Bűnözők és korrupt politikusok helyett civilek a vádlottak padján

Bilincsre verték, alsóneműre vetkőztették a rendőrök még tavaly ősszel azokat a civileket, akik egy négytagú család kilakoltatása ellen tiltakoztak s az ajtóban állva próbálták megakadályozni az önkormányzati döntés érvényesítését. A rendőrség akkor 30-60 ezer forintos szabálysértési bírságot szabott ki a tiltakozókra, a bíróság most mérsékelte a büntetést.

2016. január 6., 11:03

A hajléktalanság és lakhatási szegénység csökkentéséért küzdő A Város Mindenkié csoport kilenc aktivistája a szabálysértési bírság ellen fellebbezett. A bíróság most hármuk esetében 10-10 ezer forintra csökkentette a bírságot, a többieket felmentette.

A civilek akkor nem tudták megakadályozni a család kilakoltatását, de az akciót követően a kerületi polgármester (a 168 Óra információi szerint a kormányból sokak által Tarlós István helyére, főpolgármesterként elképzelt Kocsis Máté) bejelentette a kilakoltatások felfüggesztését, s hogy az önkormányzat a jövőben alaposabban kívánja vizsgálni a kilakoltatási eseteket.

A Város Mindenkié Csoport a 168 Óra Online kérdésére elmondta, az októberben kilakoltatott család lakhatását támogatók segítségével egy átmeneti időszakot követően sikerült megoldani, így ismét együtt élhetnek.

A civilek által működtetett

blogon így foglalták összeaz ügy hátterét a kilakoltatást követően még novemberben:

„A Lendvai családot október 15-én lakoltatták ki nyolcadik kerületi, Magdolna utcai önkormányzati tulajdonú lakásukból, ahol 1984 óta éltek. Az agydaganattal küzdő Andrea és cukorbeteg férje hiába fizették már egy éve hiánytalanul a lakbért és a rezsit, és jelezték, hogy a korábbi tartozásukat is ki tudnák részletekben fizetni a Hálózat Alapítvány segítségével. Az önkormányzat hajthatatlan maradt. A kilakoltatás napján a végrehajtási eljárást élőlánccal akadályozó aktivistákat kemény fellépéssel előállították, a bejárati ajtót lepecsételték és a családot a sorsukra hagyták.”

„A Józsefvárosi Önkormányzat az embertelen kilakoltatás után szinte azonnal hárítani kezdte magáról a felelősséget, és közleményében azt állította, hogy korábban már próbáltak segíteni, de azt a család elutasította, illetve azt is, hogy a végrehajtási szakaszban az önkormányzatnak mint végrehajtást kérőnek már nincs lehetősége beavatkozni. Ez utóbbit az AVM jogszabályokra hivatkozva cáfolta, és ezt erősítette meg maga a VIII. kerületi polgármester is, amikor váratlan és üdvözlendő bejelentésével a téli moratórium végéig felfüggesztette az összes kerületi lakáskiürítést.

Az önkormányzat Lendvaiék kilakoltatása után többször kommunikálta a nyilvánosság felé, hogy a kerület vezetése nem engedi, hogy a család az utcára kerüljön, és a polgármester utasította a családsegítőt és a vagyonkezelő céget, hogy tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy együtt maradhassanak. Az egy dolog, hogy érthetetlen, miért csak sajtónyomás hatására hozza ezt az intézkedést a polgármester, és egyáltalán miért szükséges a polgármester külön utasítása ahhoz, hogy a kerületi segítő szolgálatok tegyék azt, ami egyébként is a dolguk lenne: segítsék a családokat abban, hogy lakhatásuk biztosított legyen. A másik probléma az, hogy a valóságban semmi nem valósult meg az önkormányzati ígéretekből. A család nem kapott az önkormányzattól érdemi segítséget, és ha lesz is lehetőségük újból egy fedél alatt lakni, az kizárólag saját erőfeszítéseiknek és jólelkű állampolgári adományoknak lesz köszönhető.”

A civilek a bíróságon úgy fogalmaztak: állampolgári kötelességüknek érezték, hogy felemeljék a szavukat az igazságtalan és embertelen mód ellen, ahogyan az önkormányzat bánt a nehéz helyzetben lévő családdal.

(Forrás: A Város Mindenki blog, 444.hu, RTL Klub)

A Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Tiszaigaron tartott időközi polgármester-választáson a Fidesz-KDNP jelöltje, Kovácsné Szabó Tünde szerezte meg a legtöbb szavazatot, maga mögé utasítva a függetlenként induló Csala Józsefet.