Dilettánsok

Képtelen gazdasági korrekcióra a kormány, ezért várható, hogy jövőre hátrébb lép az eddig őt támogató vállalkozói kör – állítja Katona Tamás volt pénzügyi államtitkár, az államkincstár exelnöke, aki szerint a Matolcsy által bejelentett intézkedések nem vehetők komolyan. Úgy látja, a várt bevétel biztosan nem folyik be az államkincstárba. PUNGOR ANDRÁS interjúja.

2011. szeptember 20., 13:48

- Mindenért Matolcsy a hibás?

– Most ő az ügyeletes bűnbak.

- Csak azért kérdezem, mert jobb- és baloldali közgazdászok egybehangzóan állítják, hogy a gazdasági miniszter politikája bukott meg. Csak az övé?

– Orbán többször hangoztatta, hogy ő jogász, nem ért a gazdaságpolitikához. Ez igaz, ráadásul a Fidesz első kormányzása idején be is bizonyította. Az a benyomásom, hogy Matolcsy mindig azt mondja, amit a kormányfő hallani akar. Orbánnak van egy víziója a magyar társadalomról, ennek csupán alárendelt eleme a gazdaság, amelyet ő szükséges rossznak tart. Úgy látom, a miniszterelnököt inkább a hatalom érdekli, és ehhez Matolcsy szállítja a gazdaságpolitikát. Orbán mára teljesen elveszítette realitásérzékét, a gazdaságpolitikát a szüntelen harccal azonosítja.

- Ami most megbukott...

– Mert eleve hibás volt. Azt mondták, az egykulcsos adó felpörgeti majd a gazdaságot. Nem történt meg.

- Chikán Attila, az első Orbán-kormány gazdasági minisztere szerint az egykulcsos adó nem ördögtől való, s ha néhány körülmény – megfelelő befektetési légkör, stabilitás, bizalom – még hozzákapcsolódik, jótékony hatása is lehet. Ám ez most szerinte sem adott.

– Ez csak részben igaz. Valóban nem önmagában az egykulcsos adó borította fel a magyar gazdaságot, de komolyan hozzájárult ahhoz, hogy rosszak lettek a mutatóink.

- Ugyanilyenek a világgazdasági kilátások is.

– Igen. De idehaza azért volt életveszélyes az egykulcsos adó bevezetése, mert nálunk egy szűk kör fizette a személyi jövedelemadó jelentős részét. Most ötszázmilliárd forint bevétel hiányzik, ráadásul ez az adó ebben a helyzetben értelmetlen és igazságtalan.

- A kormány elképzelése az volt, hogy a tehetősebbek a többletpénzből többet vásárolnak, felpörög a fogyasztás, ami jót tesz a gazdaságnak. Ez nem jött be. A fideszes Varga Mihály szerint az a baj, hogy túl sok a rossz hír, óvatosabbak lettek az emberek, és ezért fogyasztanak kevesebbet. A náluk maradt pénzből inkább törlesztőrészletet fizetnek, megtakarítanak.

– Ez magyarázkodás. Előre lehetett látni, hogy ez lesz. Az egykulcsos adóval az ötszázezer forint felett keresők jártak nagyon jól. Az adóhivatal 2009. évi statisztikája szerint csak százötvenezer embernek volt ekkora jövedelme. Ők inkább külföldön költik el pénzük bizonyos részét, vagy importterméket vásárolnak, ami szintén nem segíti a magyar gazdaságot. Ráadásul az egykulcsos adóhoz még több hibás lépés is kapcsolódott: például a társasági nyereségadó tízszázalékos kulcsának felső határát ötvenről ötszázmillióra emelték.

- Ettől még nem jönnek létre új munkahelyek.

– A változást azzal indokolták: az adócsökkentéssel a kis- és közepes vállalkozásokat segítik. Pedig a rendelkezés csak a nagyokat érinti. Az új munkahelyek létrehozását az segítette volna, ha a járulékokat – ahogy a Bajnai-kormány is tette, öt százalékponttal – mérséklik. Annak idején bejelentettük, hogy még ugyanennyi csökkentést tervezünk két lépésben. Emellett eltöröltük a tételes egészségügyi hozzájárulást, ami valóban a kkv-kat segítette.

- De ez is életveszélyes lehet, hiszen a járulékmérséklés önmagában bevételkiesést okoz.

– Természetesen hatástanulmányok nélkül nem lehet változtatni. Annak idején modelleztük: mi lenne, ha összesen tíz százalékponttal csökkennének a járulékok. Kiderült: új munkahelyek születnének.

