„Ezt a törvényt a kormány alkotta, és Orbán Viktor nem ismeri”

Tudomásul kellene venni végre, hogy a kormányt is kötelezik a törvények – mondta Dr. Tóth Zoltán választási szakértő annak kapcsán, hogy Orbán Viktor bejelentette: a kötelező betelepítési kvótáról szóló országos népszavazás kiírását kezdeményezte a kormány.

2016. február 24., 20:52

„Ha nagyon röviden akarok reagálni Orbán Viktor mai népszavazási kezdeményezésére, elég annyit mondanom, hogy alkotmányellenes, hiszen az alkotmány által tiltott tárgyak körébe ütközik, és ezzel végére is értünk a dolognak. Tudomásul kellene venni végre, hogy a kormányt is kötelezik a törvények, kétségkívül, neki nem kell kétszázezer aláírást gyűjteni, de egyebekben a törvény – mint mondtam – rájuk is vonatkozik. Ezt a törvényt a kormány alkotta, és ezt Orbán Viktor nem ismeri” – mondta el a szakértő.

Dr. Tóth Zoltán szerint nem itt kezdődik a baj, mert ami ma történt, hosszú folyamat egyik állomása csak. „A folyamat úgy kezdődött, hogy alkottak egy törvényt, ami azt tartalmazta, hogy népszavazást csak akkor lehet tartani, ha a Fidesz pártérdeke úgy kívánja. Először is kodifikációs eljárási szinten szétválasztották a parlamenti és az önkormányzati választásokat a népszavazástól. Ennek az lett az eredménye, hogy mindazokat a garanciák, amelyek az országgyűlési és az önkormányzati választási eljárási törvénybe be voltak építve, kitépték az országos népszavazásból. Ilyen például a tisztességes népszavazási eljárás vagy az, hogy a népszavazásra nem érvényesek a kampányfinanszírozási szabályok, illetve hogy a kormányra nem vonatkozik semmilyen korlátozás, és még hosszan sorolhatnám. Eljárási ügyekben még rosszabb a helyzet, mert mindazokat a korlátozásokat, amik a tisztességes és demokratikus választási eljárásra vonatkoztak, kihagyták, és helyettük mindenféle gumiszabályokat meg a »majd eldönti a Nemzeti Választási Bizottság vagy a Nemzeti Választási Iroda« féléket raktak be. Most mindezeknek a levét isszuk, vagyis hogy a Fidesz ellenére nem lehet népszavazást kezdeményezni” – tette hozzá.

„Megjegyzem, amikor ezt a népszavazási törvényt elfogadták, az ellenzéki pártok lapítottak. Talán szerénytelenül hangzik, de én voltam az egyetlen, aki nemcsak fel voltam háborodva ezen a törvényen, de hangot is adtam a véleményemnek. Négy év kellet az ellenzéki pártoknak, hogy felismerjék ennek a törvénynek a csapdáit, amikben most vergődünk” – mondta el a szakértő.