Ellenzék: Az Alkotmánybíróság Orbán megrendeléseinek kiszolgálójává silányult

Az ellenzék szerint az Alkotmánybíróság mai döntése az Orbán-kormány szoláglólányává silányította a testületet és zöld utat adott a szabadságjogok korlátozásához. Az Alkotmánybíróság szerint ugyanis nem volt alkotmányellenes megtiltani a tüntetést, az viszont mulasztásos Alaptörvény-sértés, hogy feloldatlan ellentmondás van a jogban a magánélet védelme és a gyülekezés szabadsága között. A döntés szerint a parlamentnek év végéig fel kell ezt oldania, ami új gyülekezési törvényt jelenthet. A TASZ szerint így most hozzányúl a kormánytöbbség az utolsó érintetlen liberális szabadságjogot szabályozó törvényhez is.

2016. július 12., 16:20

Az indítványozót képviselő Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezetnek a határozathirdetésnél jelen lévő képviselői három dologra hívták fel a figyelmet:

1. Az indítvány egyes emberek gyülekezési jogának a megvédésére irányult, ehhez képest az AB szerintük a miniszterelnök és környezete magánélethez fűződő jogát védte meg.

2. Azt is érdekesnek találták, hogy sem a miniszterelnök neve, sem a posztjának megnevezése egyáltalán nem hangzott el, csak a lakcíme.

3. A TASZ szerint az AB most felhatalmazta a kormánytöbbséget, hogy az utolsó érintetlen liberális szabadságjogot szabályozó törvényhez is hozzányúljon.

MSZP: Az AB nem más, mint Orbán politikai igényeinek kiszolgálója

Az Alkotmánybíróság mai döntése megerősíti, hogy a kizárólag fideszes tagokból álló testület ma nem a jogállamiság őrzője, hanem Orbán Viktor és a Fidesz politikai igényeinek kiszolgálója – reagált az MSZP. A párt szerint a döntés világossá teszi azt is, hogy a minden idők leggátlástalanabb kormányát vezető Orbán Viktor fél a néptől. „Az MSZP célja, hogy a Fidesz által felszámolt vagy díszletté silányított demokratikus intézmények ismét jogállami keretek között működjenek Magyarországon” – írja a párt közleményében.

Együtt: A Fidesz ne használja ki az AB által ráruházott feladatot a gyülekezési jog csorbítására

Az Együtt szerint „a kollaboráns alkotmánybírói többség az alapvető gyülekezési jognak mond ellent. Az Alkotmánybíróság mai döntésével bebizonyította, hogy nem a legfontosabb alapvető emberi jogokat tartja szem előtt, hanem a Fidesz érdekeit. Ezzel engedélyt adtak a kormánynak az egyik legfontosabb liberális szabadságjogot szabályozó törvény tönkretételére, illiberálissá formálására.”

Az Együtt szerint az alkotmányjogi panasz mai elutasításával az Alkotmánybíróság ismét jogtipró politikai szolgáltatást nyújtott a kormánynak; ismét bebizonyosodott, hogy az Együtt bojkottja az Alkotmánybíróság ellen indokolt és jogos. „Az Alkotmánybíróság már régóta méltatlan eredeti feladatai ellátására: az alkotmányosság védelmére hivatott testület többször éppen maga ásta alá a jogállam alkotmányos működését, és a Fidesz érdekei szerint pártpolitikailag befolyásolt döntéseket hozott.” Emellett az Együtt értékeli a szabadságjogok megvédése mellett elkötelezett kisebbségben levő alkotmánybírák különvéleményét.

„Magyarországon már csak egy – az egyik legfontosabb – érintetlen liberális szabadságjogot szabályozó törvény van. Az Együtt szerint az Alkotmánybíróság mai döntésével feljogosította a kormányt, hogy ezt a törvényt is illiberálissá formálja” – fogalmaz az Együtt.