Demszky: engedtem a szocialista nyomásnak!

Súlyos hibának nevezte Demszky Gábor, hogy 2006-ban engedett a szocialisták nyomásának és elfogadta Hagyó Miklós személyét annak ellenére, hogy addig őt egyáltalán nem ismerte – mondta el a főpolgármester a BKV-val kapcsolatos vizsgálatok aktuális kérdéseiről tartott hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján.

2010. február 8., 19:12

A rendőség hónapok óta nyomoz azokkal a feljelentésekkel kapcsolatban, amelyeket a BKV Kocsis István vezetésével tett ismeretlen tettes ellen – mondta el Demszky Gábor. Az elmúlt hetekben több gyanúsítás és előzetesbe helyezés történt – tette hozzá. A főpolgármester kijelentette, hogy saját felelősségét is mérlegelte, és végiggondolta, mit tett ebben az ügyben. Demszky szólt arról is, hogy a BKV fölötti felügyeletet 1994 óta az MSZP irányítja, erre azért volt szükség, mivel a főpolgármester szerint a szocialista politikusok az adott kormánytól több pénzt képesek kiharcolni, amivel a vállalat működése biztosítható.

Demszky kijelentette, hogy Mesterházy Ernő a 2006-ban megkötött Budapest-szerződés létrehozásában vállalt először szerepet, amelyet az akkori kormánnyal kötött a főváros. A politikus szerint a szerződés megkötése után napi szinten szükségessé váltak az egyeztetések, melyet fővárosi részről Mesterházy, míg a kormány részéről Szilvásy György vezetett. Demszky fontos fordulópontnak nevezte 2006-ot, amikor csak egyfős többséget szerzett az MSZP–SZDSZ-koalíció a Fővárosi Közgyűlésben, mivel ekkortól egyre fontosabbá vált a napi szintű egyeztetés.

Súlyos hibának nevezte a főpolgármester, hogy 2007-től több döntési hatáskört a bizottságokhoz irányított, amelyeket a tavalyi évben szüntettek meg. Demszky beszámolt arról is, hogy 2006-tól úgynevezett „szuper főpolgármester-helyettesi” poszt jött létre, amely felügyelte többek között a közlekedési társaságot. 2006-ig nem ismertem Hagyó Miklóst, de engedtem a szocialista nyomásnak és elfogadtam a személyét, ami súlyos hiba volt – vallotta be Demszky.

Hagyó „mindent egyedül akart megoldani”

Demszky emlékeztetett arra, hogy 2006-ban az MSZP-ben két csoport vetélkedett a hatalomért, melynek végén az „újak” győzelme emelte a BKV ügyeiben járatlan Hagyót a helyettesi székbe. Antal Attila kinevezését már Hagyó javasolta, utólag a főpolgármester már hibaként értékeli, hogy elfogadta a javaslatot. Antallal kapcsolatban két nagy bajt is említett az SZDSZ-es politikus: egyrészt elhitte, hogy saját erőből is konszolidálhatja a BKV-t, másrészt eltávolította a szakembereket, és tapasztalatlan vezetőket vett fel, egyre több lett a kommunikációs szakember.

Demszky szerint 2007 közepén kezdte érzékelni, hogy rossz irányba tartanak a közlekedési vállalat ügyei. Hagyó egyedül akart mindent megoldani, a bajokat pedig a szőnyeg alá söpörte, elmenekült a konfliktusok elől – fogalmazott. Hogy miért nem avatkozott közbe? „Közvetlenül nem dolgom a cégek felügyelete” – védekezett Demszky. Elmondása szerint ez a szakbizottságok és a különböző ügyosztályok feladata.

Ahogy egyre több ügy látott napvilágot, egyre többször kellett közbelépnie – idézte fel az eseményeket Demszky. Ennek volt a csúcspontja a 2008. januári használtbusz-tender, melynek végén Antal Attila lemondását kellett, hogy kérje. Az ügyek miatt megingott a kormány bizalma, de Hagyó hatékonyan lobbizott. Ezeken a tárgyalásokon Mesterházy Ernő is részt vett – ismerte el.

Demszky elmondása szerint ezután kezdtek olyan hírek a fülébe jutni, hogy egyesek a helyettesére hivatkozva „kérnek ezt-azt” a gazdasági bizottságtól. Ezt a konfliktust akkor rendezték, és tisztázták, hogy senki se adjon folyosói pletykákra. Balogh Zsolt vezérigazgatósága idején a belső ellenőrzés megvizsgálta a tanácsadói szerződéseket, de nem találtak semmit – ismertette.

