Blinken: Az USA komolyan aggódik a magyarországi médiahelyzet hanyatlása miatt
Antony Blinken amerikai külügyminiszter hangsúlyozta, a kínai Fudan Egyetem Budapestre költözése is komoly kérdéseket vet fel.
A Biden–Harris-kormány elkötelezett amellett, hogy megerősítse kapcsolatát a NATO-szövetséges Magyarországgal, ugyanakkor nagy hangsúlyt fektetnek majd arra is, hogy támogassák a magyar demokratikus intézmények, az emberi jogok és a jogállamiság előremozdítását – mondta Antony Blinken amerikai külügyminiszter szerdán egy szűk körű beszélgetésen, amelyen a magyar médiumok közül a Telex vett részt.
A május 3-ai sajtószabadság napja alkalmából szervezett online eseményen, ahol kifejezte: az USA komolyan aggódik a magyarországi médiahelyzet hanyatlása miatt, aggodalmukat pedig osztják a sajtószabadság nemzetközi szószólói is. Hangsúlyozta: az amerikai kormány határozottan sürgetné a magyar kormányt, hogy biztosítson nyitott médiakörnyezetet, a demokrácia szövetét ugyanis a független hangok és független vélemények sokfélesége adja.
A portál ismeretei szerint Blinken még nem egyeztetett Szijjártó Péter magyar külügyminiszterrel a magyar–amerikai külügyi viszonyról, csupán egyszer, még márciusban vettek részt együtt egy nagyobb NATO-egyeztetésen. Blinken szerint egyre nagyobb gondot jelent, hogy a közép-európai régióban nő az orosz és kínai jelenlét, és szerinte komoly aggályokat vet fel a kínai Fudan Egyetem Budapestre történő költözése is.
„Európa kétségtelenül egy geopolitikai verseny középpontja, ahol Moszkva és Peking aktívan dolgozik az integráció ellen, szemben azoknak az embereknek a vágyaival, akik szövetkezni szeretnének azokkal, akikkel csak akarnak. Különböző módokon igyekeznek aláásni több közép- és dél-európai ország demokratikus és szuverén akaratát” – fogalmazott szerdán az amerikai külügyminiszter.
(Kiemelt kép: POOL/AFP | Alexander Drago)