Benyújtották az előterjesztést, hogy a Hableányéhoz hasonló katasztrófák esetén ne legyen kötelező a boncolás
Június 3-án Kásler Miklós humánerőforrás-miniszter, Trócsányi László igazságügyi miniszter és Pintér Sándor belügyminiszter közösen nyújtotta be azt az egyelőre titkos kormányzati előterjesztést, amely módosítaná a halottakkal kapcsolatos eljárásról szóló jogszabályt, és a jövőben a május 29-i budapesti hajószerencsétlenséghez hasonló esetek vagy természeti katasztrófák után nem lenne kötelező a hatósági igazságügyi boncolás – derül ki a hvg.hu cikkéből.
Bár magában a dokumentumban nem szerepel, az előterjesztés nyilvánvalóan a Hableány sétálóhajó május 29-i katasztrófája hatására született meg. A cél hivatalosan az, hogy „minél szélesebb körben” biztosítsák a „kegyeleti jogukat” az áldozatok hozzátartozóinak, akik így mielőbb gondoskodhatnak az elhunyt szeretteik temetéséről. Ilyenkor ugyanis – kockáztatja meg a titkos kormányzati előterjesztés – nem sérülnek az eljárási és szakmai érdekek mert a halál okát egyértelműen meg lehet állapítani. Hatósági vagy igazságügyi boncolás helyett ezután elég lenne két boncolásra jogosult igazságügyi orvosszakértő közös nyilatkozata arról, hogy a halál oka egyértelmű, sőt, még ezt is meg lehetne kerülni valamilyen alternatív, radiológiai vagy más képalkotó – vizsgálat elvégzésével. Nem tekintenének el viszont igazságügyi boncolástólé abban az esetben, ha az áldozat halálának az okát nem lehet egyértelműen megállapítani, vagyis a boncolás mellőzésének a büntetőeljárás látná a kárát. A jelenleg hatályos törvények szerint nem természetes halál esetében szükség van hatósági vagy igazságügyi boncolásra.
A titkos kormányzati előterjesztés egyébként nyíltan ellentmond az Interpol Disaster Victims Identification (DVI) néven ismert protokolljának, amely a tömegszerencsétlenségek áldozatainak azonosításáról szól, és amelynek része a boncolás is. DVI egység 2018 óta létezik Magyarországon, és a Hableány katasztrófája volt az első bevetése, amiről a magyar sajtóban elsőként a 168 Óra írt részletesen, ebben a cikkünkben pedig a Hableány áldozatainak az azonosításával foglalkoztunk.
Az előterjesztés egyébként akár azonnal hatályba léphet, amint az Orbán-kormány rábólint, felkészülési időre ugyanis nincs szükség.