Egymást érték a botrányok, belefullad az adósságba az Országos Roma Önkormányzat

A korábban Farkas Flórián által vezetett szervezetnél egy könyvvizsgáló cég 930 millió forintos adósságot talált, amely miatt az ORÖ holnap csődöt jelent. Rengeteg a visszaélés.

2017. június 28., 19:45

Szerző:

Kilencszázharmincmillió  forintos adósságot tártak fel az Országos Roma Önkormányzatnál, amely miatt a szervezet csütörtökön azonnal csődöt jelent – értesült a RomNet. A portál úgy tudja, hogy Balogh János ORÖ-elnök holnap délre tájékoztatóra hívta össze a szervezet 46 képviselőjét a Dohány utcai székházba, amelyen bejelentést tesz a csődről.

Az ORÖ működését nemrég egy könyvvizsgáló cég világította át. 2011-ig végezték el az ellenőrzést, és olyan szabálytalanságokat tártak fel, amelyek miatt a szervezet nem működhet tovább.

Az ORÖ annak ellenére halmozta fel a 930 milliós adósságot, hogy az Orbán-kormány nagyvonalúan elengedett 1,3 milliárdot abból az 1,6 milliárdból, amely egyszerűen eltűnt a szervezet égisze alatt működő Híd a munka világába szövetkezetben, a fennmaradó 300 milliót pedig részletekben, 2017 decemberéig fizetheti vissza. Egészen mostanáig úgy tűnt, hogy minden rendben van, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a múlt pénteken még arról beszélt, hogy a törlesztéssel nincs gond, az ORÖ határidőt betartva utalja a pénzt.

Farkas Flórián
Fotó: MTI / Bodnár Boglárka

A Híd a munka a világába szövetkezetet még 2014 tavaszán alapították, amikor az ORÖ-t még Farkas Flórián vezette, az ország leghátrányosabb területein élő, többségében roma munkavállalók gazdasági és szociális felzárkózását célzó programból semmi nem valósult meg, a szövetkezetet gyakorlatilag szétlopták. Fideszes országgyűlési képviselőként Farkasnak azóta összeférhetetlenség miatt le kellett mondania az ORÖ elnöki tisztségéről, de miniszteri biztosi kinevezéssel vigasztalódhatott, a RomNetnek pedig mostanában több ORÖ-képviselő is arról beszélt, hogy Farkas mellett álló képviselők, illetve az ORÖ intézményeinek vezetői a miniszterelnöki biztos megbízásából megkeresték a megyében élő roma vezetőket és képviselőket, hogy támogassák az ORÖ feloszlatását, és „álljanak át” Farkashoz, illetve a szervezetéhez a Lungo Dromhoz.

Farkas egyébként a Lungo Drom vezetőjeként nemrég valószínűleg minden vonatkozó szabály megszegésével választatta újra magát, ami után a szervezete több megyei vezetője is jelezte, hogy bíróság előtt támadja meg a döntést. Az elnökválasztó közgyűlést ugyanis – állítják – Farkas ebédnek álcázta, a tagokat pedig meg sem hívta, nehogy kiderüljön, „idegenekkel” választatja újra magát.

Az ügyben színre lép Hegedüs István volt ORÖ-elnök is, aki holnap délután egykor tart sajtótájékoztatót a Dohány utcai székház előtt. Hegedüs 2016-ig  volt a szervezet vezetője, korábban Farkas emberének tartották, de aztán élesen szembefordult a mentorával. Balogh többé-kevésbé puccsal távolította el a hatalomból, utána pedig visszamenőleges hatállyal 200, 400 vagy 450 ezer forintos megbízási szerződést íratott az átálló képviselőknek. Emiatt a NAV költségvetési csalás gyanújával indított nyomozást.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.