Bod Péter Ákos: Délkeletre csúszott az értékrend
A különutas magyar gazdaságpolitikának nincs minden kételyt eloszlatóan ragyogó eredménye, ezért végig kell gondolni, mi miatt maradunk le a térségben – nyilatkozta a 168 Órának Bod Péter Ákos, az MNB korábbi elnöke.
A közgazdász professzor a gyárépítésekkel kapcsolatban azt mondta: kezd lezárulni az a korszak, amikor az ország profitálni tud az ilyen befektetésekből. Szerinte jobban járnánk, ha a klasszikus tőkebefektetések helyett – mint például a gyárépítés –, az állam azokat a tőkét helyettesítő technikákat támogatná, mint amilyen az Uber. Bod Péter Ákos úgy látja, a kormány figyelmen kívül hagyja a világban történő „negyedik ipari forradalmat”, ami hatalmas szociális változásokkal járhat, többek közt a gyárak robotosításával.
Arról is beszélt a hetilapnak, hogy Magyarországon egy ideje „délkeletre csúszott az értékrend”, aminek az a következménye, hogy a társadalom elég nagy része igényli az állam jelenlétét a gazdasági életben. Ennek egyik legfontosabb oka talán az átlagemberek információhiánya – véli Bod Péter Ákos, aki a tekintélyes közgazdászokból, értelmiségiekből álló Eötvös József körről annyit mondott: nincs befolyásolási szándékuk, párbeszédet szeretnének teremteni, ami szerinte ritka a magyar társadalomban. „Kicsit üzenetnek is szánjuk magunkat” – tette hozzá.
A teljes interjút a csütörtökön megjelenő 168 Órában olvashatják.