Boross Péter konszolidációról és széplelkekről

Kerék-Bárczy Szabolcs, az MDF elnökségi tagja a múlt héten publicisztikát írt a Népszabadságba Jönnek a nácik? címmel. Cikkében a Jobbik megerősödésének okait kereste, az MSZP, az SZDSZ és a Fidesz felelősségét firtatta. Boross Péter szerint azonban inkább a következtetéseket kellene levonni, és a következő kormánynak muszáj tudnia: a belső rend fenntartása elsődleges kötelessége. A volt miniszterelnökkel készült interjút a csütörtökön megjelenő 168 Órában olvashatja.

2009. december 2., 23:27

„Nem szeretem kommentálni a Magyar Demokrata Fórum jelenlegi irányultságát. Megszakítottam a testületekkel a kapcsolatot. Nélkülem könnyebb azt az irányvonalat követni, amelyet választottak," – mondta Boross Péter, hozzátéve: a szóban forgó cikk címválasztása megfelel a magyar publicisztikát jelenleg jellemző szokásoknak. „Meghökkentőt kell írni, amire az emberek felkapják a fejüket."

A volt miniszterelnök állítja: a helyzet nem ennyire drámai hiszen „aki ismeri a magyar történelmet, tudja, hogy szélsőséges irányzat mindig csak akkor tudott pozíciót nyerni, amikor egy külső hatalom ebben a segítségére volt. ’44-ben a német megszállás kellett ehhez, ’45 után az oroszok. Magától a nemzetben nincs többségi hajlam erre."

A Jobbik azonban önmagától lett egyetemi diákközösségből olyan politikai párttá, amely képes az unióba képviselőket delegálni. „Ilyen rossz, szélsőséges reakciókat vált ki a magyar baloldalnak egy régi, kellemetlen hagyománya: a magyar nemzeti érzés, gondolatkör és mítosz iránti teljes érzéketlenség, olykor a megvetéssel, gúnnyal kifejezett ellenszenv.," mondta Boross. Szerinte az Árpádok mitológiai madara még nem fasiszta szimbólum pusztán attól, hogy valakik a zászlajukra tűzték.

Boross 2007-ben azt mondta a 168 Órának a gárdáról és a Jobbikról: „Persze hogy nem kell félni. Azt viszont mérlegelni kell, hogy vannak, akik (történelmi emlékeik nyomán) jogosan félnek.” Ma a falvakban nem történelmi emlékeik miatt félnek a cigányok.

A volt miniszterelnök szerint elítélendő, ha bárki szándékosan félelmet kelt másokban. „De a vidéki, falusi magyar lakosság félelmeit ugyanúgy nem lehet figyelmen kívül hagyni. Hiszen ezek valósak, és ezért szívesen fogadják a gárdát. Mert ahol megjelenik, ott aznap este nem kell beriglizni az ajtót," vélekedett.