Eltékozolt szabadságunk

A Bécsben élő magyar publicista új kötete – Az eltékozolt ország – a napokban jelenik meg itthon. Könyvének elején a szerző kimerevít egy pillanatképet: 1989. június 16-án a Hősök terén egy addig ismeretlen liberális „srác” forradalmi hévvel követeli, legyen demokrácia. A mű végén az egykori fiatalember, Orbán Viktor már egy nagy jobboldali klerikális és nacionalista pártnak a vezéreként „rendszerváltó forradalmat” vizionál 2010-es választási győzelmének kapcsán. Paul Lendvai végigköveti az elmúlt húsz év hazai politikai és társadalmi változásait: hogyan lépett be Magyarország a „szabadság rendszerébe”, s miként került most egy „mindenek feletti hatalom” irányítása alá. KARÁCSONY ÁGNES interjúja.

2011. március 16., 18:33

- Ha azt vesszük, voltaképpen „bejött”, amiről a könyvében is ír: Orbán Viktor propagandistái újult erővel folytatják aknamunkájukat – már diplomáciai csatornákon is – a nem kedvelt tudósítók és elemzők ellen.

– Annak idején – negyedszázadon át – a nemzetközi kommunista sajtó támadott engem, s célpontja voltam különböző rangú ügynökök intrikáinak is. Rudolf Kirschläger egykori osztrák köztársasági elnök egyik könyvem ajánlásában úgy fogalmazott ’94-ben: „Paul Lendvai mindig óvakodott a túlzásoktól. Tanúja és híve az igazságnak, s ezért féltek tőle és gyűlölték a kommunista országokban. Analíziseit pedig az események általában megerősítették.” Most aligha kerülhetik el a nevetségesség látszatát azok, akik „kommunistabarátnak” és „Kádár hívének” igyekeznek beállítani. Ugyanakkor a kritikus nyugati elemzők elleni támadások mindig bumerángként hatnak. Jelen esetben „kísérőzenéi” voltak a magyar kormány hibáinak, amelyeket éppen az EU-elnökség átvétele előtt követett el: gondolok akár a médiatörvényre, akár a külföldi bankok, energia- és kereskedelmi vállalatok elleni diszkriminációs rendeletekre. Ritka az ilyen amatőr és kontár eljárás a nemzetközi politikában. A miniszterelnöknek és fullajtárjainak azon kísérletei, miszerint egy kormány kritikáját a magyar nemzet vagy a magyar nép elleni kampányként állítsák be, szintén visszaütöttek rájuk.

- Kötetében az eltelt húsz év kormányait, miniszterelnökeit, a politikai irányokat és tévutakat elemzi. Arra keresi a választ: a társadalom miként jutott el a demokrácia eszméjétől odáig, hogy végül bedőljön Orbán Viktor „forradalmának”. Eltékozoltuk a szabadságunkat?

– Ez a „látlelet” valójában az egész magyar politikai elit csődjét mutatja: kevés sikerét és számosabb balfogását. Ám Orbánt nem szabad „démonizálni”. Újabb tévúthoz vezetne. Hiszen ő „pusztán” learatta azt, amit az elődjei – persze különböző módon és mértékben – vetettek. Ez a kudarc – ha úgy tetszik – „Made in Hungary”.



Az interjú teljes szövegét elolvashatja a csütörtökön megjelenő 168 Órában.

Visszahívott tejtermék került a boltokba – a Kifli.hu azonnali intézkedéseket tett egy lejárt szavatosságú, laktózmentes Mizo UHT tej kapcsán. A hatóság arra figyelmeztet: a termék fogyasztása egészségügyi kockázatot jelenthet, ezért senki ne igyon belőle, és vigye vissza, ha vásárolt belőle.