Ez a permanens forradalom
Fiala János beszélgetett a Keljfeljancsiban Fürjes Balázs államtitkárral.
- Milyen volt április harmadika este?
- Óriási győzelmet arattunk országosan. Megerősítést kaptunk. Az agglomerációban, Pest megyében, előre törés, átrendeződés történt, ami nem közömbös nekem, hiszen Budapest és az agglomerációért felelős államtitkára vagyok. Pest megyét visszavettük. A 2018-as választáson, listán három százalékkal kikaptunk, most pedig tizenöt százalékos győzelmet arattunk. Budapesten 2018-ban húsz százalékkal kapott kevesebbet a Fidesz-lista, mint az ellenzéki. Most hét százalékra csökkent a különbség. Én, Budán - nincs mit szépíteni –, kikaptam az egyéni körzetemben. 2018-hoz képest ugyanakkor csökkent a különbség, zárul az olló, de… ez mégiscsak vereség. Vegyes érzések kavarogtak bennem. Vigasztalásra azért nem volt szükségem, mert nagyon egyértelmű, erős fölhatalmazást kaptunk a munka folytatására, miközben az eredményem azt mutatta: itt most nem lehetett nyerni.
- Miért?
- Az emberek pártállás és a pártszimpátia alapján szavaztak, hogy melyik nagy politikai tömböt szeretnék kormányon látni, és a választókerületemben, ezen a napon, az ellenzéket akarták.
- Van magyarázata a főváros és nem főváros különbségére?
- Szerintem ez mesterkélt és helytelen szembeállítás. Magyarország nem Budapest vagy vidék, hanem Budapest és vidék. Én biztosan nem fogok árkokat ásni, vagy azokat elmélyíteni, ugyanakkor ez nem magyar sajátosság, az amerikai választási térkép, az Európai Unió nagyvárosai is hasonló képet mutatnak.
-Mondja a fővárosért és az agglomerációért felelős államtitkár…
- Itt a lényeg: az agglomeráció és Budapest szerves egysége. Lehet, hogy vannak közigazgatási határok, de itt mégiscsak három, majdnem négymillió ember él, akik közül nem csak a budapesti lakosok kapcsolódnak életvitel-szerűen Budapesthez.
- Menczer Tamás, Budakeszin, sokat köszönhetett a segítségének.
- Egy politikai közösségnek köszönhet sokat. Nagy győzelmet aratott. Kevesen számítottak rá.
- Ennél azért több köze volt a győzelméhez…
- Igaz. Ez is a Vitézy Dáviddal közös munka eredménye. A Pest megyében megindult fordulat tovább jutott, mint Budapesten. Fordulat volt a 2019-es önkormányzati választás is itt. Akkor komoly helyeken tört előre az ellenzék, miközben Budapesten elvesztettük a főpolgármesteri pozíciót, meg jó néhány kerületi önkormányzatot. Ez látszik most visszafordulni. Tölgyessy Péter szerint olyan helyeken kezdett erősödni a Fidesz, ahol korábban inkább az ellenzék volt sikeres, és olyan, korábban konzervatívnak számító körzetekben, mint a Buda, meg az ellenzék tört előre. De csökken a különbség… és én most félig telinek látom a poharat.
- Fel sem merült, hogy befutó helye legyen listán?
- Volt listás helyem, csak valahol hátul, mert azt gondoltam, nekem akkor lesz helyem az országgyűlésben, ha - életemben először indultam - egyéniben nyerek, ami most nem sikerült.
- Akar hozzátenni, vagy elvenni valamit az elmaradt vita kapcsán?
- Sajnálom, hogy elmaradt.
- Minőségi vagy mennyiségi kérdés a kétharmad?
- Mind a kettő. A mennyiségből fakad egy minőségi különbség, ez olyan nagy győzelem, hogy alkotmányozó többséget jelent immár negyedik alkalommal. De talán fontosabb, hogy egy óriási legitimitást ad a kormánynak és egy nagyon nagy megerősítése a kormányzati politikának.
- Nehéz volt gratulálni Hajnal Miklósnak?
- Egyáltalán nem volt nehéz. Hatvan százalékos feldolgozottságnál már láttam, hogy nem lesz változás, miközben a kollégáim arra biztattak, hogy várjam meg a hetven százalékot, mire mondtam: dehogy várok! Természetes volt fölhívni. Teljesen érthető módon nem egy felhőtlenül boldog emberrel beszéltem, ugyanakkor tisztességesen, ő is gratulált nekem. Szerintem ez így volt rendben, ezt így kell csinálni.
- Épp a Keljfeljancsiban mondta Hajnal, hogy egy országos győzelemért odaadta volna a Hegyvidéket…
- Én meg semmiképp nem adtam volna fel egy hegyvidéki győzelemért az országost. Azt hiszem, mi jártunk jobban és reméljük, Magyarország, és benne Budapest is. Miniszterelnök úr fogalmazott úgy, amikor miniszterelnök-jelöltté választotta a Fidesz-kongresszus, hogy a mi politikánkkal még azok is jól járnak sokszor, akik nem ránk szavaznak, az övékkel meg azok is rosszul járnának, akik rájuk szavaznak. Van ebben valami, de most már túl vagyunk a kampányon.
