Bloomberg: Fokozódik a nyomás Orbánon

Sok ezren demonstráltak az oktatási rendszer központosítása ellen, fokozva ily módon a nyomást, hogy Orbán Viktor csinálja vissza a politikát, amely dühíti a szakmát és olyan alapvető kellékek nélkül hagyja az osztálytermeket, mint a villanykörte, valamint a kréta – írta a Bloomberg hírügynökség.

2016. február 14., 08:25

A felvonulók követelték, hogy adják vissza az iskolák önállóságát, a finanszírozástól kezdve a tantervig. A tudósítás megjegyzi, hogy habár a legújabb közvélemény kutatás szerint a Fideszt többen támogatják, mint az ellenzéki pártokat együttvéve, ám a tüntetések a parázsló elégedetlenségről árulkodnak.

Ennek hatására menesztették az államtitkárt és egyeztető fórumot alakítottak, csakhogy a lépések nem győzték meg a tiltakozókat, miután Orbán kizárt minden lényeges átalakítást. A kormány ugyan elismerte, hogy vannak hibák a központosított oktatási rendszerben, de az ellenzéket vádolta a kedélyek gerjesztésével.

Boros Tamás a Policy Solutions-tól azt mondja, Czunyiné távozása meglepő eredmény, mert nemigen szokott előfordulni, hogy lemond egy Fidesz-politikus. A hatalomnak nem áll szándékában, hogy megvitassa terveit a különféle társadalmi és szakmai csoportokkal.

A kérdés most az, hogy visszalép-e olyan fontos területen, mint az oktatás. A hírügynökség hozzáteszi, hogy a centralizáció Orbán irányvonalának egyik legfőbb jellemzője, miután a politikus 2010 óta több hatalmat összpontosított, mint bármelyik elődje a rendszerváltás óta.

A tanárok tiltakozásához azonban már 32 ezren csatlakoztak és egy kormányzati intézmény tanulmánya megerősítette a kifogások jogosságát. Magyarországon 2008-12 között az oktatásra szánt pénzek 20 %-át elvonták, ez több, mint bármelyik más OECD-tagállamban.

(Bloomberg/ Szelestey Lajos/ Klubrádió)

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.