Ezt várja az ombudsman a Fidesz-kormánytól
A mulasztásos törvénysértő helyzetek megoldását: a kisebbségek parlamenti képviseletének biztosítását a választójogi törvény módosítását, a kisebbségek szociális és oktatási helyzetének rendezését várja a kisebbségi ombudsman az új Országgyűléstől és a kétharmados kormánytól. Kállai Ernő emellett a kisebbségek kedvezményes mandátumszerzésének visszaállítását és hivatalának több hatáskört szeretne, hogy az a magánszférában is vizsgálódhasson.
Kállai Ernő kisebbségi ombudsman többek közt a kisebbségek parlamenti képviseletének biztosítását, a roma integrációs politika újragondolását, az oktatás kérdéskörének áttekintését, ezen belül az iskolai szegregáció elleni fellépést tartja az alakuló Országgyűlés és kormány legsürgetőbb feladatának. A kisebbségi biztos az évek óta megoldásra váró problémák közé sorolta keddi budapesti sajtótájékoztatóján, hogy a negyedik választási ciklus telt el azóta, hogy az Alkotmánybíróság a kisebbségek parlamenti képviseletének biztosítására hívta fel az Országgyűlés figyelmét, de az erről szóló jogszabály módosításához eddig még soha nem volt meg a kétharmados parlamenti többség. A kisebbségi biztos emlékeztetett arra, hogy 2008-ban koncepciót dolgoztak ki az országos kisebbségi önkormányzatokkal közösen a mulasztásos helyzet rendezésére, de a politikai döntéshozók azt nem vitatták meg. Most azonban Kállai Ernő szerint egy kétharmados többséggel rendelkező kormánypártnak lehetősége van állást foglalni a kérdésben.
A kisebbségi biztos azt mondta, hogy elmaradt a szakmai vitája annak az állásfoglalásnak, melyet az adatvédelmi biztossal közösen dolgoztak ki az etnikai adatok kezeléséről. Erről azt mondta, hogy az állásfoglalás legfontosabb célja az volt, hogy csak azok részesülhessenek a kisebbségi jogokból, akik az adott kisebbségi közösséghez tartoznak. Kiemelte, hogy közelednek a kisebbségi választások, és szerinte továbbra sincs jogi garancia arra, hogy a kisebbségi közösségek válasszák meg saját önkormányzataikat, mert „szimpátiaregisztrálók” is felvételt nyerhetnek a kisebbség választói névjegyzékekbe.
Kállai Ernő a törvényhozás több éves adósságai közé sorolta azt is, hogy hiányzik a helyi önkormányzati képviselő-testületekben a kisebbségek kedvezményes mandátumszerzésének szabályozása, és rendezni kell a kisebbségek szociális és oktatási helyzetét. Kállai Ernő úgy vélte: a tömegesen kilakoltatás veszélye egyre jobban érinti a leszakadó társadalmi rétegeket, köztük a romákat, a települési önkormányzatok pedig többször hoztak a rászorultak érdemességét vagy érdemtelenségét hangsúlyozó szociálpolitikai intézkedéseket, és egyre erőteljesebbé válik a „bűnös szegénység" gondolata a társadalomban.
Kállai Ernő szerint ezért azonnali kormányzati intézkedésekre, a szociális és gyermekvédelmi ellátások rendszerének átalakításra és az erre vonatkozó jogszabályok módosítására van szükség. Kállai Ernő azt is megemlítette: hivatala nem tud fellépni a magánszférában tapasztalható visszásságok ellen, ezért annak megerősítését és több hatáskört szeretne.
Lakatos Elza, Roma Sajtóközpont