Brutális drágulás: még laposabb lesz a pénztárcánk
A liszt árának emelkedése miatt a kenyér kilónkénti átadási árát átlagosan 8 forinttal emelték a pékségek április elejétől - közölte Varga László, a Magyar Pékszövetség elnöke
Kifejtette: a malmok lisztet kilónként 10 forinttal drágábban, 117-119 forint között szállítják a pékségeknek, és emiatt 190-210 forint közötti áron tudják adni a pékségek a kenyeret a kereskedőknek. A Magyar Pékszövetség szerint várhatóan a kereskedők településenként eltérően, 280-329 forint közötti áron adnak majd egy kilogramm kenyeret.
Varga László elmondta, hogy a liszt ára 38 százalékot képvisel a kenyér előállítási költségében, de a többi alapanyagár emelkedése is kedvezőtlenül hat jövedelmezőségükre. A pékszövetség elnöke közölte: a malmoktól azt a tájékoztatást kapták, hogy előreláthatólag május végéig tudják a most megemelt áron biztosítani a lisztet a pékeknek.
Varga László elmondta, hogy a malmokhoz hasonlóan a pékszövetség is szeretné, ha a kormány hitelkonstrukcióval támogatná a jövőben a jó minőségű magyar búza felvásárlását. Ezzel itthon lehetne tartani a magyar gabonát, és biztosítani lehetne a tisztes lisztárat - húzta alá.
Tíz éve nem vehettünk ilyen kevés kenyeret a fizetésünkért
A pékek azért emelnek árat, mert nagyon megdrágult a liszt – és sok más alapanyag –, a liszt azért lett drága, mert jelentősen megnőtt a búza ára. De ha a búza olcsóbb lesz, a liszt talán akkor sem, és ha a liszt olcsóbb is lesz, a kenyér aligha.
A pékszövetség előrejelzései szerint egy kiló normál fehér vagy félbarna kenyér nem akciós átlagára 280 és 330 forint között lesz napokon belül. Az év első hetében az Agrárgazdasági Kutatóintézet Piaci Árinformációs Rendszere (PÁIR) statisztikája szerint 257 forint volt az átlagár, vagyis negyedév alatt nagyjából 20 százalékkal drágul a kenyér, míg a tavalyi – a KSH által 244 forintosnak mért – átlagáránál mintegy 30 százalékkal kerül többe mostantól (más péktermékek ár akár ennél is nagyobb mértékben nőhet).
Hogy miért drágul ilyen mértékben a kenyér és minden más péktermék, annak Varga László pékszövetségi elnök szerint nagyon egyszerű magyarázata van: azért, mert minden drágult, ami az elkészítésükhöz, forgalmazásukhoz kell. A dízel ára például egyetlen hónap alatt literenként tíz forinttal emelkedett, a cukorár néhány hónap alatt duplájára, egy év alatt csaknem háromszorosára nőtt. Mindezek mellett a valutaárfolyamok kedvezőtlen alakulása is költségnövelő tényező.