Colleen Bell kritizálta a fideszes rokonokra szabott közbeszerzési törvényt

Colleen Bell nagykövet a Transparency International által szervezett konferencián beszélt szerdán, és felhívta a figyelmet, hogy bár az Egyesült Államok és Magyarország kereskedelmi kapcsolatrendszere egészséges, de az amerikai üzleti körök szerint létezik a korrupció érzete, így ha valaki nem a megfelelő játékszabályok szerint játszik, annak súlyos következményei lehetnek – adta hírül a .

2015. december 10., 06:32

Az Egyesült Államok budapesti nagykövete a múlt héten visszamenőleges hatállyal módosított közbeszerzési törvényre, az összeférhetetlenségi szabályok lazítására is utalva úgy fogalmazott, hogy „nem döntéshozók rokonaival kellene versenyezniük az amerikai vállalatoknak”. A nagykövet sürgette a paksi bővítés szerződéseinek nyilvánosságra hozását is.

Bell szerint éber választópolgárokra, oknyomozó újságírókra és erős civilszervezetekre van szükség ahhoz, hogy a mindenkori hatalom elszámoltatható legyen és kikényszeríthető legyen az átláthatóság. A nagykövet szerint a korrupció olyan, mint a rák, amely megtámadja a szervezetet, majd idővel meg is semmisíti azt. Említett pozitív példákat is, az ukrán határon letartóztatott több tucat határőrt, illetve az online pénztárgéprendszer bevezetését.

Bell szerint a korrupció nemzetbiztonsági kérdés is, mert nemcsak rontja a gazdaság növekedését, hanem „bosszantja is az embereket amiatt, hogy általuk megválasztott vezetők és ellenőrzési hatóságok nem látják el a munkájukat”.

A nagykövet kiemelte, hogy a Romániában működő független korrupcióellenes ügyészség (DNA) jó példa. A DNA az elmúlt években kormánytagok, bírók, ügyészek és politikusok tucatjai ellen indított eljárást. Szerinte Victor Ponta román miniszterelnök részben a DNA tevékenysége miatt mondott le nemrég.

Magyarországra nézve pozitívumnak nevezte, hogy nemrég 15 magyar határőrt tartóztattak le az ukrán határnál, illetve az online pénztárgépek rendszere is tisztító hatású a gazdaságra.

Orbán Viktort hétfőn arról kérdezte a Parlamentben Volner János jobbikos képviselő, hogy „miért a kormányfő barátai viszik el a zsíros állami megrendeléseket”. Orbán azzal vágott vissza, hogy a képviselő nevezzen meg konkrét visszaéléseket, mert ez így csak „pártpolitikailag motivált vádaskodásnak tekinthető” – írja az Index.