Vádkikényszerítés és pótmagánvád, megvan hogyan kerülné meg a kétharmados törvényeket a Momentum

Varga Judit igazságügyi miniszter nyújtotta be a módosítást.

2021. október 15., 07:09

Szerző:

A két ellenzéki miniszterelnök-jelölt Dobrev Klára és Márki-Zay Péter szerint a kormány megijedt, ezért szeretnének változtatni a törvényen. Gulyás Gergely miniszter szerint a javaslat csupán pontosít, csak az eddig is ismert alkotmányos gyakorlatot foglalja jogszabályba – adta hírül az ATV Híradója.

A Momentum szakpolitikusa szerint több módja van annak, hogyan lehet megkerülni a kétharmados törvényeket.

"Az egyik az a vádkikényszerítés elve, ami azt jelenti, hogy az ügyészség nem emel vádat akkor a bíróság ezt a döntést felülbírálhatja, illetve a másik pedig a pótmagánvád intézménye, ami azt jelenti, hogy közpénzeket érintő korrupciós ügyekben egy intézményt felruházunk azzal a joggal, ilyen ombudsmani jelegű hivatalt, felruházunk azzal a joggal, hogy pótmagánvádként eljárást indíthasson" - mondta Szigeti Flóra, a Momentum igazságügyi szakpolitikusa.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a kritikákra reagálva azzal védekezett, idézem: "amilyen többséggel keletkezik valakinek a megbízatása - a legfőbb ügyésznél ez eddig is kétharmados volt -, ugyanolyan többséggel lehet megszüntetni is a megbízatást." Szerinte ez a törvénytervezet, csak az eddig is ismert alkotmányos gyakorlatot foglalja jogszabályba.

Polt Pétert 2019-ben választották meg, a választáshoz szükséges volt a kétharmados parlamenti támogatottság viszont ahhoz, hogy leváltsák elég volt a parlamenti többség, ez viszont az új törvénytervezettel megváltozik, a leváltásához is szükséges lesz a kétharmad a legfőbb főügyész leváltásához. Az indoklás szerint azért szükséges kétharmadhoz kötni a legfőbb ügyész leváltását, hogy az igazodjon a megválasztáshoz szükséges kétharmados felhatalmazáshoz. Hasonló szabály érvényes az Országos Bírói Hivatal, a Kúria, az Állami Számvevőszék vezetőjére is. 

(Kiemelt képünk: Polt Péter legfőbb ügyész az ügyészség 2018. évi tevékenységéről szóló beszámolóját tartja az Országgyűlés plenáris ülésén 2020. május 6-án. Fotó: MTI/Illyés Tibor)