Brüsszel ne dirigáljon, le az oroszok elleni szankciókkal - üzeni az MSZP alelnöke
„Lassan ideje lenne a kormányok és az Európai Bizottság tudtára hozni, hogy túlságosan belejöttek a dirigálásba” – írja minapi, a szocialista párt honlapján olvasható írásában Hegyi Gyula, a párt alelnöke.
A magyarországi választásokat követő ellenzéki sokk-élményre többféle válasz is született. Ezek egyike Donáth Anna, a Momentum elnökének 7 pontja, amely között ez is szerepel: „A nyugati identitáspolitikát nem engedhetjük beszivárogni a magyar ellenzéki politikába.” Minden jel arra mutat, hogy az MSZP alelnöke, Hegyi Gyula élen kíván járni a beszivárgás nem engedésébe. Bár eddig csak a Fidesz és cselédsajtója szajkózott Brüsszel- és szankcióellenes szólamokat, most már az ellenzék is egyetért a jelek szerint a kormányoldallal.
Hegyi szerint ugyanis: „A kevés orosz kőolajat és sok földgázt importáló európai országok az előbbit szankcionálnák, az utóbbit meg nem, mit sem törődve például azokkal, akik – mint hazánk – mindkettőt elsősorban Oroszországból szerzik be. Úgy tűnik, mindenki beárazza, hogy a szankciók következtében az Európai Unióban infláció, gazdasági visszaesés, egész iparágak leállása és az energiaellátás súlyos zavara várható. Az Ukrajnából érkező szörnyű képsorok láttán senki sem meri megkérdőjelezni a legfontosabb gazdasági szankciók jogosságát.” Mintha ez „mersz” kérdése lenne. Mindeddig az ellenzék nem a bátorság csimborasszójának tartotta a szankciós politika megkérdőjelezését.
„Az egész szankciócsomag felvet egy olyan kérdést, amelyet a háborús események forgatagában kevesen mernek feltenni. Hol vannak a jogbiztonság, a liberális demokrácia határai, részlegesen és időlegesen leváltható a kapitalizmus? Ha összerakjuk a szankciók lényegét, akkor azt látjuk, hogy a kapitalista gazdaságpolitika szinte minden eleme felfüggeszthető. A bankbetétek politikai okokból zárolhatók vagy elkobozhatók.”
De Hegyi tovább megy, és simán helyezi az európai liberális demokratákat Iránnal és Kínával egy lapra: „A kormányok – és elsősorban az amerikai kormányzat – minden piaci elven túllépő hatalomgyakorlása részben azért megy ilyen simán, mert a koronavírus-járvány alatt már megszoktuk, hogy az államnak szinte mindenre joga van. A kínai kommunisták, az iráni iszlamisták, az európai liberális demokraták oltási és karanténkezelési alapvetően ugyanazt a modellt követte.”
És a végére: „lassan ideje lenne a kormányok és az Európai Bizottság tudtára hozni, hogy túlságosan belejöttek a dirigálásba. Végre el kellene magyarázniuk, hogy eddigi szankciós korlátozásaik milyen kárral és milyen haszonnal jártak, meddig kívánják fenntartani azokat, és például a magyar energiafogyasztókat ki fogja kártalanítani?”
(Kiemelt kép: Magyar Szocialista Párt Facebook-oldala)