Etikátlan etikai kódex tanároknak
– A köznevelési törvény a Nemzeti Pedagógus Kar számára jogilag kötelező feladatként határozta meg az etikai kódex megalkotását, ezért annak létrehozása várható volt. De még a kar létrejötte is erkölcsileg illegitim. Bár jogszabály hozta létre, a tanárokat belekényszerítették, majd a kényszertagságot letagadták. Hoffmann Rózsa annak idején úgy fogalmazott: a tagság nem kötelező, hanem automatikus. Mintha a kettő nem ugyanaz lenne. Cinikus módon a tanárokkal a kari belépésüket úgy íratták alá, hogy amikor részesévé váltak a pedagógus-előmeneteli rendszernek, azaz életpályamodellnek, a fizetésről szóló résznél apró betűvel ott szerepelt: az illető tagja a Nemzeti Pedagógus Karnak. Amely akkor még meg sem alakult. Ez önmagában etikátlan volt. Majd az etikátlanságok sorozatában létrehozott korporatív – ezáltal Mussolini Olaszországára emlékeztető – szervezet erkölcsileg illegitim módon megalkotja a maga erkölcsileg illegitim, ráadásul „etikai” kódexét. Fából vaskarika – nyilatkozta a 168 Órának Miklósi László, a Történelemtanárok Egyletének elnöke.
Túl ezen, a részletek is súlyosan kifogásolhatók. Csak egyet említve: a diákokról az etikai kódex szinte csak mellékesen tesz említést.
– Ez a dokumentum 2015 Magyarországának jelképe is lehetne. A kar és a kódex évtizedek múlva forrásként jelenhetnek majd meg a történelemtankönyvekben. Emelt szintű érettségin a vizsgázó feladata lehet az etikai kódex keletkezése alapján bemutatni a kort. Mert mint cseppben a tenger, napjaink számos vonását tükrözi. Hűnek kell lenni az Alaptörvényhez, nem pedig jogkövető állampolgárként betartani a rendelkező részt. Sőt az etikai kódex akár feljelentésre is ösztönözhet. És persze nem volt szakmai egyeztetés sem az állami és önkormányzati iskolákban dolgozó pedagógusok számára kötelező szabályozóról. Ezt már megszokhattuk, de nem tűrhetjük – jegyezte meg Miklósi László.