Budai Gyula: A korrupció pártsemleges
A Keljfeljancsiban Budai Gyula fideszes országgyűlési képviselővel Fiala János beszélgetett.
Az hangzott el a felvezető szövegben, hogy a korrupció pártsemleges. Fekete Győr András, a Momentum volt elnöke jut eszembe, aki a Hír TV-ben adott remek interjújában ugyanezt mondta, és amennyiben a pártjában ilyen merülne fel, nem habozna, azonnal eltávolítaná az illetőt.
Cseh Katalinról van szó?
A Cseh Katalin érdekeltségébe tartozó céghálók közel 5 milliárd forint európai uniós forrást tüntettek el. Nincs olyan hatóság Magyarországon, lassan Európában sem, amelyik ne vizsgálná az ügyet. Nyomoz a NAV, vizsgálódik a Gazdasági Versenyhivatal, a Közbeszerzési Hatóság, az Európai Csalás Elleni Hivatal, miközben a Momentum akkori elnöke már nem elnök, Cseh Katalin pedig még mindig Európai Parlamenti képviselő. Ha konzekvens Fekete-Győr András, Cseh Katalin már nem lenne ott. Eggyel tovább lépve érkezünk a zuglói parkolási botrányhoz. Ott Hadházy Ákos az ellenzék jelöltje. Érdekes körülmények között a sok-sok cikluson keresztül országgyűlési képviselő, Tóth Csaba, az előválasztás során bedobja a törülközőt, azt mondja, nem folytatja tovább, mert olyan korrupciós ügyekkel gyanúsították meg, amelyek miatt nem vállalja a megmérettetést. Mára egyértelművé vált, hogy Zuglóban működött egy jutalékos rendszer, amelynek két főszereplője volt: a polgármester, Horváth Csaba és az országgyűlési képviselő, Tóth Csaba. Márki-Zay Péternek, Hadházy Ákosnak ki kellett volna mondania: ezt a két embert kitaszítjuk a pártcsaládból.
A pártcsaládon belül végzett Ön érdemi tevékenységet a Schadl-Völner-ügyben?
Nem, mivel a Völner-ügyet a nyomozóhatóság derítette ki, a Fidesz-KDNP már készen kapta, és a lehető leghatározottabban léptünk az ügyben. Völner Pál lemondott miniszterhelyettesi pozíciójáról, kiadtuk a mentelmi jogát.
A köztársasági elnök megszavazásán ugyanakkor jelen volta Parlamentben, és szavazott is.
Mosolygok… nem tudom, Tóth Csaba ott volt-e, nem figyeltem, de ugyanezen a napon függesztette fel az országgyűlés a mentelmi jogát.
A zuglói parkolás története ügyészségi történet?
Nem. Hadházy Ákos körülbelül féléve értekezett arról a közösségi oldalán, hogy tudomása van egy parkolási botrányról, amiben baloldali kerületek, politikusok érintettek. Ahhoz képest mennyi információ birtokában volt, nem sokat cselekedett.
A pártcsaládok hogyan találnak rá a „nekik való” sajtóorgánumokra, juttatnak nekik anyagokat?
Az elmúlt évek a Fidesz korrupcióitól voltak hangosak, harsogta az ellenzék, tele vagyunk bűnözőkkel, majd amikor ezekre a korrupciós ügyekre derült fény az ő oldalukon – Czeglédy Csaba, Cseh Katalin, Horváth Csaba, Tóth Csaba, Molnár Zsolt vagy Baja Ferenc –, akkor hirtelen működni kezdett a kettős mérce.
Az ügyek az én szememben jogerős bírósági ítéletekkel végződnek…
Volt, aki előre menekült, és amikor megjelent a neve a sajtóban – Molnár Zsolt – berohant az ATV-be elmondani, hogy ugyan nem ismeri F. Zsoltot, de találkozott vele az Olimpiai Parkban, beszélgetett vele húsz percet, de pénzt nem kapott tőle, ahogy Tóth Csaba is, amióta ügye van, eltűnt a nyilvánosság elől. Ez nem a politikusok, hanem az újságírók és az ügyvédek játszmája. Tőlük kerülnek nyomozati iratok a sajtóhoz. Huszonkét éven át voltam ügyvéd, akkor az volt a maximum a védő-kollégákkal, hogy jegyzőkönyveket cseréltünk a védekezés egyeztetése végett, nem üzlet volt. Próbálok objektív lenne mind a két oldallal… a Völner-ügy úgy kezdődött, hogy a HVG nyilvánosságra hozott egy akkor még minősítettnek számított lehallgatási jegyzőkönyvet, és abból idézgetett reggeltől estig Dezső András. Ezt követően az 1400 oldalas nyomozati irat kikerült a 444.hu-hoz, és másokhoz.
