Egy srác Baranyából
Tóth Bertalan a visszavonuló Tóbiás Józsefet váltja az MSZP frakcióvezetői székében. A negyvenes politikust a párt erős embere, Puch László, valamint Molnár Gyula új pártelnök is támogatja. Mégsem lesz könnyű dolga: helyettesei Mesterházy Attila egykori pártelnök holdudvarából kerültek ki. Vajon ki irányítja majd valójában a szegfűs képviselőcsoportot? És kicsoda Tóth Bertalan?
– Szorgalmas, megnyerő srác, mégsem mindenki szereti, de ez inkább Puch Lászlónak, és nem az ő személyének szól – mondja Tóth Bertalan új szocialista frakcióvezetőről pártjának egyik prominense. A volt pártpénztárnok, a szocik erős embere által támogatott baranyai fiú már régóta a politikai pályán mozog, mégis sokak számára akkor kezdett felnőni, amikor az országgyűlési frakcióban Orbán Viktor egyik erős emberének, Garancsi Istvánnak a gázbizniszét, illetve a nemzeti bank ügyeit kezdte firtatni. Rámenős volt és szívós.
– Berci szisztematikusan küzdő típus. Idegölő dolog lehet folyamatosan bíróságra járni, nem sokan vállalják ezt – mondja egy szoci elnökségi tag. MSZP-s beszélgetőtársaink egybehangzóan állítják, Tóth nem karakteres politikus. Hogy idővel az lesz-e, arról már megoszlanak a vélemények. Vannak, akik azt mondják, még „kiforrhatja magát”, hiszen alig múlt negyven.
Tóth elnökhelyettesnek készült, megvolt benne az ambíció, szervezőkészség, segítette volna Molnár Gyulát a pártépítésben. Mégis szürke kortesbeszédet mondott a tisztújító kongresszuson. Biztos lehetett a sikerében, vagy éppen ellenkezőleg: komolyan vette a dolgát? Feladatokkal kampányolt, megoldási módokkal, miközben ellenfele, a szívbajából frissen felépült Gőgös Zoltán ízesen és érzelmesen beszélt „nagy szerelméről”, az MSZP-ről. Nem csoda, hogy a sziruposabb szöveg győzött. Mesélik, amikor kihirdették Gőgös győzelmét, dühében Puch László földhöz vágta az aktatáskáját.
– Hogy az alkuk miatt volt neki fontos Tóth, a baranyai lobbinak akart a párton belül egy erős pozíciót, vagy „csak” a háttérben szervezkedő, tőle jócskán eltávolodott Mesterházy Attilának akart valahogy keresztbe tenni? Talán mindegyik verzió egyszerre igaz.
A frissen megválasztott pártelnök, Molnár Gyula továbbra is ragaszkodott Tóthhoz, jelezte, szeretné a frakció élén látni. Mesterházyék ezzel egyet is értettek volna, ha ők is megkapják a maguk sarzsiját. Sikerrel jártak. Furcsa helyzet alakult ki így a képviselőcsoportban: Mesterházy emberei lettek a frakcióvezető-helyettesek; Burány Sándor, aki Mesterházynak átengedte a költségvetési bizottság elnöki posztját, Szakács László az exelnök egykori kabinetfőnöke, Tóth Csaba, a Mesterházy által támogatott zuglói honatya és Varga László Borsod megyei pártelnök, akit mindenki „Attila barátjaként” emleget. A frakció igazgatójának azt a Velez Árpádot választották, aki anno Mesterházy jobb keze volt pártigazgatói tisztségben. Az exelnök hívei szerint végre egyensúly alakult ki a pártban. Ennek ellentmond több szocialista:
– Bercinek megkötötték a kezét!
Akad köztük, aki kicsit optimistább:
– Gyula szeretné, ha kevesebb témával foglalkozna a frakció, a lényeges események amúgy is az utcán, a parlamenten kívül zajlanak majd. Ha a pártelnökség megrendeléseket ad, akkor nem lesz baj, nem tudnak egymással foglalkozni – mondja az egyik vezető szocialista.
Akárhogy lesz is, Tóth Bertalan kőkemény ellenzékiséget ígért a megválasztása utáni sajtótájékoztatón.
De lesz-e ehhez ereje?
Sokan úgy jellemzik, ő a mindenkori baranyai erős emberek mentoráltja: előbb a néhai Toller László, később az azóta szintén elhunyt Tasnádi Péter pécsi polgármesterek, országgyűlési képviselők, most pedig Puch László vette a szárnyai alá.
Mások úgy beszélnek róla, ő a mindenkori lojális „második ember”: nemrégiben Tóbiás József pártelnök bízott benne, tudta, „Berci nem szúrja hátba”. Nem is tette, pedig több körben kérte Tóbiást, hogy változtasson a politikáján és nem járt sikerrel. Amikor eltávolodtak egymástól, Molnár Gyula figyelt fel rá és később ő mondta ki ugyanezt a mondatot róla. A 2014-es választások utáni vákuumban egyesek fantáziát láttak abban, hogy felépítsék Tóth Bertalant a párt leendő miniszterelnök-jelöltjének: kommunikációs, politológiai, öltözködési tanácsokat kapott, aztán elhalkult a történet, helyette egy ideig inkább Botka László került reflektorfénybe.
De kicsoda valójában Tóth Bertalan?
