Dopeman az alternatív köztársasági elnök
„Lehet, hogy lemondok, miután megszedtem magam, az úgyis jó magyar hagyomány” – mondta a rapper miután megnyerte a Milla által megrendezett versenyt. Hozzátette: nem veszített senki, az este arról szólt, hogy eltérő világnézetű emberek párbeszédet folytattak. Bár ellenfele több szavazatot kapott, a fogolydilemma-helyzet a végén mindent megváltoztatott.
Megtelt csütörtök este a Merlin Színház, ahol az október 23-án meghirdetett alternatív elnökválasztás legtöbb szavazatot elért hét döntőse csapott össze. „Ez nem vicc, hanem játék. És az, hogy játék semmiképpen sem jelenti azt, hogy nem komoly. Sőt. Azt is jelentheti, hogy mindenki nyer!” – közölte az esemény előtt a Milla, akik szándékuk szerint a civil felelősségvállalást akarták erősíteni a kezdeményezéssel.
„Egyedül a borosüveget szoktam emelgetni”
A bemutatkozások utáni első körben a jelöltek – Bartos Cs. István vándorfilozófus, Mártonyi Zoltán, egy irodalmi lap kiadója, Molnár Lajos a Hálózat a Tanszabadságért alapítója, Pikó András újságíró, Pityinger László Dopeman rapper, Simándi Szelim politológus hallgató és Szigeti Adrienn A Város Mindenkié aktivistája – egy-egy hozzájuk közel álló témából kaptak kérdést, amihez aztán a többiek is hozzászólhattak. A videója miatt a műsorvezető által öntörvényűnek nevezett Mártonyi Zoltán azt mondta, aki állandóan konfliktusokba keveredik, több problémát vesz észre. Pikó Andás hozzáfűzte: „Nagyon sok tehetséges ember öntörvényű és sokuk életét tesszük tönkre azzal, hogy nem tudjuk őket tanítani és hasznossá tenni. Ez a mi problémánk és nem az övék”.
„Schmitt Pál a sportot hitelesen képviselte, mást nem” – mondta Simándi Szelim. „A sporthoz nem sokat konyítok, mert egyedül a borosüveget szoktam emelgetni, de a politikába köllene sportszerűség” – kommentálta Bartos Cs. István, aztán húzott egyet a mellette levő kannából. „Óva intenék mindenkit attól, hogy úgy képzelje el alternatív köztársasági elnöki jelöltségét, mint Schmitt Pál alternatíváját, ami nem túl nagy pálya” – mondta Pikó András, akinek a kérdésekhez komolyan hozzászólni igyekvő társaival együtt nem sok babér termett: Dopeman és a Youtube-sztár Bartos igazságai váltották ki a leghevesebb reakciót a közönségből.
A jelöltektől, akik a kelleténél kevesebbszer éltek a hozzászólás passzolásának lehetőségével, megtudtuk, hogy Bartos Cs. Istvánnak az a tulajdona, ami másnak már nem. Hogy Dopeman szerint Magyarországon túl sokan azt csinálják, amihez nem értenek („Orbánék kormányoznak, valóságshow-kban keresik az énekeseket, én meg bokszolni járok”). Hogy Simándi Szelim sokat tanult Navracsics Tibor nevű oktatójától, aki pedagógusként nagyon jól el tudja mondani hogyan épül fel egy működő jogállam – és azt is, hogyan kell különböző körülmények között különböző szerepeket felvenni.
Nem azért ülnek a parlamentben…
A szünetben a helyszíni és az internetes voksolás eredményeit összesítették Torsa Mátyás segítségével, aki egyike az adóhatósági ellenőrzés alá vont millásoknak. Kiesett Mártonyi Zoltán és Pikó András, öten folytatták a játékot. A ’48-as 12 pont és a Milla által összeállított 12 pont követeléseire kellett reagálniuk a jelölteknek. A műsorvezető hangsúlyozta a szabad asszociáció lehetőségét, de kevesen tudtak elvonatkoztatni a konkrétumoktól, a mindenki által evidenciaként elfogadott célok kommentálása pedig nem sok izgalmat hozott.
„Nem azért ülnek a parlamentben a képviselők, hogy laptopozzanak, pornóoldalakat nézegessenek, költségtérítést igényeljenek vissza, hanem hogy a képviseletünket lássák el” – mondta a tutit Dopeman. „A Bazmeg esetében szerintem nem történt kormánymegrendelés, az igazságszolgáltatás már magától szeretett volna megfelelni a hatalomnak” – fogalmazott a Himnusz remixe körüli viharra utalva. A szám miatt az ügyészség vizsgálatot indított, a VII. kerületi rendőrkapitányság végül megszüntette a nyomozást, mivel nem valósult meg a nemzeti jelkép megsértése bűncselekmény.
A közös teherviselésről szólva Simándi Szelim problémának nevezte, hogy az első megkeresett 1000 forint után ugyanannyi adót kell fizetni, mint a nyolcszázadik után abban a hónapban. Szigeti Adrienn a társadalmi egyeztetést hiányolta a törvényhozás részéről. Molnár Lajos a tanszabadságról szólva arra emlékeztetett: Magyarország az OECD tagállamok közül a legkevesebbet tud változtatni a családból hozott hátrányokon.
„Ez tiszta Vágó István”
A második fordulót követő szavazás után a két döntős, Bartos és Dopeman kapott utolsó lehetőséget, hogy szóljon a közönséghez. Bartos, aki ezt a fordulót is magabiztosan nyerte, kijelentette, nincs programja, ő maga a program, az általa képviselt bartosizmus: „A tanyámon a bogarak, kukacok és verebek már elismertek engem mint csúcsragadozót. Ott már én vagyok az elnök. Itt az ideje, hogy a magyarság is hozzám tartozzon”. „Baaartos!” – ujjongott a nézőtér leghangosabb szektora. Dopeman dalban mondta el.
A fináléban a játékelméletből ismert fogolydilemma-helyzetbe kényszerítették a versenyzőket. Bartost kikísérték, Dopemannek választania kellett, együttműködik vagy verseng. Ha együttműködik, és a másik is együttműködik, akkor még meg kell vívniuk utána – vázolta a műsorvezető. Ha Dopeman verseng, a másik együttműködik, Dopeman nyer. Ha együttműködik és a másik verseng, a másik nyert. De ha mind a ketten versengnek, mindketten kiesnek, és a már elbúcsúzott harmadik, Simándi Szelim nyer. „Érted a feladatot?” – kérdezte a műsorvezető az akkorra már megfáradt rappert, aki "Kib...ok a Jobbikkal és lemondok Szelim javára" felkiáltás után az ehhez leginkább passzoló opció, a versengés mellett döntött.
Ezután bekísérték a vándorfilozófust. A műsorvezető elismételte a szabályokat. „Bunda! Akármit választ, így már nem nyerhet!” – kiabálták a csalódott bartosisták a nézőtérről. „Ha már idáig eljutottam, együttműködöm” – döntött Bartos. Ezzel Dopeman győzött.
Beiktatása a Milla tüntetésén lesz, március 15-én 15 órakor Budapesten, a Szabad sajtó úton.