Hol készültek az anyagok?
A Központi Nyomozó Főügyészségen. A nyomozás egy bizonyos fázisában a védők és a gyanúsítottak is megismerhetik a nyomozati iratokat, amikor a kézbe kapják. Innét szabad a gazda. Az ügyészség teljesen szabályosan járt el. Az ügyben eljáró ügyvédek felelőssége, hol landolnak az iratok. Ez politikai játszma.
Következzen a zuglói parkolás ügye…
Ez egy felépített rendszer, megtalálható benne a Városháza tervezett eladása, a fővárosi ingatlan mutyikkal kapcsolatos ügyek, amiket eddig csak kapargattak…
Ne felejtsük, mit mondott Tarlós István Orbán Viktorral, meg a kerületek parkolási rendszerével kapcsolatban…
Ennél már messzebb tartunk: személyeket gyanúsított meg az ügyészség vesztegetéssel, büntetőeljárás zajlik, komoly vádakat fogalmaztak meg, melyekről feltehetően Hadházy Ákos is tudhatott.
Számomra Hadházy Ákos egy professzionális sejtető művész, amivel minimálisan se szeretném megkarcolni a korrupció ellen küzdő szobrát.
Rendesen össze van karcolva az már, de visszatérve az eredeti kérdésre, a sajtó gyanúsítotti vallomásokra hivatkozva konkrét tényeket írt le Fuzik Zsoltról, aki a Demszky-érában a BKV informatikai igazgatója volt, rálátással bírt folyamatokra, volt kapcsolata az előző garnitúrához. Ügyében egyezség született egy költségvetési csalás – a számlagyár - több tízmilliárdos ügyében.
Jogilag mi az egyezség?
Ha az alapbűncselekménynél súlyosabb bűncselekményt nevez meg, enyhébb büntetést kaphat.
A sokkal súlyosabb bűncselekmény valóságtartalmáról hogyan bizonyosodik meg az ügyészség?
Vannak eszközök, amelyekkel leellenőrizhető egy ilyen típusú vallomás. Itt két eljárási pozíció van: az alapügyben gyanúsítottként egyezséget köt, abban majd vádlott lesz, és abban az ügyben, ami a Központi Nyomozó Főügyészség előtt folyik, abban tanú, mivel vádalkut kötött az eljáró hatósággal. Az ügyészség sokat tudhat, de a nyomozás érdekeire hivatkozva nem ad ki plusz információkat, amelyek gyanújuk alapját képezheti. Az ártatlanság vélelme mindenkit megillet, de a gyanúsításhoz sok tanúvallomás, okirati bizonyíték kell. Voltak házkutatások Horváth Csabánál, foglaltak le számítógépeket a zuglói önkormányzatnál.
F. Zsolt más emberek bemártásával képez menekülőutat a maga számára?
Igen. Jelen pillanatban itt tartunk. Ebből minden oldal le fogja vonni a rá vonatkozó politikai konzekvenciákat, amiket megpróbál a maga javára fordítani.
Legyünk még konkrétabbak: F. Zsolt azt mondja 2021 novemberében, ügyvédek jelenlétében…
Sajtóinformációkkal szolgálhatok. A főszereplő F. Zsolt, aki határozottan állítja, hogy 2017-ben az általa menedzselt, vagy képviselt SIS Parking nevű parkolási cég úgy nyerhetett Zuglóban, hogy Tóth Csabával megállapodtak, amennyiben megkapja a parkolási bevétel felét, ők nyernek a tenderen. Az is benne van a vallomásban, hogy nem tudja, Tóth Csabának hogyan áll módjában eljárni az önkormányzatnál, hiszen országgyűlési képviselő, Horváth Csaba meg a gazdasági bizottságot vezette a Fővárosi Önkormányzatnál, Zuglóban nincs pozíciója. Arról szól a fáma, hogy olyan tendert írtak ki, amelyben ennek a cégnek azokkal a paraméterekkel lehetett nyernie, amiben megegyeztek. Ezzel volt előteremthető a pénzügyi alap. Így is lett, jóval később fogja ezt a szerződést Karácsony Gergely felbontani.
