Elhunyt Révész László László képzőművész

A Magyar Képzőművészeti Egyetem docense 63 éves volt. 

2021. március 12., 15:51

Szerző:

„Megrendülten, mély fájdalommal tudatjuk a szomorú hírt, hogy 2021. március 11-én Révész László László tragikus hirtelenséggel elhunyt. (...) több rajzot, festményt, videót, performanszt és installációt már nem fog többé készíteni, és tanítani sem fog többé, de a ránk hagyott művészeti és oktatási programja elpusztíthatatlan, mert a hatása örökké megmarad” – írta a Magyar Képzőművészeti Egyetem a Facebookon. Révész László László Munkácsy-díjas festőművész 1977-től 1981-ig tanult a Magyar Képzőművészeti Főiskolán, majd Angliában, Rómában, Portóban, New Yorkban, Bécsben és Budapesten dolgozott. 2009-től a festő tanszék osztályvezető mestere, docense volt.

Többféle médiummal foglalkozott, a grafika, a festészet, az animáció, a performansz egyaránt része életművének. Foglalkoztatták a kép narratív lehetőségei, a film, a számítógépes képalkotás módjai is – írta munkásságáról az artportal.hu. Dolgozott televíziós területen idehaza és külföldön, 2005 és 2006 között a New York-i Magyar Kulturális Intézet munkatársa volt, ezt követően három évig Bécsben élt. 2018-ban Munkácsy-díjat kapott

A legutóbbi időkig tanított a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. Művei számos hazai közgyűjteményben megtalálhatók. Az artportal lexikonja így ír róla: „1990-ig Böröcz Andrással készített dadaista, intellektuális performanszokat. 1990-től a festészet és a film válik meghatározóvá művészetében. Festészete a ’80-as évek narrativitását alakítja át egyfelől a klasszicizáló kompozíció irányába, másfelől ezeket a motívumokat felhasználva kialakítja újszerű combined painting módszerét. Ennek alapelve a párhuzamos érzékelés, az egymás mellé helyezett képek montázsa, hasonlóan a számítógép képernyőjén egymásra nyitott ablakokhoz vagy az ikonosztázhoz. Míg az ikonosztázon a képek folyamatosak, Révész képein a hiány egyenrangúan fontos alkotóelem. Filmjei, videói festészeti témáinak változatai, melyekben ugyanúgy a narrativitás és a párhuzamos érzékelés a központi elem.”

(Kiemelt kép: Wikimedia Commons)