"Botrány" - Nem tetszik a Fidesznek az emberek döntése

Botránynak tartja Szájer József fideszes európai parlamenti képviselő, hogy jelen pillanatban nem egyenlő a választójog, és így a gyermekek, a magyar lakosság húsz százaléka "jogfosztott". A politikus ezt a gyermekek után járó szavazati jog témájában szervezett budapesti konferencián mondta. Mint ismert, a nemzeti konzultációs kérdőív válaszadóinak 85 százaléka utasította el, hogy a kiskorú gyermeket nevelő szülőknek bármilyen formában extra voksot biztosítson az alkotmány.

2011. április 2., 19:22

Szájer József, aki a nemzeti konzultációs testület vezetője, a Polgári Magyarországért Alapítvány által rendezett tanácskozáson közölte: javasolja Orbán Viktor miniszterelnöknek, Schmitt Pál államfőnek, hogy hozzanak létre egy olyan társadalmi bizottságot - demográfusokból, jogászokból, közéleti személyiségekből, a családok képviselőiből -, amely alaposan megvizsgálja a gyermekek után járó szavazati jog kérdését, majd arról jelentést készít.

A politikus kezdeményezi azt is, hogy a Magyar Tudományos Akadémia indítson kutatásokat a témában. A fideszes EP-képviselő beszédében botránynak nevezte, hogy jelen pillanatban nem egyenlő a választójog, hiszen - mint mondta - egy jelentős társadalmi csoport, a gyermekeké, meg van fosztva a társadalmi ügyekben való aktív részvételtől, nincs képviselete a rendszerben. Szájer József rámutatott: a gyermekek utáni szavazati jog sehol a világban "nem jutott olyan messze", mint Magyarországon, ahol bekerült a kormánypártok alkotmányjavaslatába. Az új alaptörvénybe ugyan - a nemzeti konzultációban mért elutasítás alapján - várhatóan nem fog bekerülni, de a politikus szerint a vitát tovább kell folyatni, hogy a társadalom véleménye megváltozzon.

Orbánnak nem tetszett a válasz

"Fáj a szívem azért, hogy az emberek végül kidobták a családi szavazati jog lehetőségét" - mondta a miniszterelnök hétfőn a Magyar Televízió Az Este című műsorában. Az MTI szerint elmondta: a gyermekek után járó választójog lehetőségéről szóló passzust a konzultáció válaszai alapján ki kell venni a kormánypártok alaptörvény-javaslatából.

Ő azonban - mint fogalmazott - nem akarja "ezt a harcot feladni végleg", és a következő években szeretne energiát fordítani arra, hogy meggyőzze az embereket arról, vegyék elő újra ezt a kérdést, és fontolják meg.

Kis csalás - sok pénzből

A 8 millió példányban szétküldött kérdőív kis csalással két pozitív választ is felajánlott válaszlehetőségként e témában. Elsőként azt kínálta fel az alkotmányfogalmazó testület, hogy a szülők a gyermekeik számának megfelelő mennyiségű szavazatot kapjanak. Második lehetőségként pedig azt, hogy a szülők csak további egy szavazati jogot kapjanak, függetlenül attól, hogy hány gyermek van a családban. A kérdőíven csak harmadikként volt olvasható az elutasító válasz, azaz, hogy "az új magyar alkotmány szerint ne gyakorolhassanak további szavazati jogot a kiskorú gyermeket nevelő szülők vagy családok". Az Index információi szerint ennek ellenére a kérdőív visszaküldőinek 85 százaléka – jóval több, mint kétharmada – utasította el, hogy a kiskorú gyermeket nevelő szülőknek bármilyen formában extra voksot biztosítson az alkotmány. A kérdőívezés egyébként körülbelül 7-800 millió forintjába kerülhetett az adófizetőknek.

Az alkotmányozással kapcsolatos nemzeti konzultáció eredménye alapján Lázár János, a Fidesz és Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője hétfőn nyújtotta be a frakciószövetség alaptörvény-javaslatához azt a módosító indítványt, amelyben kezdeményezték, hogy az új alkotmány mégse tartalmazzon rendelkezést a gyermekek utáni szavazati jog lehetőségéről. Lázár János ugyanakkor sajtótájékoztatóján azt mondta, az erről szóló társadalmi-szakmai vitát folytatni kell.