A pécsi kertváros egyik panelházában nőtt fel. Szülei agrármérnökök voltak, három testvére van. Bátyja, nővére ma külföldön él, húga is oda készül. Összetartó testvérek voltak, fiatalon együtt dolgozott a család az anya másfél hektáros biogazdaságában.
– Még egyetem mellett is melóztam. A polgári jogi vizsga napján hajnali négykor keltem, felraktuk a disznókat a kocsira és vittük leadni őket – meséli a 168 Órának Tóth Bertalan. Elsőre nem vették fel az egyetemre, elment szoftverüzemeltető tanfolyamra, ám később versenyvizsgákkal bejutott a jogra: 160 jelentkező közül ötvenet vettek fel. Aztán behozta a lemaradást: ma már nemcsak jogi, európai jogi, hanem közgazdász diplomája is van.
– Szolid fiú volt, ritkán bulizott – mondják egyetemi társai. Már 1992-ben több barátjával együtt belépett a szocialista pártba.
– Fiatalok voltunk, MSZP-s szülők gyerekei – jegyzi meg. Apja a téeszben kezdte, aztán a megyei pártbizottságon, a megyei tanácson dolgozott „agrárvonalon”. A kilencvenes években a megyei közgyűlés elnöke lett, ő volt a helyi MSZP egyik alapítója.
Akkoriban a Kiss Péter vezette BIT-esekhez és az Ifjú Szocialistákhoz tartozhattak a szoci fiatalok. Utóbbi szervezetben voltak kevesebben. Oda jelentkezett Tóth is. Egy év sem kellett hozzá, és ő lett az ifjúsági szervezet egyik országos ügyvivője, Schiffer András meg a másik, aki jó húsz év múlva az LMP-nél kötött ki, most éppen visszalép a tisztségeiből.
Tóth társaival megszervezte Pécsi Ifjúsági Kerekasztalt, amelynek tagja volt a Fidelitas és az IDF is, dolgozott az általuk kilobbizott ifjúsági szolgáltató irodán, plakátokat ragasztott a kampányokban, helyi szoci elnök lett, és 2002-ben önkormányzati képviselővé választották.
– Toller Lacit gyerekkoromból ismertem, apám munkatársa volt, a megyei tanács jogtanácsosaként dolgozott. Sokat jártunk össze. Önkormányzati képviselőként mindig nyitva volt előttem a polgármesteri ajtaja. Azonnal felajánlotta, hogy segít, amikor 2006-ban bekerültem az Országgyűlésbe: bemutatott, akinek csak tudott – meséli.
Toller súlyos autóbalesetet szenvedett, egy ideig öntudatlanul élt, végül meghalt. Tóth többször látogatta. Toller utóda a polgármesteri székben Tasnádi Péter lett. Tóth az ő javára mondott le a törvényhozói posztjáról.
– Akkoriban a polgármestereknek jól jött, ha képviselők is lehettek, sokat tudtak lobbizni a városukért – indokol.
Kicsi a világ: Tasnádi Péter sem volt ismeretlen a számára, ő is régi családi barát, Tóth apjának munkatársa volt, anno a megyei tanácson ifjúsági felelősként dolgozott.
– Amikor alpolgármester voltam, Péter megkért, hogy vegyem át az Európa Kulturális Fővárosa projektet, mivel az 2007 őszére nagy lemaradásban volt. A leendő hangversenyterem helyén akkor még diszkó működött.
Átvette, felturbózta a projektet. Sokak szerint jóban volt a Fidesszel, ezt ő nem is tagadja: „más idők voltak”. „Hálás” is volt a későbbi kormánypárti vezetés: Páva Zsolt polgármester meg sem hívta az alapkőletételekre.
– Péter 2009 januárjában halt meg, három hónapig vezettem a várost. A korábbi években felvett hitelek miatt sokat támadtak. Páva Zsolt győzelme után lemondtam az alpolgármesterségről is és ügyvédként kezdtem dolgozni – mondja.
Felesége óvónő, két gyerekük született: Bolda és Bertalan.
Később újra önkormányzati képviselő lett, meg a szocik frakcióvezetője a helyi közgyűlésben, és 2014-ben országos listán ismét bejutott a parlamentbe, frakcióvezető-helyettesként kezdte, most eggyel előrébb lépett. Sokak szerint ebben egy másik baranyai, Puch László segítette.
– Lacit is gyerekkoromból ismerem. ÁFÉSZ -vezetőként dolgozott a rendszerváltozás előtt. A kilencvenes években országos megbízatásai miatt nem volt részese a helyi pártéletnek. Ám egy idő után kellett egy ember, aki megoldja a helyi MSZP-szervezet belső konfliktusait, így 2009-ben elvállalta a megyei elnöki posztot. Jó a kapcsolatunk, tanácsokkal segít. De nem számításból teszi, nem vár el cserébe semmit – állítja.
Hogy tud majd helyetteseivel együtt dolgozni a frakcióban?
Azt mondja, Szakács László egyetemi évfolyamtársa volt, jóban vannak. Burányt autonóm és komoly egyéniségnek tartja, Velezt jó szervezőnek, továbbá számít Varga László és Tóth Csaba munkájára is.
– A képviselőknek egyébként sem az lesz csak a dolga, hogy a Parlamentben üljenek. A választókerületükben is dolgozniuk kell – magyarázza.
A szocialisták szerint Tóth kétfrontos küzdelem előtt áll: kérdés, képes-e függetlenedni befolyásos támogatójától, Puch Lászlótól és tudja-e irányítani Mesterházy embereivel a frakciót.
Nem lesz könnyű dolga.