Elkészült a Vígszínház etikai kódexe

Ezzel termtenének biztonságot munkakörnyezetet a színház dolgozóinak, megakadályozva a visszaéléseket, a zaklatásokat és az erőszakot. Éppen egy éve robbant ki a botrány Eszenyi Enikő körül.

2021. március 8., 15:54

Szerző:

A Vígszínház közölte, hogy a kódexen szakértők, ügyvédek, a Színházi Dolgozók Vígszínházi Alapszervezete és az intézmény Művészeti Tanácsa dolgozott együtt. 

Éppen egy évvel ezelőtt robbant ki a botrány Eszenyi Enikő, a Vígszínház akkori igazgatója körül. Eszenyi korábbi alkalmazottai, köztük számos színész azért mondott fel, mert állításuk szerint az igazgató "verbális erőszakot" és "agresszív vezetői kommunikációt" alkalmazott. Eszenyi Enikő mindezt legelőször lejáratókampánynak nevezte, és kijelentette, áll elébe a Főpolgármesteri Hivatal által kezdeményezett vizsgálatnak. 

Végül Eszenyi Enikő lemondott, visszavonta igazgatói pályázatát, helyére Rudolf Péter került a Vígszínház vezetői posztjára.

„Az előzmények ismeretében a szakmában és az egész világban zajló folyamatok miatt fontosnak tartottuk, hogy létrejöjjön egy ilyen dokumentum.  Egy tiszta keretrendszer önmagában visszatartó erő. Ki-ki tudja, milyen következményekkel jár a normák megsértése. Össze kellett egyeztetnünk etikai kérdéseket a jog világával, mindezt a színház sajátos munkarendjébe ágyazva. Fontos, hogy élni és ne visszaélni lehessen a kódex kínálta szabályrendszerrel. Tisztességes, átlátható eljárás keretében legyenek kivizsgálva ezek az esetek"

- közölte a Vígszínház a honlapján. 

Mérföldkőnek tekintik az etikai kódex létrejöttét a magyar színházi életben. Az elsődleges céljuk olyan légkört teremteni, amelyben a hatalommal való visszaélés vagy a szexuális abúzus fel sem merülhet. Bíznak benne, hogy a lefektetett keretek segítenek abban is, hogy a szakmáról kialakult kép pozitív irányba változzon.

"Sok minden zaklatta fel, keserítette meg a mindennapjainkat az elmúlt időszakban. A munkára, a jövőnkre szeretnénk koncentrálni. Színházat csinálni csodálatos játék, ez egy csodálatos közeg, ami nélkül nem tudnunk létezni, sem mi, sem a világ” –  írta Rudolf Péter, az intézmény igazgatója.

A közleményből kiderül, etikai eljárás akkor indítható valaki ellen, ha a panaszos úgy érzi, hogy őt munkavégzés közben, munkaidőben, vagy a munkavégzéssel szoros összefüggésben szexuálisan vagy egyéb módon zaklatták, vagy hatalmi visszaélés áldozata lett. Olyan külsős személy is kezdeményezhet eljárást, akinek visszaéléssel vagy zaklatással kapcsolatos eseményről tudomása van. 

Panasszal a színház igazgatójához, HR-vezetőjéhez, a szakszervezet elnökéhez, az Etikai Bizottsághoz az Eljárási Bizottság állandó jogász tagjának megkeresésével, valamint május 15-től az Üzemi Tanács elnökéhez lehet fordulni. Anonim módon pedig e-mailben lehet bejelentést tenni.

Az etikai eljárást az Etikai Bizottság folytatja le, amelynek két állandó tagja – egy független jogász és egy pszichológus – és egy eseti tagja van. Az eseti tagot az Etikai Bizottság két állandó tagja együttesen választja ki a konkrét ügy jellegére és körülményeire figyelemmel egy olyan listáról, amelyet a Szakszervezet, az Üzemi Tanács és a Művészeti Tanács közösen állít össze.

Az etikai eljárás lefolytatása után az Etikai Bizottság javaslatot tesz a Vígszínház igazgatójának egy adott intézkedésre, ha megállapítja, hogy szexuális vagy egyéb zaklatás, hatalommal való visszaélés történt. A Vígszínház igazgatója kötelezheti a bepanaszoltat bocsánat kérésre, eltilthatja az adott magatartásról, kiadhat munkáltatói figyelmeztetést és súlyos esetben megszüntetheti a bepanaszolt munkaviszonyát, vagy felmondhatja a vele kötött szerződést. 

(Kiemelt kép: Lehotka László)