Csíkos búcsú Schwartzitól

A Minőségi Újságírásért Alapítvánnyal közösen kollégák és barátok szerveznek jótékonysági koncertet a február 5-én váratlanul elhunyt újságíró, Schwartzenberger István (Schwartzi) családja javára. Az est teljes bevételét Schwartzi gyermekeinek és gyermekei édesanyjának szánják a szervezők.

2009. március 5., 23:02

Az április 2-án, este nyolc órakor a népligeti Diesel Klubban (régi nevén E-klub, 1101 – Budapest, X. kerület, Népligeti út 2., a Planetárium mellett) kezdődő koncerten fellép

a Csík zenekar és Ferenczi György,

Szalay Kriszta és Cserna Antal színművészek

Török Ádám és a Mini (vendégük: Závodi János – Piramis).

Az est teljes bevételét Schwartzi gyermekeinek és gyermekei édesanyjának szánják a szervezők. Jegyek – 2800 forintos egységáron – elővételben, a Ticket Express jegyiroda-hálózat eladóhelyein vásárolhatók (részletes jegyiroda-keresés a www.tex.hu honlapon, központi telefonszám / call center: (06-30- 30-30-999).

A szervezők számítunk rá, hogy mindenki eljön április 2-án, aki ismerte Schwartzit. Remélik, hogy sokan azok közül is, akik nem ismerték ugyan, de segíteni akarnak, ráadásul szeretik a Csík zenekart, Ferenczi Gyurit, Szalay Krisztáékat és Török Ádámot!

A Schwartzi-koncertre – melynek támogatói Diesel Klub, Minőségi Újságírásért Alapítvány, a Népszabadság Zrt. és a Ticket Express – várhatóan péntektől kezdik árusítani a jegyeket.


„…Csíkos búcsú…”

Vajon mi sül ki abból, ha Quimby-számokat „megnépzenésítő” muzsikusok rock and roll hősként magasztalt szájharmonika-művésszel és a progresszív rock-blues műfaj doyenjének kikiáltott fuvola virtuózzal közösen lépnek színpadra? Mi azt reméljük, hogy fergeteges koncert – mindazoknak, akik nyitottak a váratlan stílustársításokra. És emlékezetes búcsú azoknak, akik ismerték és szerették a nemrég váratlanul elhunyt újságírót és családapát, Schwartzenberger Istvánt.

A magyar és az erdélyi autentikus népzenét a legújabb könnyűzenei eszközökkel elegyítő Csík Zenekar Schwartzi egyik kedvence volt. És még ezreké, akik szívesen barangolnak műfajok között, kíváncsiak például a Quimby, a Kispál és a borz vagy a Tankcsapda számainak „csíkosítására”, ráadásul a koncertek végén még arra is marad erejük, hogy pördüljenek néhányat a táncházban. Április 2-án – mint már korábban is – Csík Janiék közösen lépnek fel Ferenczi Györggyel, és remélhetőleg adnak majd némi kóstolót korábbi pikáns kísérleteikből. Például abból, ahogy Ferenczi az erdélyi Kalotaszeg dallamait blues-os szájharmonika-játékával fűszerezi.

És ez még csak a kezdet: a gyermeklemezszerző-író-rendező-színésznőről, Szalay Krisztáról sokaknak civil kezdeményezései ugranak be legelőször: ahogy életmentő kórházi gépre gyűjt vagy a Down-szindrómáról ír, rendez és játszik színházi előadást, amelyben partnere, a downos Kiss Botond saját magát alakítja. Szalay Kriszta és férje, Cserna Antal színművész – Schwartzi „ezeréves” barátai – most zenésszé lépnek elő a muzsikusok között.

És ahogy a hab a tortát – bár, ha Schwartzira emlékezünk, legyünk stílusosak: a húsosszalonna-csíkok a göngyölt húst – úgy spékeli meg az estet a fuvola virtuóz, Török Ádám együttese, az évek óta változó felállásban koncertező (sokak szerint azonban a jelenlegiben a legkirobbanóbb) progresszív blues-rockot játszó Mini. Ráadásul vendégnek hívták a piramisos Závodi Jánost.

A koncert fellépői

Aki valamivel több információt szeretne a szokatlan műsorú koncert fellépőiről, annak álljon itt némi ízelítő e zenészek CD-iről és koncertjeiről, múltjáról és jelenéről.

