Cirkuszt és kenyeret! De adatokat is!
Nemkívánatos személynek nyilvánított nemrég 27 politikust a négyszáz fős Ivád képviselő-testülete. A község vezetői szerint ezek a volt és jelenlegi kormánytagok (2002-től napjainkig) miatt került a fizetésképtelenség határára a település. Ivády Gábor polgármesternek nem ez volt az első „médiavisszhangos” akciója. A cirkuszt bizonyára megőrzi az emlékezet, de nem sikkad-e el épp az, amire fel akarta hívni a figyelmet?
Ivády Gábor nem csupán Ivád község polgármestere, hanem egy viszonylag új párt, a Lehet Más a Politika választmányi tagja is. Bár polgármesteri minőségében nyilvánított persona non gratának egy sor volt és jelenlegi kormánytag politikust, sokan úgy gondolják, ez a gesztus pártpolitikusként is minősíti. És inkább a megszokott pártacsarkodós vonulatba illik bele, nem arra utal, hogy lehetne más is a politika.
Tartalmilag harmonizál
Ivád első embere szerint az LMP-től csakugyan messze áll az ilyen fajta kommunikáció, de a tartalmi rész harmonizál azzal, amit a párt képvisel.
– A képviselő-testület kritikai észrevétele a mutyizós, sógor-komaságos dolgokon alapuló politika ellen szól. Az LMP-nek van egy antikorrupciós 12 pontja, amely a közélet megtisztítását szolgálja, azt, hogy a politika valóban érdekvédelem és -képviselet legyen, nem pedig a politikai elit úri murija – mondta a 168 Óra Online-nak Ivády Gábor.
Hogy miért csak 2002-től kormányfunkciót vállaló politikusok szerepelnek az Ivádon nem szívesen látott személyek listáján? A polgármester szerint csupán azért, mert neki nincsen személyes tapasztalata korábbi időszakról. Most is megismétli: ha a Fidesz ugyanezt fogja csinálni, politikusai ugyanúgy nem kívánatos lesznek a településen.
Miről is beszélünk?
– Most arról beszélünk, hogy ez a fajta kommunikáció elfogadható-e vagy sem. De arról nem beszélünk, hogy mindez azért történt, mert az elmúlt időszakban a politikai hovatartozás alapján döntöttek a működésképtelen önkormányzatok egyéb támogatásáról, és nem a rászorultság alapján – nehezményezi a polgármester, aki szerint például Heves megyében a szocialista kollégái többet kaptak. Szerinte a legnehezebb helyzetben a függetlenek vannak.
Mond is néhány adatot: az Ivádhoz közel eső Erdőkövesd 2007-ben 11 és fél millió forintot kapott, míg Ivád csupán négyet. Gyors számolás: Erdőkövesd lakossága körülbelül másfélszer akkora, mint Ivádé, tehát maximum csak hatmillió járt volna nekik...
Javaslom a polgármesternek, hogy egy-egy kiragadott példa helyett adjon egzakt számításokon alapuló összképet. Hiszen nyilván eredeti célja is ez volt: pontos adatokkal nyilvánosságra hozni, mennyi volt a pártmutyi.
– Most dolgozom azon, hogy ki tudjam mutatni, mennyit kaptak a szocialista vezetésű települések, és mennyit a többiek – mondja Ivády Gábor. – De – teszi hozzá - , ezt Ön is megteheti, hiszen ez remek oknyomozó újságírói feladat.
Kinek a feladata?
Igen, ha az újságíró EZT akarja kideríteni, akkor tényleg remek feladat. Csakhogy én botorul azt gondoltam, hogy pontos számításokat végez egy képviselői testület, mielőtt hatalmas médiavisszhang mellett nemkívánatosnak minősít egy sor politikust. Másrészt éppen az érdekel, hogy nem a lényeg sikkad-e el így, vagyis az, hogy hol kötöttek ki a forintok.
– Attól függ, hogy az újságírók arra kíváncsiak-e, hogy mi van az egész mögött, vagy pedig arra, hogy ez mennyire elfogadható ez a lépés vagy mennyire nem – mondja erre Ivády Gábor, aki szerint a nemkívánatos személlyé minősítés lényegében az abszurd humorra hajaz, és azért idegen mindenkitől, mert Magyarországon politikai humor nem létezik.
Nem vitáznék azon, hogy van-e a magyar politikai humor, mert messzire vinne. Mindenesetre a „nemkívánatosnak nyilvánítás” sokak szerint egyszerűen rossz vicc. Vagy ócska politikai poén. Attól ugyanis nem lesz más a politika, hogy egy polgármester és egyben egy kis párt választmányi tagja egy médiaakcióban elmondja: a két nagy párt mutyizik.
Számoljunk!
A 168 Óra Online felajánlotta Ivády Gábor polgármesternek, hogy nyilvánosságra hozza az általa feltárt adatokat. Annál is inkább, mert Ivád első embere szerint a média is okolható az ilyen akciókért.
– A mai magyar sajtó úgy működik, hogy ha egy kis település kritikát fogalmaz meg a politikai habitus, azaz a mutyizgatós politikai hozzáállással szemben, akkor ahhoz, hogy áttörje a média ingerküszöbét, ilyen és hasonló ötletekkel kell előállnia – mondja a polgármester, és felidézi, hogy a kistelepülések postáinak bezárása ellen is csak látványos akcióval, postakocsi-égetéssel tudta felhívni a média figyelmét.
A 168 Óra Online tehát teret az Ivády Gábor által összegyűjtött adatoknak, hogy ki-ki levonhassa a következtetést. Hogy egy csöppet csúszásban vagyunk az eseményekhez képest (a múlt hétre szántuk a cikket), az azért van, mert a polgármesterre vártunk. Eddig. Többszöri sürgetésünkre sem érkeztek meg az adatok. Ígérjük, amint tehetjük, Önök elé tárjuk a pontos számításokat.