Ezeket kérheti az IMF Magyarországtól

Lesz őszre IMF-megállapodás? Mit akar a kormány, és mit vár el az IMF? Mik a buktatók, és mi a tét?

2012. július 6., 19:01

Miután a parlament pénteken megszavazta a jegybanktörvény módosítását, rögtön utána bejelentették, hogy az IMF és az Európai Bizottság delegációja július 17-én Budapestre érkezik, és hamarosan megkezdődnek a tárgyalások a magyar kormánnyal. Az

Origo összefoglalta, hogy mi következhet ezután.

A kormány azt állítja, hogy Magyarország képes finanszírozni magát a piacról, az IMF-től csak egy "biztonsági hálónak" nevezett hitelkeretre van szüksége az euróválság által kiváltott kiszámíthatatlan helyzet miatt. Azt remélik ugyanis, hogy önmagában egy ilyen készenléti hitelkeretről szóló megállapodás jelentősen biztonságosabbá teszi az országot, ezért a befektetők a jelenleginél alacsonyabb hozamért cserébe is hajlandóak lesznek kölcsönadni a pénzüket.

Az IMF ugyanakkor hasonló helyzetben minden államtól azt kéri, hogy olyan költségvetési pályára álljon rá, amely csökkenti a felvehető hitel vissza nem fizetésének kockázatát. Gazdasági növekedést segítő lépéseket vár el, ezek között szerepelhet akár a bankszektort sújtó terhek csökkentése, az egykulcsos szja kivétele a kétharmados törvényből, illetve általában az adórendszer átláthatóságának, kiszámíthatóságának növelése. A Valutaalap jónak látná a tömegközlekedés és az önkormányzati rendszer átalakítását is.

Az Európai Bizottság legfontosabb szempontja a költségvetés GDP-arányos hiányát fenntartható módon 3 százalék alá szorító makrogazdasági pálya megteremtése.

A fenti, potenciális feltételek közül az adórendszerrel kapcsolatosak bármelyike kritikus pontnak bizonyulhat. A legnagyobb problémát viszont az MNB frissen bejelentett megadóztatása jelentheti, nemcsak azért, mert a jegybank függetlensége különösen érzékeny téma, hanem azért is, mert ez az intézkedés végül is nem más, mint költségvetési trükk.

Varga Mihály, a tárgyalásokat vezető tárca nélküli miniszter szerint őszre lehet eredmény. Hogy meglesz-e őszre az egyezség, az nagyban függ attól, hogy valóban elkötelezett-e a kormány, vagy csak az időt húzza - írja az Origo.