Egy néma barát nyújt Orbánnak anyagi segítséget

A Nyugat nagy része számára Putyin az ismét harcias Oroszország machiavellista erős embere, Magyarországon mégis úgy fogadják, mint az állam nagyvonalú jótevőjét. Budapest szigorúan üzleti ügynek tekinti mind a gázszállításokat, mind Paksot, amely pedig még inkább függővé teszi az országot Moszkvától – írja a The Washington Post.

2015. február 17., 09:01

A lap szerint az európai befolyásért folyó szkanderben a Kreml részéről nehéz különválasztani a gazdaságot és a politikát. A szankciók és az alacsonyabb szénhidrogénárak megrázták Oroszországot és próbára tették azt a képességét, hogy pénzügyileg mennyire képes meghatározni az eseményeket a tágabb térségben. Moszkva a jelek szerint új kötélhúzás felé sodródik a Nyugattal annak kapcsán, hogy szövetségeseket igyekszik találni Európa stratégiailag fontos körzeteiben. Ám sem a görögök, sem a ciprusiak nem mérhetők ahhoz, amit Magyarország jelent. Az oroszok sokmilliárdos beruházásokat ajánlanak, hogy visszaszerezzék az ország hűségét és befolyáshoz jussanak. Úgy tűnik, bizonyos mértékben be is válik a számításuk, mert Budapest cserében egy sor politikai és diplomáciai előnyt kínál – de egyúttal keményen harcol az alacsonyabb gázárért.

Egy vezető nyugati diplomata úgy értékeli, hogy az oroszok keresik a módját, miként törhetik meg a földrész egységét, és ebben a küzdelemben a gyengébb államokat veszik célba. Kevés nemzet illik bele jobban az új orosz tervekbe, mint éppen Magyarország. Orbán meghirdette az illiberális államot, és azzal vádolják, hogy másolja a Putyin-féle modellt, ideértve a sajtószabadság korlátozását, a bírálók zaklatását és azt, hogy beleavatkozik az igazságszolgáltatásba. Sz. Bíró Zoltán szerint a kormányfő azért áll össze az elnökkel, mert tudja, hogy az oroszok nem teszik szóvá az antidemokratikus változásokat. Ez esetben egy néma barát nyújt anyagi segítséget.

Miközben Európa új energiaszövetséget akar, hogy szabaduljon az orosz függésből, bírálók szerint Magyarország éppen az ellenkezőjét teszi. Amikor a Nyugat igyekszik elszigetelni Putyint, a meghívással a magyar kormány fórumot kínál neki, hogy megmutassa magát a nyilvánosság számára. Magyarország ugyanakkor megszavazta a szankciókat, bár megfigyelők szerint más választása nemigen volt, akkora nyomás nehezedett rá a nagyobb európai hatalmak részéről. Egyidejűleg viszont a kormánypárti magyar sajtó, ideértve a közmédiát, mérsékeltebb hangot ütött meg a Kremllel szemben. Paks miatt ugyanakkor Magyarország olyan érdekeltségekkel üzletel, amelyek a megtorló intézkedések által érintett orosz személyiségekhez kötődnek. Aszódi Attila kormánybiztos azt állítja, hogy ezzel a ténnyel ő sem volt tisztában, de az ilyen megállapodások kidolgozásában szerinte a politikusok nemigen játszottak szerepet. A gázszállítások kulcsfontosságúak Orbán rezsicsökkentéséhez. Szijjártó Péter úgy látja: az ország magyarbarát politikát folytat.

(Klubrádió/Szelestey Lajos)

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.