Egyre könnyebben juthatnak hozzá a betegek a koronavírus elleni gyógyszerekhez
A gyógyszer nemcsak, hogy ingyenes, de egyre több orvos is írhatja fel.
Az enyhe vagy középsúlyos tüneteket mutató koronavírus fertőzöttek kezelésére használt favipiravir tablettát már nemcsak a háziorvosok, de az alapellátási ügyeletben, a Covid-ambulanciákon dolgozó, illetve minden olyan orvos is felírhatja, aki a járványügyi ellátásban gyógyít – írja a Magyar Nemzet.
A favipiravir a tünetek megjelenésétől számítva körülbelül egy héten belül fejti ki hatását, ezért
a gyógyszer mielőbbi alkalmazása érdekében nemcsak a pozitív teszttel igazolt, hanem a koronavírusos tüneteket mutató, nagy valószínűséggel megfertőződött betegek esetében is elkezdődhet a kezelés.
A szer ingyenesen kiváltható a gyógyszertárakban, illetve a Covid-ambulanciákon.
A remdesivirt, aminek alkalmazásában Magyarország szintén úttörő volt, egy a favipiravirral hasonlatos hatású gyógyszer, amit jelenleg is hazsnálnak kórházi kezeléseknél.
A bamlanivimabot, amit itthon kezdtek el Európában először használni, enyhe és középsúlyos koronavírus-fertőzöttek kórházi kezelésére alkalmazzák a súlyos állapot elkerülésének érdekében, elsősorban rizikócsoportba tartozó betegek esetén. A bamlanivimab előállításához fertőzésen átesett és felgyógyult betegek plazmáját használták fel. Intravénásan, kórházakban adják be, hogy elkerülhető legyen a megbetegedés súlyos formája, segítsék a gyógyulást, rövidítsék a kórházi kezelés és a betegség idejét, valamint csökkentsék a halálozás esélyét.
(Kiemelt kép: A képen két doboz Favimol, a koronavírus (COVID-19) betegek kezelésére használt favipiravir hatóanyagú gyógyszer látható a törökországi Ankarában 2020. december 01-én. A Favimolt a török Egészségügyi Minisztérium biztosítja a betegek számára. Fotó: Bulent Teoman Uzun / Anadolu Agency via AFP)