Ő tehát nincs is benne?
Szerintem nyakig… de hadd mondjak el még egy technikai részt: hogyan lesz ebből Tóth Csabának és Horváth Csabának pénze? Úgy, hogy a Győrben működő számlagyár informatikai számlákat számláz be a parkoló társulásba, ezt Fuzik készpénzben átveszi a számlagyárból és készpénzt adja át Tóth Csabának és Horváth Csabának. Ez maga a vesztegetés. Hogy mi a szerepe Karácsony Gergelynek? 2017 júliusában ő írja alá az önkormányzat és a parkolási cég közötti szerződést, miután közbeszerzési döntés alapján a testület elé vitte polgármesterként.
És ez elegendő, hogy bűnösnek lehessen kikiáltani?
A testület előveszi a közbeszerzési ajánlatot, amiről kiderül - mert a közbeszerzési hatóság vizsgálta -, hogy ennél sokkal jobb ajánlat is volt, de úgy döntött, nem él a vétójogával, polgármesteri jogosítványával.
Volt, amikor élt, volt, amikor nem élt…
Két évre kötik a parkolási szerződést, ami több százmillió forint veszteséget hoz. Aztán eltelik két év, fölmondják a szerződést, de akkor már Fuzik Zsolt elmondása alapján közel 280 millió forint vesztegetési pénzt adott át Horváth Csabának és Tóth Csabának, sőt az is szerepel a vallomásában, hogy Horváth Csaba külön is kért pénzt három-négy alkalommal.
Molnár Zsolt, Baja Ferenc, akiknek semmi közük sincs sem Zuglóhoz, sem a parkoláshoz, hogyan kerülnek a pakliba?
Fuzik elmondása alapján arra való hivatkozással kereste meg Baja Ferenc, majd Molnár Zsolt, hogy amennyiben azt szeretnék, hogy életben maradjon a szerződés, havonta 30, illetve 40 millió forintot kell ezért fizetniük.
Nem létezik, hogy van némi Háry János F. Zsoltban?
Ezt szerintem nem a mi feladatunk eldönteni… mennyire életszerű, hogy miután a hír megjelenik a sajtóban, Molnár Zsolt, az MSZP pártigazgatója jelentkezik, és bemegy az ATV stúdiójába, és mindent elmond, ami Fuzik Zsolt vallomásában szerepelt, egy dolog kivételével, hogy pénzt kapott volna. Megegyezik a helyszín, az időpont, a téma. Az emberek zöme nem szokott vadidegenekkel informatikai pályázatokról beszélgetni.
Ilyen esetekben nem úgy szoktak eljárni, hogy magukkal visznek egy embert tanúnak?
Fuzik Zsolt vallomásában az is szerepel, hogy mielőtt Molnár Zsolttal találkozott volna, egy másik emberrel kellett volna találkozni – Molnár Zsolt jobbkezével –, neki kellett volna átadni a pénzt, de vele nem jött össze a találkozó, és csak ezután kereste meg Molnárt Fuzik, hogy találkozzanak a képviselőház melletti Olimpiai parkban.
Mi a következő lépés?
Molnár Zsolt mentelmi jogának a felfüggesztése. Sajtóinformációk alapján ki fogják hallgatni, és jöhet a következő: Baja Ferenc.
Ezek szerint Horváth Csaba nem fogja kitölteni a polgármesteri ciklusát?
Mindenkinek a saját becsületére bízom, hogy egy ilyen ügybe keveredve milyen döntést hoz… szerintem Horváth Csabának föl kéne függeszteni a polgármesteri tevékenységet.
(Kiemelt kép: Budai Gyula, a Fidesz képviselője a Fidesz-KDNP közös frakcióülése előtt Balatonfüreden 2022. február 16-án. fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)