Elmondták, miért alapvető fontosságú Paks II
A Greenpeace már máshogy vélekedik az atomerőműről.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal elnöke, Horváth Péter János, a fosszilis jelenből a klímasemleges jövőbe vezető szabályozói útépítésről beszélt a Portfolio Energy Investment Forum 2021 konferenciáján, ahol többek között megemlítette az ellátásbiztonság fontosságát, az energiahatékonyságot. Emellett alapvető fontosságúnak tekinti Paks I üzemidő-hosszabbítását, illetve Paks II megépítését – számol be a Portfolio.
A nukleáris alapú villamosenergia-termelés fenntartása hosszabb távon szükséges a karbonsemlegesség elérése érdekében. Ehhez kapcsolódóan alapvető fontosságú Paks I üzemidő-hosszabbítása és Paks II megépítése – fogalmazott Horvátj Péter János. A karbonmentes atomerőmű építése és a napelemek háztetőkre telepítése nem csak széndioxid-megtakarítással jár, hanem az importfüggőségünket is csökkenti. Természetesen az elektrifikáció és az energiahatékonyság mellett szükség van egyéb jövőbe mutató megoldásokra is, ilyen lehet például a zöld hidrogén – mondta Horváth Péter.
Ezzel szemben a Greenpeace kritikusan áll az atomerőműhöz: „Állásfoglalásunk szerint a nukleáris energia veszélyes, drága, és nem jelent megoldást a klímaváltozásra. Az éghajlati válságból való kilábaláshoz a lehető leghamarabb, az energiatakarékossági és -hatékonysági potenciál kiaknázása mellett, a fenntartható, tiszta és biztonságos megújulókra kell átállítani az energiarendszereket” – írja a környezetvédő szervezet.
Az elektromos kemencék, kazánok, bojlerek, hőszivattyúk alkalmazása tovább növelheti a villamosenergia szerepét az iparban. A karbonmentes atomerőmű építése és a napelemek háztetőkre telepítése nem csak széndioxid-megtakarítással jár, hanem az importfüggőségünket is csökkenti – emeli ki Horváth.
(Kiemelt kép: Paks, 2021. szeptember 10. A paksi atomerőmű 2021. szeptember 10-én. Fotó: MTI/Kiss Dániel.)