ELTE: Semjén súlyos szakmai, etikai vétséget követett el
A bizottság jelentős szövegegyezőséget állapított meg szociológiai diplomamunkája ügyében, ugyanakkor az akkori felsőoktatási törvény alapján nincs jogi lehetőségük lépni az ügyben – ezt közölte Tausz Katalin, az ELTE Társadalomtudományi Karának dékánja, aki hozzátette: az erkölcsi kérdések nem évülnek el.
Tausz Katalin, a kar dékánja sajtótájékoztatóján a
hvg.hu tudósítása szerint azt mondta, a bizottság megbízatása arról szólt, vizsgálják meg a szakdolgozat hiteles példányok alapján mutat-e szövegazonosságot 1992-es szakdolgozata Molnár Attila Károlynak, Semjén Zsolt egykori konzulensének munkáival. A bizottság jelentős szövegegyezőséget állapított meg, ugyanakkor az akkori felsőoktatási törvény alapján nincs jogi lehetőségük lépni az ügyben, mondta Tausz Katalin, hozzáfűzve, hogy megállapították: Semjén Zsolt súlyos szakmai, etikai vétséget követett el. "Sem az akkori, sem a most hatályos jogszabályok nem adnak eligazítást arra az esetre sem, ha az oklevél kiadását követően derül fény arra, hogy az oklevél kiadásának esetleges feltételei nem álltak fent”. A dékán elmondta azt is, hogy sok eljárásjogi szabályt megnézett, de az intézménynek utólagosan nincs lehetősége lépnie, ám szerinte az erkölcsi kérdések nem évülnek el.A hvg.hu számolt be arról, hogy a miniszterelnök-helyettesnek a Pázmány Péter Római Katolikus Hittudományi Akadémián 1991-ben megvédett teológiai disszertációjának közel 40 százalékban magyar, német és angol nyelvű források megfelelő forrásmegjelölés nélküli átvételén alapszik. Egy nappal később pedig a portál arról írt, hogy Semjén az ELTE-n 1992-ben megvédett szociológiai szakdolgozata jelentős átfedést mutat az egy évvel korábbi teológiai értekezésével, továbbá olyan részeket is tartalmaz, amelyek megfelelő forrásmegjelölés nélküli szövegátvételek más, magyar és idegen nyelvű forrásokból.
A kormányfőhelyettes lezártnak tekinti az ügyet
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes tudomásul veszi az ELTE bizottságának hivatalos állásfoglalását, amelynek alapján semmilyen intézkedés nem indul szakdolgozata ügyében. A kereszténydemokrata politikus – csakúgy mint az egyetem – „véglegesen és hivatalosan is lezártnak tekinti a témát” – közölte a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője pénteken az MTI-vel.