Bizonytalan az öncenzúra

Tanácstalanok a könyvkiadók, mit fóliázzanak le.

2021. augusztus 13., 07:05

Szerző:

Bizonytalanok a könyvkiadók, mely könyvek esnek a „gyermekvédelmi” törvény szabályozása alá. Ezért kérdéseket intéznek a döntéshozókhoz.

„Kérdésekkel fordulunk a döntéshozókhoz, hogy sorolják fel, jelöljék ki azokat a könyveket, amelyek „öncélú szexualitást”, homoszexualitást, vagy a születési nemtől való eltérést jelenítenek meg, vagy népszerűsítenek, mondják meg a döntéshozók, hogy mely alkotásokat kell a jövőben lefóliázva árusítani, mik kerülnek tiltólistára, ha a könyvesbolt túl közel van egy templomhoz, vagy iskolához” – mondta a pénteki Népszavának Gál Katalin, a Magyar könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének elnöke.

A lap arról számol be, hogy testület vezetése csütörtökön több órás rendkívüli ülés keretében próbálta értelmezni a „gyermekvédelmi” törvényhez megjelent kormányzati végrehajtási rendeletet. Eszerint ha egy könyvesbolt 200 méternél közelebb van egy templomhoz, iskolához vagy óvodához, ki sem lehet tenni a polcokra olyan könyvet, ami a szexualitást „öncélú módon” jeleníti meg, homoszexualitást, születési nemtől eltérő nem identitást „jelenít meg”. Egyébként pedig az ilyen tartalmú könyveket le kell fóliázni, hogy ne lehessen belelapozni, és a többi könyvtől elkülönítve kell kitenni a polcra.

Gál Katalin, az MKKE elnöke szerint a jogszabály abszurditását jól mutatja, hogy – szigorúan értelmezve – mostantól akár a Bibliát is csak lefóliázva lehet majd árulni, hiszen bőven vannak benne a szexualitást, de akár a homoszexualitást is megjelenítő részek. „Akkor a templomok kétszáz méteres körzetében nem tehetik majd ki a könyvesboltok polcaira a Bibliát, még az egyházi kiadók sem?” – tette fel a kérdést Gál Katalin.

Közoktatási tankönyvekre ugyanakkor nem vonatkozik a jogszabály, holott például a kilencedik osztályos szöveggyűjteményben bőven van szexualitást ábrázoló irodalmi mű.  Az MKKE elnöke szerint felmerült a rendkívüli ülésen az is, hogy bírósághoz fordulnak, de mire a döntés megszületne, rengeteg kiadó és könyvesbolt tönkremenne, így első körben ezért a döntéshozókhoz fordulnak.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Balázs Attila/MTI)