Debreceni akkugyár: Évente 16 ezer tonna rákkeltő anyag kerülhet a levegőbe

A debreceni EVE Power akkumulátorgyár környezethasználati engedélye szerint évente több mint 16 ezer tonna N-metil-2-pirrolidont (NMP) használhat fel, amely ismerten rákkeltő és magzatkárosító hatású vegyi anyag.

2025. május 13., 09:56

Szerző:

A 24.hu az Átlátszó cikke alapján írt beszámolója szerint az EVE Power Hungary Kft. debreceni akkumulátorgyára évente 16 612,2 tonna N-metil-2-pirrolidont (NMP) használhat fel a katódfóliák bevonatolása során. Az NMP egy szerves oldószer, amelyet az Európai Unió reprodukciót károsító anyagként tart nyilván, és belélegzése különösen veszélyes a terhes nőkre, mivel vetélést vagy a magzat rendellenes fejlődését okozhatja. Az anyag rákkeltő hatása is ismert, és korábban már felmerült a gödi Samsung-gyár és az ácsi katódgyár kapcsán is.

Debreceni akkugyár: évente 16 ezer tonna rákkeltő oldószert használhatnak

A környezethasználati engedély szerint az NMP-vel szennyezett légáramot folyamatosan hűtik, és az oldószer 99%-át visszanyerik. A kibocsátásra kerülő gázokat nedves mosóval kezelik, így a rendszer kimeneténél 1 mg/m³ alatti NMP-koncentráció érhető el. Azonban a fennmaradó 1% is jelentős mennyiségű veszélyes anyagot jelenthet, amely a levegőbe vagy a talajba kerülve komoly kockázatot hordoz a környezetre és az emberi egészségre.

Az engedély kiadása körüli eljárás is vitákat váltott ki. A Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal először megtagadta az engedély kiadását, majd később mégis kiadta azt. Az Átlátszó közadatigénylésben kérte ki a dokumentumot, de a hivatal először csak személyes iratbetekintést ajánlott fel, majd végül elektronikus úton is megküldte az engedélyt. A kormányhivatal szerint az Átlátszó valótlanul állította, hogy csak személyesen lehetett megtekinteni az iratot.

A gyár ivóvíz-felhasználása évi 26 070 köbméter lesz, amelyet a meglévő gerincvezeték képes kiszolgálni, így hálózatfejlesztés nem szükséges. Az akkumulátorgyártáshoz szükséges nagy mennyiségű vizet ipari szürkevízből és ipari hígítóvízből oldják meg

A debreceni EVE Power gyár építése és működése kapcsán felmerülő környezeti és egészségügyi kockázatok miatt fontos a folyamatos társadalmi kontroll és a transzparens tájékoztatás. A helyi közösség és a civil szervezetek szerepe kulcsfontosságú abban, hogy a beruházás ne veszélyeztesse a környezetet és az emberek egészségét.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)