Elkerülhetetlen a tandíjemelés a Corvinuson
Még mindig nagyon kevés az információ a Budapesti Corvinus Egyetem 2019. július 1-től tervezett modellváltásáról. Az viszont már most biztos, hogy elkerülhetetlen a tandíjemelés az ország egyik vezető egyetemén – írja a Népszava.
Kedd estére az Oktatói Hálózat szervezett felsőoktatási kerekasztalt azzal a céllal, hogy a nyilvánosság is képet kapjon arról, mi történik éppen a Corvinuson. Amint azt a 168 Óra elsőként megírta, az egyetem átkerül az Emmi fenntartásából az innovációs tárcához, és egy közalapítvány működteti majd. A tervek szerint nem hirdetnek majd állami férőhelyet, ehelyett ugyan létrehozzák a Corvinus-ösztöndíjat, de a cél az, hogy a tandíjas hallgatók arányát növeljék.

Nagy Ákos, a BCE hallgatói szakszervezetének képviselője elmondta a beszélgetésen, hogy megkérdezték Lánczi András rektortól, hogy
– A választ elintézte annyival, hogy ez egy provokatív kérdés
– mondta Nagy Ákos.
A szakszervezeti képviselő azt is közölte, hogy a hallgatókat is váratlanul érte az átalakítás híre, és azóta sincs párbeszéd a témában.
A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete Corvinusos alapszervezete ráadásul úgy tudja, hogy nem készült hatástanulmány az átalakítás lehetséges következményeiről.
– Nem átlátható az átalakítási folyamat. A létrehozandó alapítvány kuratóriumának összetételéről sem tudni semmit. Az oktatók körében általános a bizonytalanság, mindenki spekulál. Ez egy méltatlan helyzet
– mondta Toronyai Gábor, a szervezet vezetője.
Bihari Péter közgazdász, a BCE oktatója szerint az egyetem vezetése hangsúlyozta, hogy az állami ösztöndíjak, még ha más néven is, megmaradnak. Arról viszont semmilyen információ nincs, hogy meddig.
Úgy véli, az egyetem gazdasági háttere elkerülhetetlenné teszi a hallgatói tandíjak jövőbeni emelkedését.