Bolondokháza

A Pest Megyei Bíróság a jogerős ítéletig felfüggesztette tisztségéből Mádly Zsolt fóti polgármestert, akit sorozatos törvénysértések miatt jelentett fel képviselő-testülete. Mádly egy ülésen Fábry Béla alpolgármesterhez vágott egy mikrofonkábelt, máskor pedig késsel-villával bontotta ki a hivatali villanyóraszekrényt, hogy megakadályozza a grémium munkáját. A tárgyaláson LAMPÉ ÁGNES járt.

2009. október 4., 09:05

– Csend legyen, Zsolt, maradjon veszteg! – inti le ügyvédje az izgő-mozgó Mádly urat a tárgyalás közben.

Per zajlik a Pest Megyei Bíróságon. A kereset szerint Mádly polgármester akadályozza a képviselő-testület munkáját, önkényesen berekeszti az üléseket, megengedhetetlen hangnemet használ, megbénítja a város közigazgatását, vezetése alatt az önkormányzat sorozatos törvénysértések és a garázdaságig fajuló atrocitások színtere lett. Az iratismertetés után a felperes ügyvédje, Kardos Judit tesz kiegészítést.

– Az alperes az elmúlt 48 órában sem tétlenkedett. Megszüntette a jegyző tisztségét, hatezer meghívót küldött ki egy önmaga által meghirdetett közmeghallgatásra, ahol egyetlen napirendi pontként a testület feloszlatása szerepel.
– Pszt! Csitt! – szól rá újra Mádlyra ügyvédje, amint védence újra szólásra emelkedne.

A polgármester nem bírja tovább.
– Kérem a tisztelt bíróságot, rendeljen el zárt tárgyalást. A teremben olyanok ülnek, akik ellen többszörös büntetőeljárás folyik, akik megrágalmaztak, hogy erdélyi lévén, román szekus vagyok.

Felhördül a hallgatóság.
– Visszautasítom – szól a Fót Online újságírója. Találva érzi magát.

Mádly folytatja:
– Teljesen zárt tárgyalást szeretnék. Természetesen a 168 Óra kizárását is kérem.
– Az elején is mondhatta volna. De ha kéri, akkor sem rendeltük volna el. Ügye közérdeklődésre tart számot – így Laudon Beáta bírónő.

Az idén januárban tartott időközi fóti polgármester-választást a Fidesz–KDNP-s Mádly Zsolt nyerte. A korábbi, szintén jobbos városvezetőt, Szentiványi Gézát ugyanis 72 rendbeli törvénytelenség miatt a bíróság felmentette tisztségéből. Büntetőügye is zajlott, hűtlen kezelés miatt jogerősen elítélték.

– A Fidesz helyi szervezete úgy döntött, a választáson Móczár Béláné elnököt indítja – emlékszik vissza Fábry Béla MSZP-s alpolgármester. – De úgy hírlett, velem, az MSZP-s jelölttel szemben nincs esélye. Ezért a Fidesz-választmány Kövér László jóváhagyásával feloszlatta a helyi szervezetet.

Ez rosszulesett Móczárnénak.
– Az 51 fős tagságból negyvenvalahányan kiléptünk – mondja Móczár Béla, a férj, szintén exfideszes, immár helyi MDF-alelnök. – A fórum Pest megyei szervezete felkért, hogy az ő színeikben tevékenykedjünk tovább. Elvállaltam.
Ezt követően a 18 fős testületből hat szocialista, egy független és három volt fideszes képviselő „szövetségre” lépett, így többségbe került a testületben; Mádlyék a „tízeknek” nevezik a csoportot.

– Fejlesztéseket indítottunk, kötvénykibocsátással mentettük meg a várost a csődtől. Csakhogy a jobboldaliak vissza akarják szerezni az irányítást, ami csak úgy lehetséges, ha a testület feloszlatja magát, hisz új választások esetén vélhetően többségben lennének – magyarázza Fábry.

