Bayer Zsolt felesége, a nyári feltöltődés és a vérellátás keringészavarai

Lesz mit megoldania a publicista nejének, hiszen a zavartalan vérellátás minden nyáron komoly kihívást jelent.

2018. június 12., 18:00

Szerző:

„Nyári feltöltődés? Tölts fel másokat is! Adj vért!” címmel indít véradókampányt idén is az Országos Vérellátó Szolgálat és a Magyar Vöröskereszt. Nyaranta minden évben csökken a véradások száma az év más időszakaihoz képest, hiszen ezekben a hónapokban azonban kevesebben mennek el vért adni a nagy meleg és a sokakat érintő allergiaszezon miatt, valamint azért, mert a véradók is a megérdemelt szabadságukat töltik.

Vérre azonban a nyári hónapokban is szükség van a műtétekhez, a baleseti sérültek ellátásához, a vérkészítményekre, transzfúzióra szoruló betegek kezeléséhez.

A nyári hónapokban még jobban szükség van a véradókra
Fotó: 168 óra

A Magyar Vöröskereszt és az OVSZ azt reméli, hogy a kampánnyal ‒ amihez idén is csatlakoztak új helyszínek és intézmények ‒, sok új véradót tudnak majd mozgósítani, és a támogatók által felajánlott minőségi borválogatásokkal, borkóstolókkal, koncert- és múzeumbelépőkkel, belföldi utazásokkal és a főnyereményként biztosított külföldi nyaralással a véradók is feltöltődhetnek majd.

A Vöröskeresztnek és a vérellátónak naponta 1600-1800 véradót kell toboroznia ahhoz, hogy rendelkezésre álljon a kórházi ellátáshoz szükséges vérmennyiség.

A két szervezet ezért arra kér mindenkit, hogy aki betöltötte a 18. életévét és egészségesnek érzi magát, vegyen részt az országban szervezett véradások valamelyikén és buzdítsa véradásra ismerőseit, barátait is.

A kampányt csaknem minden nyáron elindítják, az pedig éppen tegnap derült ki, Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere menesztette Drexler Donátot az OVSZ főigazgatói székéből, így az általános helyettese, Bayerné Matusovits Andrea felel most az intézmény vezetéséért – értesült a Magyar Narancs. A lap úgy tudja, az OVSZ országos hálózatának valamennyi dolgozója megkapta az értesítést arról, hogy már Bayerné az OVSZ felelős aláíró vezetője.

Az aneszteziológus–sportorvos Bayerné eddig a vérellátó általános főigazgató-helyettesként dolgozott, 2016-ban szinte Drexlerrel együtt érkezett a szolgálathoz. Mindketten szegediek, közös vállalkozásaikban éveket töltöttek együtt.

Drexlert 2012-ben kinevezték a kórházak központi beszerzéseit intéző Egészségügyi Ellátó Központ Zrt. vezérigazgatójává. Az OVSZ-hez való távozásáig, 2016. szeptemberig ott dolgozott, és az igazgatóságban 2015-től Bayerné is helyet kapott. Ezt a pozíciót 2017 februárjáig meg is tartotta amellett, hogy 2016 szeptemberétől az OVSZ általános főigazgató-helyettesi feladatait is ellátja.

Bayerné magánorvosként praktizál az Életmód Orvosi Központban, de a Sportkórház is munkatársai között tudja, legalábbis az Országos Sportegészségügyi Központ a sportolók szűréseit végző keretorvosainak névsorában benne van. Ezen kívül, a Sportorvosi Központ internetes tájékoztatója szerint sportorvosként amatőr és profi sportolók vizsgálatával, prevencióval és gyógyító ellátással, teljesítményfelméréssel és -optimalizálással foglalkozik rendelésein.

A Magyar Narancs információt nem cáfolta a szaktárca, amely ugyanakkor már korábban sem volt túlságosan bőbeszédű, amikor a vérellátó januárban rengeteg, főként a közösségi médiában teret kapott hír után vitába keveredett Szabó Tímeával, a Párbeszéd társelnökével arról, van-e vérellátási zavar Magyarországon. A politikus több mint harminc százalékos vérhiányról is beszélt, az OVSZ szerint a vérkészlet a több éves januári átlagnak felelt meg, és 

soha nem marad el sürgős beavatkozás, és nem kell szervátültetést elhalasztani vérhiány miatt.

Ez csak a közösségi médiában akkor és azóta is terjedő felhívásoknak volt köszönhető, azokból ugyanis rendre az derült ki, hogy több fővárosi kórházban a nem életmentő műtéteket csak akkor hajtják végre, ha a beteg vagy a hozzátartozói gondoskodnak a beavatkozáshoz szükséges vérről. Ez azonban a vérellátó szerint minden alapot nélkülöz. Létezik az úgynevezett irányított véradás lehetősége, amely jogszabályilag is megengedett, Európában és Magyarországon is elfogadott vérgyűjtési forma, a hozzátartozók ezzel támogathatják a vérellátást, de ez nem előfeltétele a transzfúziónak. 2016-ban az OVSZ mintegy 15 ezer egység vért gyűjtött ilyen formában, ugyanakkor a véradások száma meghaladta a 400 ezret. 

„Végezetül szeretnénk kiemelni, hogy a vérkészlet biztosítása, és a vérellátás biztonságának garantálása olyan terület, mely nem lehet politikai játszmák színtere" – zárult akkor a szolgálat közleménye, s való igaz: senki sem akarhat hangulatot kelteni e körül.

Aggasztó ugyanakkor, hogy a szolgálat honlapjáról kiderül, nagyon is szükség van a véradók toborzására. Egyes ritkábbnak számító vércsoportok esetében vérhiány alakulhat ki, ami miatt tényleg fontos műtétek elhalasztására kényszerülnek intézmények. A honlapon az aktuális vérkészlétet jelző grafikonról ugyanis az derül ki, hogy

több vércsoportból is (A+,0-,A-,AB-) a vér mennyisége „éppen elegendő”. 

Éppen ezért nem tehetünk mást, arra buzdítunk, adjon vért, aki teheti! Hogy hol segíthet, azt a Magyar Vöröskereszt táblázatában biztosan megtalálja,