- Másfelől meg azt írta a Facebookon: most kezdődik a kampány.
- Ez a permanens forradalom.
- Mennyire foglalkoztatja az, hogy megmarad-e államtitkárnak?
- Bár lélekben fiatalembernek érzem magamat, tavaly mégiscsak elmúltam ötven. Néhány kormányváltást megéltem. A miniszterelnök kap az országgyűléstől fölhatalmazást, hogy kormányt alakítson. Mindig átalakul a kormányzati szerkezet, vannak érkezők, távozók. Ezért a legtermészetesebbnek veszem, hogy most jön néhány hét bizonytalanság. Egy vagy két kivételes esetet leszámítva, minisztercsere nélkül csináltuk végig az előző ciklust, tehát nagyon stabil kormányzásra számíthatnak most is a választók. Egyetlen pillanatban van helye és ideje az átrendeződésnek: amikor újjáalakul a kormány. Azt hiszem, hogy a személyes és munkakapcsolatom is olyan az első számú döntéshozóval, hogy nem kell ugrabugrálnom. Amikor eljön az ideje, meg fogjuk beszélni, hogy milyen keretek között folytatjuk a munkát. Semmiképp sem szaladnék az események elé. Májusban összeül az országgyűlés, ott kap kormányalakítási megbízást Orbán Viktor, aki ezt követően kéri fel a miniszterjelölteket és mondja el a kormányzati struktúrára vonatkozó elképzeléseit, a miniszterjelöltek pedig fölkérik az államtitkárokat. Amíg hivatalosan nem ér el ide a folyamat, a személyes sorsomról nem szeretnék beszélni.
- Vegyük a Városmajor, vagy a Nyugati pályaudvarral kapcsolatos projektet, ezek megvalósulása nem Fürjes-függő?
- Ezek sokkal többek Fürjes Balázs személyes sorsánál, és sokkal fontosabbak Magyarország szempontjából is. Ezek a történetek mennek tovább. A Városmajornál most szerződünk a nyílt tervpályázaton közösen kiválasztott tervezőcsapattal, a Nyugati esetében pedig tegnap reggel egyeztettek a nemzetközi pályázaton nyertes angol tervezőirodával.
- Mire számítson a főváros, mire számítson a fővárosi közgyűlés, mire számítson a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsa?
- Egyrészt legyen türelme az új kormány fölállásáig, miközben én már ma, pénteken leülök KissAmbrussal, és számba vesszük az előttünk álló legfontosabb kérdéseket, melyek közül azért sem említek meg egyet sem, mert nem akarom, hogy a főváros vezetése úgy érezze, a médián keresztül üzengetek nekik. Az élet folytatódik, a munka megy tovább, Budapest továbbra is a szívügyünk, keressük az együttműködés lehetőségét.
- Bagdy Gábort idézem egy múlt heti Magyar Nemzetből: szerinte a költségvetés formálisan megfelel a jogszabályoknak, ugyanakkor politikai szempontból katasztrófa, mivel legalább ötven milliárd forint megalapozatlan bevételt terveztek, harmincmilliárdos hitelt akarnak felvenni, és egy húszmilliárdos támogatásra számítottak a reményeik szerinti új, baloldali kormánytól. A főváros vezetése a kormányváltásra tett fel mindent, nem igyekezett spórolni, ezért fordulhatott elő, hogy a cégek átszervezésén, az új vezetők javadalmazásánál nem a takarékosság tükröződött.
- Nem akarnék senkit megbántani, együttműködni szeretek, keresem a megoldásokat. Az biztos, hogy több mint két és féléve főpolgármester Karácsony Gergely, aki folyamatosan farkast kiált. A városvezetéstől mindig azt halljuk, hogy a következő hónapban, vagy a következő félévben csőd lesz. És aztán sosem lesz csőd. Kétségtelen, inkább nagypolitikai érdekek, célok mentén lett beáldozva a főváros ügye, mert a városvezetés mindenáron azt a képet akarta sugallni, hogy itt van a gonosz, behemót erőszakos elnyomó kormány, és a szegény, szerencsétlen, kicsi, jószándékú, kiszolgáltatott városvezetés… akit bántanak. Most meg kiderült, hogy nem elég, hogy elmaradt a csőd, de az iparűzési adóbevétel is emelkedett, amikor a pandémia után újraindult a gazdasági élet. Tehát: nem eszik olyan forrón a kását, és nem volt akkora a baj, hogy ahhoz naponta félre kellett volna verni a kolompot alapvetően politikai okokból. De nézzük meg a számokat, üljünk le, és nézzük meg, hol van lehetőség az együttműködésre.
(Kiemelt kép: Fürjes Balázs. Fotó: MTI/Bruzák Noémi)