „egészségi, esztétikai állapotuk vagy környezetre való veszélyességük” miatt vágnának ki. További hatvankét fa az „új épület elhelyezése” miatt került halállistára.

A képviselő kifogásolta, hogy térképet/helyszínrajzot nem mellékeltek a határozathoz, így nem is lehet beazonosítani az egyes fákat, nem lehet megállapítani, hogy tényleg betegek-e azok, amelyeket betegnek mondanak stb. Ráadásul a fákon fészkelő madarakról sem esik szó a határozatban, ahogyan a többi állatfajról sem, például a parkban élő védett denevérekről.

A 145 kivágandó nagy fa helyére 192 „kis csenevész facsemete” kerül – fogalmaz a képviselő. A törvény által előírt számítások szerint a fakivágásokért 30,7 millió forint kárpótlást kell befizetnie az egyetemnek az önkormányzat kasszájába.

A fakivágási engedélyt kikérő képviselő a döntés kapcsán így fogalmaz: „A környékbeliek és a fővárosiak tiszta levegője harmincmilliót ér. Ennyivel kárpótolnak minket az elvesztett oxigénért. Ennyit tesz át az állam az egyik zsebéből (NKE) a másikba (VIII. ker.).”

Erőss külön abszurdnak tartja, hogy maga a fakivágást engedélyező határozat is kijelenti, hogy „a tárgyi ingatlan (az Orczy-kert) műemlék”, s hogy ennek ellenére eshet barbár pusztítás áldozatául.

A képviselő szerint megoldást az jelentene, ha a környékbeliekkel, a civilekkel, az egyetemi hallgatókkal, a szakemberekkel közösen újraterveznék a beruházást – úgy, hogy ne sérüljön a helyiek egészséges környezethez való joga, hogy „Ne vágják tarra az Orczy-kertet!”