Csík Zenekar:
Huszadik születésnapját tavaly ünnepelte a Csík zenekar, amely a magyar és az erdélyi autentikus népzenét finoman keveri a legújabb könnyűzenei kifejezésekkel. Így koncertjeik gyakran hasonlítanak rock koncertre, mint afféle népzenei estre. Ez a vonat, ha elindult, hadd menjen... című legfrissebb, hatodik lemezük a népzenéről alkotott véleményük újragondolására készteti hallgatóikat. Ahogy a róluk szóló egyik írásban áll, „a Csík új ajtókon kopogtat, és nyit be különböző műfajok világába” – ráadásul úgy, hogy eközben nem sérülnek a tradicionális népzenei motívumok. Van, aki az ország legkiválóbb folk- és világzenei együttesének nevezi őket, a jótékonysági koncerten velük együtt muzsikáló Ferenczi György szerint a Csík a magyar népzenei élet legnyitottabb zenekara. Ezt példázza az is, hogy például a Quimby, a Kispál és a borz vagy a Tankcsapda számait „csíkosították”. Talán nem véletlen, hogy a Kiváló Művészegyüttes díjat és a Népművészet Ifjú Mestere díjat követően 2007-ben Senki nem ért semmit című lemezük után a Magyar Hanglemezkiadók Szövetségének világzenei Fonogram-díját, is ők kapták.
Az együttes tagjai: Majorosi Marianna – ének, ifj. Barcza Zsolt – cimbalom, Bartók József – bőgő, Csík János – hegedű, Kunos Tamás – brácsa, Makó Péter – klarinét, szaxofon, Szabó Attila – hegedű. (További információ:

www.csikband.hu.)

Ferenczi György:
Talán nem mindenki emlékszik arra, hogy Ferenczi György szájharmonika-művész, énekes, hegedűs, gitáros húsz éve country-zenészként kezdte pályafutását a Kápa együttesben, majd hosszabb ideig külföldön játszott. 1993-ban ő nyerte el a világ legjobb szájharmonika-játékosa címet, 2001–ben Emerton-, 2004-ben pedig Artisjus-díjjal ismerték el. Fúziós zenét játszik, az utóbbi években egyre határozottabban a népzene felé fordulva. Stúdiózenészként több mint kétszáz lemezen játszott, dolgozott például a Hobo Blues Banddel, az LGT-vel, a Takács Tamás Dirty Blues Banddel, az Eddával, Zoránnal, Kim Nowákkal és Gerendás Péterrel. Korábbi együttese a Ferenczi György és a Herfli Davidson, mostani csapata a Ferenczi György és a Rackajam. (További információ:

www.rackajam.hu)

Szalay Kriszta és Cserna Antal:
Szalay Kriszta három gyermek édesanyja, színésznő, szervező, rendező, író, ötletgazda és még sok minden más. Első zenei munkája a Büdöskölkök című gyermeklemez volt, amelyhez férje, Cserna Antal komponálta a zenét. Mint mondja: a második ilyen jellegű munka még vár rájuk. Az április 2-i koncerten Két jegyet a háromra! című áprilisi bemutatójukból adnak elő részletet. Az előadásban 9 népet vonultatnak fel, egy dal mindenképpen lesz benne: Demjén Ferenc Love-ja, mint a legfontosabb üzenet az életre.
„Schwartzinak megígértem, csinálok a PÁB színházhoz hasonló dobjuk-el-az-agyunkat-és lazuljunk-előadást. Ez valami olyan lesz. Jött volna a bemutatóra.” – mesélte Szalay Kriszta.

Török Ádám és a Mini:
Török Ádám fuvola virtuóz együttese, a Mini a magyar progresszív rock-blues talán legismertebb és legsikeresebb együttese. A zenekar – amelyet Török 1968-ban alapított, több felállást megért, a jelenlegi a szakma véleménye szerint a legjobb. (Köves (Pinyó) Miklós – dob, Németh Károly – billentyű, Paróczai Attila – basszusgitár, Török Ádám – fuvola, ének, Horváth Mihály – szájharmonika valamint Török Péter – gitár). Az együttes a ’70-es évek egyik legkedveltebb csapata. Törökék a megalakulásuk óta több mint negyedmillió lemezt és CD-t adtak el, hétezerszer koncerteztek, hiszen az elmúlt négy évtizedben az együttes érdekes progrock, bluesrock és jazzrock fúzióijával rengeteg rajongót szerzett. Öt nagylemezt és 14 CD-t jelentettek meg, és 2003 óta kapható 1. DVD-jük is, amelyen – többek között – az együttes 2003-as jubileumi koncertje is szerepel. 2008-ban adták ki T. Á. 60 című koncert DVD-t, amelynek másfél órányi zenei anyagát a Petőfi Csarnokban tartott 60/40 elnevezésű, dupla születésnapot ünneplő koncerten rögzítették 2008 januárjában. Ugyancsak tavaly került a boltokba Messze visz az út című Cd-jük – olyan slágerekkel, mint Az asztalhoz leültem, a Vissza a városba, az Idő is kell több szerelemhez, a Lusta blues, az SMS love vagy az Andalúz éjszaka. Többségüket – remélhetőleg – a koncerten újra élőben hallhatjuk majd. (További információ:

www.torokadam.hu).

Az Európai Parlament képviselői megszavazták, hogy az Európai Unióban minden macska és kutya esetében kötelező legyen a mikrochip beültetése és a nyilvántartásba vétel, az illegális állatkereskedelem visszaszorítása és az állatjóléti szabályok megerősítése céljából.