Felmérték a bírói függetlenséget Európában, Magyarország az utolsók között végzett

2019. október 8., 07:22

Szerző:

A Bírói Tanácsok Európai Hálózata (ENCJ) nevű szervezet minden évben felméri, mi a helyzet a bírói függetlenséggel az európai országokban. 2019-ben 25 országból 11 335 bíró és 21 országból 4 250 ügyvéd vett részt az az önkéntes és anonim felmérésben, idén először magyarok is, az a 429 magyar bíró és 300 magyar ügyvéd pedig, aki vállalta a kérdőív kitöltését, elég lesújtó képet vázolt a viszonyokról, amelyek között dolgozniuk kell – derül ki az Index cikkéből.

A bíróságok függetlenségét egy 10-es skálán 7-esre értékelték, amely az ötödik legalacsonyabb értéket jelenti a vizsgált országok között.

A magyar bírák 15 százaléka szerint az igazságszolgáltatás függetlensége sokat romlott, és csak kevesebb mint két százaléka ítélte meg úgy, hogy sokat javult a helyzet.

  • 12 százalékuk szerint az elmúlt két évben előfordult, hogy az ügyeket eleve az ítélet befolyásának a szándékával osztották ki.
Fotó: Pixabay
  • 20 százalékukat kényszerítették olyan helyzetbe az elmúlt két évben, hogy szakmai meggyőződése ellenére kellett követnie valamiféle iránymutatást.
  • 49 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy ami az előmenetelt illeti, a jelentkezők képességein és tapasztalatán kívül más is szerepet játszott a tisztségek elnyerésében
  • 53 százalékuk szerint a Kúriára meghirdetett pályázatok elnyerésében a törvény által előírtakon más szempontok is szerepet játszhatnak.
  • 40 százalékuk szerint a fizetés, 30 százalékuk szerint a nyugdíjkorhatár változása befolyásolja a bírói függetlenséget, az előbbi pedig a negyedik legmagasabb érték.
  • 14 százalékuk szerint a Handó Tünde vezette Országos Bírói Hivatal, több mint 40 százalékuk szerint az Országgyűlés, csaknem 40 százalékuk szerint az Orbán-kormány nem minden esetben tartotta tiszteletben a bíró függetlenséget.

A vizsgált országok bírái általánosságban kedvezően, a 10-es skálán 6,5 és 9,8 közötti pontszámmal értékelték a függetlenséget, a jelentés azonban kiemeli, hogy

két ország, Románia és Magyarország van, ahol a bíráknak több területen is küzdeniük kell a függetlenségükért.