Levelet írt a szegedi klinika ápolási igazgatója: a betegek állapota most sokkal rosszabb, mint a korábbi hullámok idején

Csongrád-Csanád megyében is egyre súlyosbodik a járványhelyzet: kénytelenek átszervezni a betegellátást.

2021. november 10., 17:32

Szerző:

„Levelet írt a szegedi klinika ápolási igazgatója: 246 beteget ápolnak Szegeden, nagyon durvul a vírushelyzet Csongrád-Csanád megyében, ezért átszervezik a betegellátást” – írja a Szeged.hu szerdai cikkében. A szegedi klinika ápolási igazgatója szerint a betegek állapota most jóval rosszabb, mint a korábbi hullámok idején. 

Balogh Dénes, a klinika ápolási igazgatója levelet írt közvetlenül a Klinikai Tanács hétfői ülése után a szegedi egészségügyi szakdolgozóknak a jelenlegi vírushelyzetről. Az ápolási igazgató a vezető szakdolgozókat tájékoztatta a helyi klinikán ápolt koronavírusos betegek számáról és állapotárról. A Szeged.hu birtokába jutott levélből kiderül, hogy egyre súlyosabb a helyzet a helyi kórházakban. 

„Csongrád-Csanád megye a leginkább érintett, noha Szegeden és Hódmezővásárhelyen még nem robbant be a járvány, a Klinikai Központban már 246 covidos beteget gyógykezelnek”

– olvasható a levélben.

A levélben arra is kitértek, hogy az előző járványhullámokhoz képest most az a különbség, hogy

„a bennfekvő betegek általános állapota jóval rosszabb, mint a korábbi hullámok idején, és az intenzív ellátást igénylők aránya is jóval nagyobb. A jelenlegi hullám csúcsa december közepére vagy második felére várható”.

A levél szerint a betegellátást is át kell szervezni Csongrád-Csanád megyében, a szegedi Szent-Györgyi Albert Klinikai Központba csak a súlyos betegeket viszik: „Eddig a megye összes covidos betegét a klinikai központnak kellett ellátnia, ez a héten módosul: a megye összes súlyos állapotú betegét a klinikai központnak kell ellátnia, míg az enyhébb esetek ellátásába bevonták a megye többi kórházát”.

Néhány napon belül további 140–150 szakdolgozót kell bevonni a koronavírusos betegek ellátásába – írja a klinika ápolási igazgatója.

„A COVID-ellátáshoz szükséges erőforrásokat mindenképpen biztosítania kell a klinikai központnak, a betegellátás prioritása: szakmaspecifikus sürgősségi ellátás és COVID-ellátás, majd pedig az oltási feladatok ellátása. Ezen feladatok ellátása után fennmaradó erőforrások természetesen a továbbiakban is felhasználhatóak az elektív (halasztható) ellátásokra, azok teljes megszüntetése nincs napirenden” – áll a levélben.

Irinyi Tamás, az egészségügyi szakdolgozók megyei kamara elnöke a Szeged Televízió Téma című műsorában kedden azt mondta, hogy bár nagyon csekély a szakdolgozók száma, a jelenlegi betegszámok mellet még képesek megküzdeni a járványhelyzettel.

Frissítés:

Cikkünkre reagálva a Szegedi Tudományegyetem felkereste portálunkat, amelyben ezt írták: „Nemrég a helyi sajtón keresztül a szélesebb közvélemény elé került egy olyan dolgozóinknak szánt levél, amelyben a rendelkezésünkre álló információink alapján, a Covid-19 negyedik hullámának erősödésével kapcsolatos intézkedéseinket ismertettük kollégáinkkal. A Covid-19 előző hullámai is rendkívüli kihívások elé állították Klinikai Központunk minden munkatársát. Tudjuk, hogy embert próbáló hónapok elé nézünk, ezért lelkileg és fizikailag is fel kell készülnünk a ránk váró feladatokra. Betegeink gyógyítása érdekében végzett munkánkat hivatásunk szellemében, legjobb tudásunk szerint végezzük. Gyógyulásukért a legvégsőkig küzdeni fogunk! Ismételten kérünk mindenkit, hogy oltassa be magát!”

(Kiemelt kép: 2020.09.07. Indonézia – Egy laboratóriumi dolgozó tesztet készít. Fotó: Mufid Majnun. A kép csak illusztráció.)

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.