Kocsis István kinevezése már a kezdettől konfliktusokat generált Hagyó és az igazgató között, Demszky szerint helyettese „érzelmi okokból” támadta Kocsis döntéseit. A 2009-ben kirobbant végkielégítési botrány után vette el Demszky Hagyó hatásköreit, mert úgy érzékelte, hogy az MSZP-s politikus nem tudott megbirkózni a rábízott feladattal. Ráadásul az általa kiválasztott vezetők is alkalmatlannak bizonyultak – tette hozzá a liberális városvezető.

Demszky „fájdalmas” ténnyel szembesült

Augusztusban kezdeményezték az igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok visszahívását, nem azért, mert bűnösök lennének, hanem mert csak így lehet új lappal indulni. Demszky megismételte: a rossz vezetők kapcsán Hagyót tartja felelősnek. Kihangsúlyozta: törvénysértésekről nem volt tudomása.

Ezután főtanácsadójáról, Mesterházyról beszélt, akinek meggyanúsítása – mint említette – „többszörösen is fájdalmas tény” a számára, mert olyan munkatársa Mesterházy, akiben évek óta megbízik. Demszky kijelentette: bízik a nyomozó hatóságok munkájában és abban is, hogy végül kiderül, nem követett el törvénysértést. Itt említette meg a főpolgármester, hogy még a nyáron éppen Mesterházy javasolta azt Kocsis Istvánnak, hogy a kérdéses ügyekben tegyen feljelentést.

Mesterházy Ernő, akit Demszky szerint politikai ellenfelei egyfajta „városházi Raszputyinnak ” tartanak, még a Gyurcsány-kormány alatt kapott koordinátori pozíciót a városháza és a Miniszterelnöki Hivatal megbízásából - írta a Magyar Nemzet. Az erről szóló szerződést Demszky szerint Szilvásyval közösen írták alá. Emellett tanácsadóként városházi politikai egyeztetéseken is képviselte a főpolgármestert, de mint Demszky hangsúlyozta: döntéseket nem hozhatott, és pénzt sem kapott tevékenységéért. A főpolgármester felsorolta főtanácsadójának egyéb elfoglaltságait is: megemlítette az egyik kereskedelmi televízió igazgatóságában elfoglalt helyét, azt, hogy Himalája expedíciót is szervezett, amiről film is készült, melyet most vetítenek a filmszemlén. Fontosnak tartotta megemlíteni, hogy Mesterházy részt vett a Kossuth tér rendezésével kapcsolatos megbeszéléseken és a kormányzati negyed tárgyalásain is. Itt ismét kihangsúlyozta, hogy a főtanácsadónak nem volt döntési jogköre, és utasítási jogosultsága sem, megbízási szerződésének értelmében Demszky helyett vagy nevében még nyilatkozatot sem tehetett. Demszky ezek után kijelentette: főtanácsadójától soha nem kapott BKV-s ügyekről tájékoztatást.

A főpolgármester kitért arra is, hogy főtanácsadója az utóbbi évben már nem volt aktív a városházán, de ez érthető is, mert az őt érintő koalíciós tárgyalások már lezajlottak, a döntések megtörténtek. Demszky szerint Mesterházy az országos politikában lett egyre aktívabb, pontosabban az MDF–SZDSZ-megállapodás előkészítésében. A főpolgármester értelmezése szerint az, hogy a két párt felsorakozott Bokros mögött, egyszerre veszélyezteti a Fidesz kétharmados győzelmét, és szavazatokat vesz el a szocialistáktól. A beszédét hosszadalmasan felolvasó, sokszor megbotló nyelvű főpolgármester megjegyezte: ilyenkor szokták a „nagyok kriminalizálni a kicsiket”, de ő mindezt a lehető legtávolabbról szemléli. A rendőrségben maximálisan megbízik, ugyanakkor megjegyezte, hogy a vallomásokban jelen van az, hogy sokaknak érdeke a felelősség szétterítése. Példaként említette, hogy a BKV igazgatósági elnökét két olyan szerződéssel is megvádolták, melyek megkötésekor Tótfalusi nem is volt az igazgatóságban. Ezek után újra hangsúlyozta: bízik az igazságszolgáltatásban, de abban is, hogy korrigálni fogják a meggyanúsításokat.

Végül elpanaszolta, hogy szerdai nyilatkozatait összefüggéseiből kiragadva és meghamisítva idézték sokan, ami miatt most azért is feljelentést tesz, mert azok „ártatlanul meggyanúsított emberek sorsára lehetnek hatással” - számolt be a

napilap.