A BM szerint nem lesz intézkedési jogköre a kínai rendőröknek Magyarországon
A kínai rendőröknek Magyarországon intézkedési, rendőrségi jogkörei nem lesznek, továbbá önállóan nem járőröznek majd.
„Tájékoztatom, hogy a kínai rendőröknek Magyarországon intézkedési, rendőrségi jogkörei nem lesznek, továbbá önállóan nem járőröznek majd, csak magyar rendőrrel járőrpárban” – válaszolt Rétvári Bence belügyi államtitkár Tordai Bence párbeszédes képviselő írásbeli kérdésére – szúrta ki a 24.hu.
Tordai aggódott, hogy a kínai és magyar fél februári megállapodásán milyen jogosítványokkal ruházzák fel a kínai rendőröket.
Rétvári szerint a kínai rendőrök a nyelvi nehézségek leküzdésében is segítséget nyújthatnak.
A tárcát az állami megfigyelőrendszerről, a Szitakötő-projektről is kérdezték, de Rétvári szerint ebben nem működik közre a kínai fél.
Szerbiában is hasonló rendszer szerint vannak jelen a kínai rendőrök
Az Orbán Viktor miniszterelnöknek február közepén ajánlotta fel Kína közbiztonsági minisztere, hogy a kereskedelmi és befektetési kapcsolatokon túlmenően közbiztonsági kérdésekben is támogatná régi stratégiai partnerét, Magyarországot – írta a Reuters a kínai Hszinhua hírügynökség tudósítása nyomán. Kína reméli, hogy elmélyítheti rendészeti és biztonsági kapcsolatait Magyarországgal – jelentette ki a tárgyalás után a kínai közbiztonsági miniszter Budapesten.
A két ország diplomáciai kapcsolatainak 75. évfordulóján Kína kifejezte reményét, hogy a bűnüldözés és biztonsági kapcsolatok terén is elmélyítheti kapcsolatait Magyarországgal. Ekkor Vang Hsziahong közbiztonsági miniszter elmondta, hogy, ezek az erőfeszítések „a kétoldalú kapcsolatok új csúcspontját” jelentik majd olyan területeken, mint a terrorizmus és a nemzetközi bűnözés elleni küzdelem. Vang tárgyalt Pintér Sándor belügyminiszterrel is, és aláírt a bűnüldözési és biztonsági együttműködésről szóló dokumentumokat
A Welt szerint számos jel arra utal, hogy hasonló megállapodás született, mint amit Kína kötött Szerbiával. Ott a kínai rendőrök már hivatalosan is felhatalmazást kaptak arra, hogy járőrözzenek szerb városokban, a kínai turisták által kedvelt területek ellenőrzése érdekében. A megállapodás kritikusai attól tartanak, hogy a jövőben Magyarországon is lesznek ilyen ellenőrzések. „A kínai befektetésekkel sok kínai állampolgár is érkezik Magyarországra. A kínai állam szempontjából ezeket az embereket ellenőrizni kell” – mondta Panyi Szabolcs oknyomozó újságíró a német lapnak, szerinte nyilvánvaló, hogy Kína meg akarja teremteni ennek a kereteit.
(Fotó: Wang Wei / XINHUA / Xinhua via AFP)