Vigyázat, bőrirritációt okozhat a kékalgás Balaton
A kutatók a Siófoki- és a Szemesi medencében figyelték meg a vízfelszínen összegyűlt kékalgatömeget.
Megjelent a Balatonban a kékalga. A kutatók a Siófoki- és a Szemesi medencében figyelték meg a vízfelszínen összegyűlt algatömeget. Az algák bőr- és nyálkahártya-irritációt okozhatnak, ezért javasolják a fürdés utáni zuhanyzást.
Az utóbbi napokban a víz felszínén összegyűlő algatömeget figyelhettünk meg főként partközelben, a Siófoki- és a Szemesi medencében – adta hírül az ELKH Balatoni Limnológiai Kutatóintézete (BLKI).
A ránézésre virágporhoz hasonló algatömeget egy kolóniás cianobaktérium (Microcystis flos-aquae) alkotja. A jelenség nem új keletű, lokálisan a korábbi években is megfigyelhető volt szélcsendes nyarakon, sőt, az intézet kutatói már az 1930-as évek elején is leírták a Microcystis flos-aquae és a Microcystis aeruginosa tömeges megjelenését az intézet előtti öbölben.
Egy- egy kolónia akár centiméteres nagyságú is lehet, melyet 0,003 milliméteres algasejtek alkotnak. Ezek a kolóniák főként a vízfelszínen úsznak, a víztestben mennyiségük elenyésző, nem közelíti meg az egészségügyi határértéket.
Ugyanakkor az arra érzékenyeknél ezek az algák bőr- és nyálkahártya-irritációt okozhatnak, és lokálisan (áramlási holtterekben) nagy mennyiségben előfordulhatnak.
A BLKI kutatói ezeken a helyeken mindenképpen javasolják a fürdés utáni zuhanyozást.