Cselőtei Erzsébet, a fóti Fidesz elnöke másképp látja.
– A tízek tavaly – takarékosságra hivatkozva – kitakarítottak minket a bizottságokból. Beültek minden tisztségbe, nincs beleszólásunk semmibe. A kötvénykibocsátást is elleneztük.

Vargáné Lenkó Erzsébet jegyző mást emel ki.
– Bár a választási bizottság szerint mindaddig nem jogerős egy választás eredménye, amíg a beadványok elbírálása tart, Mádly úgy döntött, leteszi az esküt, és ehhez meg akarta kapni a megbízólevelét. Több tucat utasítást adott ki írásban, amihez nem volt hatásköre. Nem tudtam hozzá bejutni, időpontot kellett kérnem. Ha mentem, előfordult, hogy becsukta az ajtót, és elfutott. Olykor a képviselők elől is szaladt. A titkárnővel is telefonon kommunikált – állítja Vargáné.

– Előfordult, hogy az emberei pillanatragasztót nyomtak a zárakba, hogy megakadályozzák az ülést. Egy közmeghallgatáson kijelentette, alkalmatlannak talál, mert csak egy volt salgótarjáni rendőr vagyok. Amúgy tényleg rendőr voltam, de rágalmazás miatt feljelentést tettem ellene.

Ment a műsor.
– Mádly az üléseken megvonta a szót a képviselőktől. Ha nem tetszett neki valami, berekesztette az ülést, és hazament. Mindig azzal kezdte, hogy előadást tartott a bukott Fábry Bélától a kirúgott Móczár Bélánén át a kommunista Aczél elvtársakig. Hergelte a képviselőket, munka nem folyt – állítja Móczár Béla.

– Volt, hogy bezáratta a hivatalt, mondván, zord az időjárás, takarékoskodni kell a fűtéssel, ezért négykor haza kell menni – mondja Fábry. – Fél négyre értünk oda, bementünk hozzá, erre rendőrt hívott ránk. A vita hevében lekocsmaringyózta Móczárnét.

Cselőtei szerint viszont Mádly csupán azért rekesztett be néhány ülést, mert azok rettenetesen eldurvultak.
– Feszült állapot volt, folyton provokálták. Állandó bekiabálások, inzultusok érték. Sokáig nem is szólították polgármesternek, csak Mádly úrnak.

Május 27-e különösen akciódúsra sikeredett.
– Amint megszólaltam, Mádly kihúzta a mikrofonzsinórt, én meg visszadugtam. Amikor harmadjára is kihúzta, puff, rákoppintottam a kezére. Ez kiverte nála a biztosítékot, hozzám vágta a mikrofont. A zsinór vége megsértette az orromat, vérezni kezdett – emlékszik vissza Fábry.

Cselőtei szerint viszont az ominózus ülés nem is létezett, mert azt az arra jogosulatlan Fábry hívta össze.

Július 7-én, amikor a testület önfeloszlatásáról és a fegyelmi eljárás megindításáról szavaztak volna, Mádly megint berekesztette az ülést. A jelenet egy hét múlva megismétlődött.
– Mádly szokás szerint ragaszkodott hozzá, hogy a testület döntsön feloszlatásáról – állítja Fábry. – Mire Móczár Béla indítványozta, hogy inkább indítsunk eljárást a polgármester ellen. Erre Mádly berekesztette az ülést, mi meg azt mondtuk: gyerekek, nincs más megoldás, folytassuk. Amikor Mádly látta, hogy nem tudja megakadályozni a vitát, kirohant a folyosóra, késsel-villával esett neki a kapcsolószekrénynek, hogy áramtalanítson.

A fegyelmi bizottság elnökeként Móczár július 24-ére hívta össze a következő ülést.
– Amikor megérkeztünk, a hivatal zárva volt, nem ment bele a zárba a kulcs. A szemközti virágboltos árulta el, látta a kerítésen átugrani Mádlyt. Kiderült, belülről benne hagyta a kulcsot a zárban, hogy ne tudjunk bemenni. Direkt. A titkárság és a házasságkötő terem ajtaja pedig, ahol az üléseket tartjuk, biciklilánccal volt lelakatolva.

