Eltűnt 168 millió forint

Szabó Szabolcs, az Együtt-PM Szövetség országgyűlési képviselője írásbeli kérdést nyújtott be a Pintér Sándor belügyminiszterhez. A politikus arra kíváncsi, mi lett a biatorbágyi iskolaépítés projektmenedzsmentjére szánt 168 millió forint sorsa.

2014. augusztus 11., 10:48

A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság Budaörsi Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztálya 2012. március 22-én ismeretlen tettes ellen rendelt el nyomozást jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés megalapozott gyanúja miatt , mivel Biatorbágy Város Önkormányzata több mint 168 millió forint megbízási díjat fizetett ki a Szily-Fáy kastély területén tervezett tizenhat tantermes általános iskola építési projekttel kapcsolatosan.

A nyomozás, illetve az eljárás során beszerzett dokumentumok és kihallgatott tanúk elmondása alapján számos ponton megerősítést nyert a visszaélés gyanúja.

2012. szeptember 12-én az ügyet Budaörsről áthelyezték a Pest megyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Igazgatóság Gazdaságvédelmi Osztályához. A hozzáférhető információk alapján azóta nem történt előrelépés az ügyben, illetve a nyomozásban.

Az Együtt-PM országgyűlési képviselője ezért a következő kérdéseket tette föl Pintér Sándor belügyminiszternek.

- Az ügy áthelyezése óta eltelt közel két évben folyt-e érdemi nyomozás a biatorbágyi iskolaépítési projekttel kapcsolatosan, a megbízási díjként kiszámlázott 168 millió forint sorsáról, útjáról, valamint a szerződéskötések körülményeiről? Hol tart jelenleg a nyomozás?

- Ha folytattak nyomozást, akkor több mint két évvel a feljelentés megszületése és közel két évvel az ügy áthelyezése után miért nem kapnak a magyar állampolgárok érdemi tájékoztatást a nyomozás állásáról egy olyan ügyben, amikor Biatorbágyon a közpénzekkel való súlyos visszaélések gyanúja merül fel?

- Hány kihallgatás történt az ügy áthelyezése óta? Keletkezett-e új ügyirat? Került-e elő új bizonyíték? Merült-e fel új, az ügyet befolyásoló körülmény?

- Hány nyomozó dolgozik az ügyön? Kihallgatták-e a nyomozás során Tarjáni Istvánt, Biatorbágy polgármesterét, aki aláírta a szerződéseket; kihallgatták-e Tamás Gábor főépítészt; kihallgatták-e a közbeszerzésekkel megbízott Biczi és Tuzson Ügyvédi Iroda képviselőjét?

- Ha nem: Miért nem tartották szükségesnek a döntéshozók, aláírók, hivatalos képviselők, szerződő felek kihallgatását?

- Ha igen: Megállapítást nyert-e ezen szereplők bármelyikének felelőssége?

- Milyen új információk kerültek azóta napvilágra a megbízási díjakként kiszámlázott 168 millió forint sorsáról, útjáról, valamint a szerződéskötések körülményeiről?

- Mikor számíthatunk a nyomozás lezárására, valamint arra, hogy az ügy bírósági szakaszba kerül?

A belügyminiszternek augusztus 22-ig kell választ küldenie a feltett kérdésekre.