Botrányt keltett a Burgtheater magyarországi vendégszereplése

A Sirály bemutatóján Martin Reinke színész a jobboldali, nemzeti, magyar kormányt bírálta. Az osztrák hírügynökség tudósítását a három nagy napilap – a Die Presse, a Kurier és a Der Standard – egyaránt közölte.

2015. április 20., 20:59

Vasárnap este a Bécsi Burgtheater egyik vendégjátéka a budapesti Nemzeti Színházban botrányt keltett. A Jan Bosses rendezésében bemutatott Csehov darab, a Sirály előadása végén Martin Reinke színész felolvasott egy nyilatkozatot, amelyben a jobboldali, nemzeti, magyar kormányt bírálta. Vidnyánszky Attila színházigazgató most magyarázatot vár

Karin Bergmanntól, a Burgtheater igazgatójától.

Az előadás a Madách Nemzetközi Színházi Találkozó (MITEM) része v olt. A találkozóra meghívást kapott többek közt a Milánói Piccolo Teatro, a Moszkvai Művészszínház és a Bukaresti Nemzeti Színház is. A német származású Reinke, aki Jevgenyij Szergejevics Dorn szerepét játssza a Sirályban, váratlan nyilatkozatában aggodalmát fejezte ki a magyar nép és kultúra „nehéz helyzete” miatt, és felrótta, hogy Orbán Viktor miniszterelnök vezetésével az ország „egyre inkább eltávolodik a demokrácia eszméjétől és Európától”.

A Burgtheater szerint Jan Bosse eredetileg egy pódiumbeszélgetésen párbeszédet tervezett a nézőkkel. Miután Bosse nem utazott Budapestre, a színészek számára fontos volt más módon kifejezésre juttatni az aktuális fejlemények miatti aggodalmukat.

Konzervatív és modernizáció ellenes színházcsináló

A vendégjátéknak egyébként is érdekes előtörténete van: 2013-ban Vidnyánszky Atilla váltotta a Nemzeti intendánsát, Alföldi Róbertet, aki a rezsim bírálata miatt kegyvesztett lett. Az 51 éves Vidnyánszky konzervatív és modernizáció ellenes színházcsinálóként ismert. Az említett új igazgató úgy fogalmazta meg a Nemzeti Színház általa kívánt pozicionálását, hogy az legyen „egy nemzetközi mércével mért, jelentős színház, amelyre az egész nemzet saját színházaként tekint”.


Ezt követően az európai kulturális élet számos alkotója tiltakozott a politikailag motivált kinevezés ellen, köztük a Bugtheater akkor igazgatója, Matthias Hartmann is, aki visszautasította a Magyar Nemzeti Színház vendégjátékra szóló meghívását.

A Burgtheaterban kirobbant pénzügyi botrány után a Magyar Nemzeti Színház a maga részéről

lemondottarról, hogy részt vegyen 2014 márciusában a Burgtheaterban a „Magyar Fesztiválon”. (APA)


Fordította: dr. Gonda László