Béki Gabi 60
Valakiről írni a születése napján, mindig kicsit olyan érzést ad az embernek, mintha egyfajta nekrológot írna. Elég bizarr. Általában ezért, születésnapokon eszembe sem jut ilyet elkövetni. Viszont vannak speciális születésnapok, amik speciális emberekből fakadóan mások, mint az átlagos születésnapok. Vannak emberek, akik többet jelentenek számomra annál, minthogy csak felhívom őket és minden jót kívánjak beléjük. Ő is ezen kevesek egyike.
És nézzetek rá a csajra! Ez a nő hatvanéves? Egy hatvanéves ember, öregember. Megfáradt és a fáradtsága, amit az élet jelent megjelenik külső jegyekben is. Gabi esetében, ha csak ránézésre kéne kort mondanom, akkor maximum az 5. ikszet vágnám rá és hozzá. Még ma is szép. Azt mondják, hogy az emberre külsőleg is rányomódik személyiségének bélyege. Ha őt nézem, akkor ezt az állítást minden komolyabb kétség nélkül el tudom fogadni. Szép kívül, mert ami belül van az gyönyörű.
Kevés embert ismerek, akire azt tudnám mondani, hogy ez egy valóban jó ember. JÓ Ember. Ő egyike ezeknek. Megdöbbentem azon, amikor azt láttam, milyen megértő tud lenni azokkal szemben, akik hátba szúrták. Normális ember ha kap egy hatalmas pofont, azt keresi, hol tudja azt gyorsan visszaadni hatványozottan. Bevallom én így tennék. Gabi viszont azonnal azt keresi miért érezte az az ember úgy, hogy fel kell őt pofoznia, és szinte még ezzel a mozdulattal felmentést is igyekszik keresni az aljas cselekedetre. Egyszerűen hihetetlen, hogy ilyen ember még létezik a XXI. Században. És jó létezni a világban, többek között azért, mert itt élnek ilyen emberek is közöttünk.
Amikor valamikor az őskorban, a dinók kihalásának környékén megismerhettem, az első pillanatban szimpatikus volt számomra. Megjelent, megszólalt és nekem valamiért azonnal az édesanya szó jutott róla az eszembe. Melegség. Ez az ami olyan vadul árad belőle, hogy az embert képes azonnal földhöz vágni. Hogy egy nő szép és kedves az rendben van. De hogy mellé okos is legyen, az már azért erős túlzás. Gabi esetében viszont ez is ott van. Képtelen lennék nem szeretni őt. Mert az valami olyasmi lenne, mintha arra akarnám kényszeríteni magam, hogy levegő nélkül létezzem. Sokszor napokkal beszélgetéseink után esett le nekem, hogy már megint tanultam tőle valamit. Ez is egy jellemző képessége. Úgy nevel, tanít, hogy az ember közben észre sem veszi, hogy mit művelt vele.
Hivatásom okán nagyon sokat foglalkoztam az elesettek problémáival. De soha nem tudtam magamban olyan empatikus képességeket kifejleszteni, mint amilyeneket neki sikerült. Ő valóban saját maga képes átérezni, olykor akár szinte már fizikai kínt is okozva magának, mások fájdalmait. Életcélja volt mindig a mások megsegítése. A politikában is mindig ez motiválta őt. Elveihez vakon, de nem elvakultan ragaszkodik. Tenni akar. A Tudjuk-merjük-tesszük embere. Amikor kimondtam azt a számomra sokat jelentő szót, hogy SZDSZ mindig megjelent előttem Gabi képe is. Mert azok mozaikjának egy darabja, akik miatt valóban fontos tud lenni egy párt az ember életében.
Annyi pozitív élményem van vele kapcsolatban, amit fel tudnék méltatására sorolni. De ettől most inkább eltekintek, nem is viseli jól, ha túl sokat dicsérik. Béki Gabriella, ma lett 60 éves. Az Isten éltesse sokáig és köszönjük Gabi, hogy vagy nekünk.
Rózsa Mihály