A testület mégis bejutott, és a fegyelmi vizsgálat idejére felfüggesztette Mádlyt. Aki ezután eltűnt. Vargáné állítja: táppénzes papírt küldött be.
– Közel lakunk egymáshoz, látom mindennap, reggelente fut, viszi a gyereket, aztán leteszi az autót, aktatáskával buszra száll, és bemegy Pestre.

Cselőtei szerint Mádlynak van oka az eltűnésre.
– Olvastam, a jegyző azt nyilatkozta, ha megpróbál bemenni a hivatalba, rendőrrel vezetteti el.

Egy lakossági fórumon Mádly baráti köre életre hívta a Vének Tanácsát, amely polgári engedetlenségre szólította fel a lakosságot: ne fizessenek adót, amíg a képviselő-testület nem oszlatja fel magát.

S ha még nem lenne elég a show-ból, júliusban Móczár Béla és Aczél Sándor MSZP-s képviselő postaládájába valaki titkos hangfelvételt dobott. Rajta a több tucat fóti út aszfaltozására kiírt tenderen győztes cég vezetője, a felügyelő-bizottság fideszes elnöke és egy jogász beszélget arról, pótmunkázással hogyan lehet 30 millió pluszpénzt szerezni. A lemezen elhangzik: baj esetén „Kövér Lacihoz lehet fordulni”.

– Maguknak nem nyilatkozom – hajt el bennünket a tárgyalás szünetében Mádly Zsolt. – Annyit azért elmondhatok, hogy ez bolondokháza. Bűnözőket hoznak ellenem az ülésekre, olyanokat mondanak, hogy letépik a fejem, megölnek, nekinyomnak az ajtónak.

– És a mikrofonos akció?
– Nem érte el Fábry orrát. A mikrofon nálam van, ha kell, DNS-vizsgálatot készíttetek.
– És a villanyóra kibontása?
– Azzal csak annak akartam nyomatékot adni, hogy egy berekesztett ülést nem lehet folytatni.

Mádly elárulja, arra számít, hogy a bírónő eltávolítja őt a polgármesteri székből.
– Mert védem a fótiak vagyonát. Milliárdos háttérérdekek vannak. Fábryék legitimáció nélkül kétmilliárd forintnyi hitelt vettek fel, amiért ma svájci frankban hárommilliárdot kellene visszafizetni. Ha nem maradok, jövőre üres kasszával hagyják ott a települést. Odabent kiderül, nincs még ítélet, a pert novemberben folytatják.

– A jogerős ítéletig a polgármestert a bíróság azonnali hatállyal felfüggeszti – jelenti be a bírónő. – Egy település érdekében tevékenykedő testületről van szó, amit biztosítani kell. Az alperesnek megválasztása előtt tudnia kellett, darázsfészekbe nyúl. A helyes magatartást mégsem tudta felmérni. Szereptévesztése, helyzetének túlértékelése tévutakra vitte. Hozzáteszem: a testület részéről sem a segítő szándék valósult meg. Botrányos, mi zajlik ott, ahol a lakók által választott s a bizalmukra érdemes képviselők a sorsukról döntenek. El lehet menni, kérem szépen.

S hogy legyen még egy csavar a történetben: a tárgyalás előtt két nappal a Pest Megyei Bíróság végzést hozott: jogszerűtlen a háromtagú fegyelmi bizottság felfüggesztő határozata, mert az nem volt kellően alátámasztva.

– Az a másik nem peres ügy, hanem fegyelmi eljárás, amit a vizsgálat lezárta után munkaügyi bíróság tárgyal. A sajtó a két ügyet tévesen kezeli egyként – tájékoztat Laudon Beáta bírónő. – Az általam vezetett eljárás a sorozatos törvénysértő tevékenység miatt a tisztség megszüntetéséről szól, és jóval garanciálisabb, peres eljárás.