Extrém szúnyoginvázió: hétfőn kezdődik az irtás
Megfelelő időjárási körülmények esetén hétfőn megkezdődik a szúnyogirtás a fővárosban és az ország további hétszáz településén – tájékoztatta az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) helyettes szóvivője csütörtökön az MTI-t.
A szúnyogirtást végző vállalkozó közölte, hogy az időjárási körülmények függvényében az elkövetkező napokban ismét szúnyogirtás várható. A légi irtás 18 órától napnyugtáig, a földi irtás 22 órától hajnali 3 óráig tart – olvasható a hivatal kommunikációs igazgatóságának közleményben.
A nyár folyamán a szúnyoginvázió mértékétől függően várhatóan még 2-8 alkalommal lesz szúnyogirtás Budapesten – tájékoztatta a Főpolgármesteri Hivatal hétfőn az MTI-t.
A szúnyogirtás elrendelése és a kezelendő területek kijelölése minden esetben a szúnyogirtást végző vállalkozó által megbízott rovartani szakértő irányításával, csípésszámvizsgálat alapján történik – ismertették.
Kurucz Éva kormányszóvivő bejelentette: a kormány 1,5 milliárd forintot szán szúnyogirtásra, mert Budapesten és további hétszáz településen szúnyoginvázióra lehet számítani.
Az ehhez szükséges közbeszerzési eljárásokat lefolytatta az OKF, amely a kormány döntése alapján átvette ezt a feladatot az önkormányzatoktól – közölte Mukics Dániel helyettes szóvivő.
Mint ahogy elmondta, az OKF által megbízott társaságok 820 ezer hektáron végeznek majd szúnyogirtást. A kezelések során kiemelt figyelmet fordítanak a lakosság és a környezet védelmére.
A szakértők figyelmeztetése szerint az enyhe tél, illetve a májusi sok csapadék következtében a vízzel borított területeken optimális tenyészhelyek jöttek létre a szúnyogoknak. Az árvízi szúnyogfajok a szokottnál is több petét raktak le a folyók és belvízi területek mentén, ezért extrém mértékű szúnyoginvázióra lehet számítani a nyáron.
További kockázat, hogy a környező országokban megjelent az ázsiai tigrisszúnyog, és számítani kell rá, hogy ezek a rovarok felbukkannak Magyarországon is, elsősorban a déli és nyugati országrészeken – mondta Mukics Dániel.