- Mennyi?

– Akár több tízezer...

- Mégis óvatosak voltak, nem léptek.

– Mert láttuk, egyelőre nincsenek meg a bevezetéshez szükséges fiskális feltételek. Úgy tudom, velünk ellentétben az Orbán-kormány nem készített hatástanulmányokat. Sürgősen vissza kellene állítani a kétkulcsos jövedelemadót, és a bevételtöbbletet a járulékok mérséklésére kellene fordítani.

- Matolcsy mást akar, bejelentette: növelik az adóbeszedés hatékonyságát, az állam beszerzési stopot hirdet. Továbbá: emelik a játékadót, a dohánytermékek, az alkohol, a gázolaj jövedéki adóját. Neves jobb- és baloldali közgazdászok fanyalognak, félő, nem tud a kormány százmilliárdot besöpörni ezzel.

– A kormány valószínűleg nem gondolja komolyan az idei többletelvonást. Az idén ugyanis nincs szüksége több pénzre, hiszen rendelkezésére áll a nyugdíjvagyon erőszakos államosításából származó 2600 milliárd forint. Inkább mutatni akarja az Európai Bizottságnak és a befektetőknek, hogy komolyan veszi a fiskális fegyelmet, miután a GDP hét százalékát is elérheti az idei strukturális hiány. A bedobott ötletek egyébként nem vehetők komolyan; az adóbeszedés nagyobb hatékonyságát mindig fel lehet vetni, de nehéz teljesíteni és főleg ellenőrizni. A költségvetési intézményekre szeptemberben már nemigen lehet beszerzési tilalmat elrendelni, mert feltehetőleg megkötötték a szerződéseket – legfeljebb nem fognak időben fizetni, így növekszik a tartozásállományuk, ami újabb körbetartozási hullámot generál. Ez mindig a kisebb cégeken csattan. A játékadó, a jövedéki adó emelése a szürkegazdaságot, a csempészetet támogatja. A várt bevétel ebből biztosan nem folyik be a kincstárba. Az igazi gond egyébként a jövő évi költségvetéssel van. Nem véletlen, hogy erről következetesen hallgat a kormány. Nem születtek hatékony intézkedések nemhogy a megcélzott két és fél százalékos, de még a háromszázalékos hiány tartására sem. Így pedig a hiány törvényszerűen nagyobb lesz. A dilettáns gazdaságpolitika miatt az államadósság három év múlva szükségszerűen magasabb lesz, mint a mostani.

- Milyen következményei lehetnek, ha nem tartjuk a hiánycélt?

– Ezzel a kormánnyal csak az erő nyelvén lehet beszélni. Az Európai Bizottság megvonhatja Magyarországtól a strukturális és kohéziós alaphoz való hozzáférést. De ennél is rosszabb, hogy a piacok büntetni fognak minket, elszaladhat a forint árfolyama, és nem tudunk majd kötvényeket eladni. Ezzel egyébként most is gondjaink vannak: a nemzetközi piacon úgy tudtunk állampapírokat értékesíteni, hogy irreálisan magas hozamokat ígérünk.

- Orbán szerint rég volt olyan nehéz időszaka a magyar társadalomnak, mint amilyen a most következő ősz lesz. Vagyis a kormányfő elszánt, azt sugallja, még a gazdaságpolitikáját is megváltoztatja.

– Szerintem nem fogja. Csak arra jött rá, hogy több társadalmi feszültség várható, mint amire korábban számított. A közigazgatási szakapparátust szétzilálták, így nincs, akire támaszkodhatna.

- Jobboldali közgazdászok is azt mondják, hogy ma a politikai lojalitás felülírja a szaktudást. Nehezményezik, hogy őket senki nem kérdezi meg.

– Egy korábbi minisztériumi főosztályvezető mesélte nekem: felmerült, hogy új állást kap a közigazgatáson belül. Ám leendő főnöke azt mondta neki, hogy nyomoztak utána, és kiderült: nem elég erős a fideszes beágyazottsága. Nem kapta meg az állást. Szerintem ősszel a kabinet csak a társadalmi elégedetlenséget igyekszik majd levezetni. A változás jövőre várható, amikor a kormány mögött álló vállalkozói kör kezdetben óvatosan, majd egyre látványosabban hátrébb lép. Ennek jeleit már most is látni. Mivel a kormány korrekcióképtelen, a választásig hátralévő időszak kínlódás lesz. Látványos kínlódás.