Ezért döglenek a halak a tóban a Városliget Zrt. szerint

A csütörtöki Keljfeljancsiban Fiala János Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgetett.

2022. április 7., 13:13

Szerző:

– Mi van a Városligeti tó vizével? Mitől döglenek a halak?

– Volt már hasonló jelenség. Ilyenkor általában közvetve vagy közvetlenül a víz-betáplálással van gond. Most az Állatkert is elemez, vízügyi szakemberek is nézik mitől fertőzött a víz, amiben egyébként főleg amur és busa van, hogy eltüntessék az algákat. Speciális vizű ez a tó, hiszen a Széchenyi-fürdő elfolyó termálvize táplálja, és egy betonmedencében kialakult ökoszisztémáról van szó, amiben otthonról „elszármazott” díszhal, és komoly teknős populáció él, télen-nyáron melegvízben, amit minden ellenkező híreszteléssel szemben a FŐKERT kezel.

– Hogyan és milyen méreg került a vízbe?

– Egyáltalán nem biztos, hogy mérgező anyag került a vízbe. Az is elképzelhető, hogy az oxigénállomány csökkent kritikus szintre. Erre ma még nincs válasz. A Széchenyi Fürdővel, a Csatornázási Művekkel együttműködve keressük az okokat. Elzárták azokat a vezetékeket, amelyek táplálják a tavat, hogy ne érkezzen vízutánpótlás, de most még nem tudom egyértelműen kijelenteni, hogy a gond mikrobiológiai, ökológiai vagy más forrású.

– A teknősök most hol vannak?

– A Városligetben befogott állatokat általában, közvetlenül az Állatkertbe szokták szállítani. Teknősökből egyébként többféle létezik: vannak félelmetes krokodilteknősök, de a zöm az ékszerteknősök közül kerül ki, őket a parkhasználók engedik szabadon, de ez engem már nem lep meg, mert volt már itt illegális bérlovagoltatás is…

– Orbán Viktor 2019. október 21-i parlamenti nyilatkozatában kijelentette: a kormány nem szeretne a főváros felelős vezetői által nem kívánt fejlesztéseket végrehajtani Budapesten, ezért lehúzta a kivitelezendők listájáról a Nemzeti Galériára, a Magyar Tudomány és Innováció Házára és a Városligeti Színházra vonatkozó terveket. 2022. január 22-én, a Magyar Zene Háza megnyitóján ugyanakkor a következőket mondta: „Arról is beszélni kell, kedves barátaim, a jelenlegi formájában a Liget projekt egy félkész vállalás, egy befejezetlen mű, torzó. Éppen ezért nagyon várjuk már, hogy a magyar választók áprilisban végre pontot tegyenek az ügy végére, és lezárhassuk ezt a vitát”. A szavazók döntöttek vasárnap, szerdán pedig egy nemzetközi sajtótájékoztatón, a kormány Budapest politikájával kapcsolatban elhangzott kérdésre az volt a válasz: „a városligeti tervek úgy valósulnak meg, ahogy elterveztük”.

– Ha az elhangzottakat nagyon röviden akarnám kommentálni, azt mondanám: így. Ennél pontosabban magam sem tudtam volna összefoglalni. Ha egy kicsit hosszabban tehetem, akkor azt mondanám, miközben nem tisztem és feladatom a miniszterelnök és a főpolgármester diskurzusát teljes egészében kiegészíteni, vagy újabb értelmezési tartományokat hozzárendelni, mi azt építjük meg a Városligetben, amire a kormány felhatalmazást ad. Hovatovább 2015 óta van a Városliget projektnek mély politikai töltete, vált központi kérdéssé a főváros és a kormány, az ellenzék és a kormány viszonyában, miközben van hétköznapi valóság. Nekem az utóbbival van dolgom, nem a politikai tartalommal, amire csattanós válasz a Városliget mostani kinézete.

– Van-e a három épületnek érvényes engedélye?

– Van. Létezik egy keretet adó Városligeti Építési Szabályzat, és egy ezzel párhuzamosan létrehozott kormányrendelet.

– A főpolgármester kommentárt fűzött Facebook-oldalán az Orbán Viktor által elmondottakhoz, eszerint a Fővárosi Önkormányzat véleménye nem változott, és nem támogatják a Városliget beépítését. Van jogi eszköz a főváros kezében?

