Borítékolható volt a kudarc

Az önkormányzati választás másnapján kérdeztünk nyolc értelmiségit arról: hogyan tovább? Mi várható a baloldalon, mi lesz a jobboldallal? Bár ők különféle szempontok alapján elemzik a magyar belpolitikát, abban egyetértenek: a demokratikus ellenzéki szavazók vasárnapi szavazatukkal vagy elmaradt voksukkal megbüntették a baloldalt, illetve mindenkit, aki nem volt képes a kormánnyal szemben alternatívát mutatni. De elmondják azt is, szerintük hol a kiút az ellenzék mentális csapdájából. Ezúttal Ripp Zoltán történész véleményét ismertetjük.

2014. október 19., 09:31

Az önkormányzati választáson pontosan az történt, amire számítottam. Világos volt, hogy a fővárosban Tarlós Istvánt csakis közös jelölttel és programmal lehet megverni. De a baloldali pártok nem tudtak megállapodni egymással. Borítékolható volt a kudarc. A Fidesz országos fölénye nem azt jelzi, hogy ennyivel többen támogatják őket. A demokratikus ellenzéki szavazók megbüntették a baloldalt, illetve mindenkit, aki nem képes a kormánnyal szemben alternatívát mutatni. Ugyanezt fejezték ki korábban a parlamenti és az EP-választásnál is. Harmadszorra is „papírforma szerint” büntettek.

Az sem újdonság, hogy a baloldal nem tudott épkézláb főpolgármester-jelöltet indítani. Az MSZP-nek az elmúlt 25 évben nem volt esélyes jelöltje erre a posztra. A katasztrófa-forgatókönyv az lenne, ha a baloldal sikerként kommunikálná az eredményét, arra hivatkozva: Budapesten vasárnap öt kerületet nyertek, tehát kettővel többet, mint 2010-ben.

A demokratikus összefogás jelenlegi konstrukciója megbukott. Az MSZP elavult, korszerűtlen párt, amely a szavak szintjén a leszakadó, szegény rétegeket képviseli, ám valós elképzelései nincsenek. A DK és az Együtt–PM is képtelen arra, hogy az MSZP vezető szerepét átvegye a baloldalon. Ezek a pártok nem bírnak kikeveredni az egymással folytatott állandó konfliktusokból, veszekedésekből. Akkor sem, ha a választók már sokadszor jelzik nekik: nem kérnek ebből! Teljesen új baloldali erőnek kellene létrejönnie. Megújulást csak ez hozhatna.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.