Brutális szigorítás: bárki börtönt kaphat

Két tilosban parkolásért börtön? - Alkotmányellenes és értelmetlen szabályok a szabálysértési törvény tervezetében a Helsinki Bizottság és a TASZ szerint

2011. október 18., 12:29

A Társaság a Szabadságjogokért és a Magyar Helsinki Bizottság közösen véleményezte a szabálysértések újraszabályozásáról szóló törvény tervezetét. A két civil szervezet a tervezet több alkotmányellenes és nemzetközi jogba ütköző rendelkezésére mutat rá. A következő két példa jól szemlélteti a tervezett szabályok abszurditását:
1. Fél éven belüli két tilosban parkolásért bárki börtönbe kerülhet.
2. Egy tizennégy éves gyereket börtönbe lehet zárni olyan meghallgatás alapján, ahol sem ügyvéd, sem szülő nem volt jelen.

A Kormány 2011. szeptember 29-én tette közzé honlapján a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartás rendszeréről szóló törvény tervezetét (a továbbiakban: Tervezet). A Kormány kevesebb, mint hat munkanapot biztosított a véleményezésre, ami elégtelen a szöveg átfogó értékelésére, ezért a TASZ és a Helsinki Bizottság csak az eljárási kérdéseket elemezte. A Tervezet érdemi indokolást nem tartalmaz, ez önmagában sérti az új Országgyűlés által elfogadott jogalkotási törvényt.

Pozitívuma az új szabályozásnak a jelenlegihez képest, hogy a közérdekű munka önálló büntetési formaként jelenik meg benne, emellett azonban számos rendkívül aggályos rendelkezés található a Tervezetben. Néhány példa az elemzés által feltárt alkotmányellenes, nemzetközi jogba ütköző és értelmetlen szabályok közül:


  • A Tervezet fenntartja a fiatalkorúak elzárását lehetővé tevő szabályozást, ami ellentétes a gyermek jogairól szóló nemzetközi egyezménnyel. 14-16 éves gyerekek esetén a figyelmeztetés mellett gyakorlatilag csak elzárást lehet kiszabni, ami javítóintézetben nem, csak büntetés-végrehajtási intézetben hajtható végre. A szabályozás nyilvánvalóan nem szolgálhatja a gyermek érdekét vagy nevelési célokat.

  • A Tervezet a hat hónapon belüli második szabálysértésre akkor is lehetővé teszi az elzárás alkalmazását, ha azt a törvény egyébként nem tartalmazza. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha valaki fél éven belül kétszer tilosban parkol vagy gyorsan hajt, akkor börtönbe kerülhet.

  • Abszurd, hogy a Tervezet alapján szabálysértésért 20%-kal hosszabb közérdekű munka büntetést lehet kiszabni, mint bűncselekményért.

  • A Tervezet egy alkotmánybírósági határozat egyértelmű tiltása ellenére lehetővé tenné a pénzbírság és a közérdekű munka elzárásra való automatikus – azaz bírói döntés nélküli – átváltoztatását. Az elkövető meghallgatása nélküli elzárása sérti az Emberi Jogok Európai Egyezményét.

Ha a Tervezet hatályba lép, akkor bizonyos esetekben jobban jár, aki bűncselekményt követ el, mint aki szabálysértést, hiszen a büntetőeljárás több garanciát, védelmet biztosít, mint a szabálysértési törvény, és a büntetés is enyhébb – jegyzi meg Kádár András Kristóf, a Helsinki Bizottság társelnöke.

A fentieken túlmenően a nyolc oldalas vélemény további pontatlanságokra, ellentmondásokra is felhívja a figyelmet. A két szervezet közös véleménye

elérhető itt.