– Nincs. A galéria és a színház kész kiviteli tervekkel rendelkeznek, mind a kettőnek holnap neki lehetne kezdeni, nyilván egy érvényes és eredményes közbeszerzési eljárás után. A Magyar Innováció Házához még el kell készíteni a kiviteli terveket, ott csak úgynevezett „engedélyes tervek” vannak, de ez nem jelent késedelmet, ha a kormány részéről megszületik a döntés. Az eljárásnak van egy jogi útja: kormányhatározatot kell hozni, forrást kell biztosítani, ki kell találni az időbeni ütemezést, és így tovább.

– Ha az összes adminisztrációs eljárást a fellebbezési idővel együtt számoljuk, meg a kivitelezést, akkor nagyjából mennyi időről beszélünk?

– Egy ilyen volumenű közbeszerzésnek a lefolytatása, az összes szükséges határidő betartása, nagyjából félév, maga a kivitelezés alsó hangon három év az első kapavágástól a kapunyitásig.

– És mennyibe kerülne?

– Ma, amikor a cementet jegyre adják, téglát csak kiváltságosok tudnak szerezni, a faanyag pedig gyakorlatilag elérhetetlen Magyarországon, a betonacélról nem is beszélve, egy építési beruházásnak – független attól, hogy állami vagy magánpiaci –, mind a határideje, mind az árazása praktikusan kalkulálhatatlan, ennek következtében most nem vállalkoznék összeget hozzárendelni. Más oldalról közelítve: a Városliget Zrt. számláján jelenleg nem szerepel olyan összeg, amely a galériára, innováció házára vagy a színházra vonatkozna.

– Ezen épületek kivitelezéséhez hozzá kell-e nyúlni az eddig kiépített infrastruktúrához?

– Kiegészíteni sem kellene, mert a jelenlegi rendszert eleve úgy építettük ki, hogy biztosítsa ezeknek az új intézményeknek az ütemezett belépését a Városliget ökoszisztémájában. Gondolom, az elkövetkező időszakban hosszas diskurzus indul, amihez én egy technikai megjegyzést fűznék: ezektől függetlenül nemrég lefolytattunk egy közbeszerzést, hogy a Magyar Innováció Háza területén lévő építési anyag, amely nyáron kiporoz - ez most háttérterülete a közműépítéseknek, a parképítéshez szükséges anyagokat tároljuk itt - meginduljon egy olyan célú rekultiváció, hogy a terület akkor se jelentsen terhet a lakosságnak, ha semmi sem épülne meg. Ezt csak azért mondom, mert sokan – figyelem a különböző véleményeket – összekevernek dolgokat, és most arra a feltételezésre jutottak, hogy már el is kezdtük építeni a Magyar Innováció Házát. Hadd fűzzek az elmondottakhoz még annyit: őszintén meglep, hogy egy nemzetközi sajtótájékoztatót követően – ahol nagyon sok téma került szóba –, a főpolgármester kizárólag a ligetes bejegyzésre reagált egy határozott nemet ismételgetve. Nem vagyok naiv, értem őt, de lassan eljött az időpillanat, amikor a valósággal is szembe kellene néznie, hogy van egy többszörösen díjnyertes kulturális intézményekkel gazdagon színezett, a saját hagyományai mellett megújuló Városliget, amit sokan szeretnek. Sok olyan emberrel lehet itt találkozni, akik elkötelezett és feltétlen hívei a főpolgármesternek, miközben a Liget projekt is a jelenlegi formájában nőtt a szívükhöz. A főpolgármester felülvizsgálhatná kategorikus álláspontját, amihez megfelelő eszköz lenne, ha időközönként megmerülne a valóságnak ebben a szeletében. Nem akarok ajánlatot tenni, de egyszer eltölthetne egy kellemes szombatot akár a Zene Házában, akár a játszóterek egyikénél, másikánál, vagy edzhetne az egyik sportpályán, hogy eldöntse: tényleg bűncselekmény-e a Városliget, vagy valami jó dolog jön létre. Időről időre érdemes lenne felülvizsgálatit tartania.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.