Európa Tanács: Emberi jogsértések várnak a menedékkérőkre Magyarországon

Az Európa Tanács (ET) lett emberi jogi biztosának Magyarországról szóló mai közleményében így fogalmaz: a magyar menekültügyi szabályozás és gyakorlat nincs összhangban az európai emberi jogi normákkal, az országban gyakorlatilag senki nem kaphat nemzetközi védelmet.

2016. január 13., 17:51

Nils Muižnieks biztos néhány hete Magyarországon járt, hogy személyesen győződjön meg az itteni menekültügyi helyzetről. Budapesti látogatása után nem sokkal, december 10-én az emberi jogok világnapján kiadott állásfoglalásában így fogalmazott a menekültválság kapcsán:

„Nagy kihívást jelentettek a nagy számban érkező menekültek minden országnak, de nem szabad elfelejteni, hogy emberi lényekről van szó, akik azért jöttek Európába, mert azt hitték, hogy itt az ő méltóságuk és életük is számít. Ha ezek az országok nem változtatnak a mostani katasztrofális hozzáállásukon, értelmét vesztik Az emberi jogok egyetemes nyilatkozatában foglalt alapelvek.”

Mostani, Magyarország menedékkérőkkel kapcsolatos hozzáállását, eljárását kifogásoló közleményét két, Ausztriából Magyarországra történő visszatoloncolással kapcsolatos ügy kapcsán tette közzé.

A biztos a tízoldalas elemzésben számos kifogással illeti a magyar menekültügyi rendszert, illetve azt, ahogyan az elmúlt hónapokban a kormány szervei a menekültválságot kezelték. Az egyik fő kifogás, hogy a magyar hatóságok Szerbiát úgynevezett biztonságos harmadik országnak tekintik (ellentétben az ENSZ Menekültügyi Hivatalának véleményével). Problémásként emelte ki az emberi jogi biztos többek között a szögesdrót kerítést, a bevándorlási ügyintézés visszásságait,a menekültellenes kormányzati propagandát, a menekültek kifogásolható ellátását és körülményeit. Nils Muižnieks emlékeztetett: a Magyarországra menekülők nagy többsége háború sújtotta országból, konfliktuszónákból érkezik ide.

A magyar külügyi tárca erre válaszul kiadott közleményében azt állítja: a magyar menekültügyi szabályozás teljes mértékben megfelel a nemzetközi előírásoknak.

Szijjártó szerint Magyarország 2015-ben 391 ezer illegális bevándorlónak biztosított szállást és ellátást. „Magyarország mindenkinek menedéket biztosít, aki erre valóban jogosult. Azonban Magyarország nem határos Szíriával. Nincs olyan emberi jog, miszerint a menedékkérő végigvándorolhat fél Európán, és eldöntheti, hogy ő hol szeretne élni. Azok, akik biztonságos országok során haladnak keresztül, nem menekültek, hanem gazdasági bevándorlók” – tette hozzá a miniszter.

A miniszter az ET-biztos másik felvetésére úgy reagált, hogy a menekültellenes hangulatot nem a magyar hatóságok gerjesztik, hanem a Kölnben és más városokban elkövetett szexuális bűncselekmények és lopások.